Zazářili s vlašákem v rohlíku, umí toho ale víc: Eva s Radkem založili retro bistro a dveře se u nich netrhnou
4. 9. 2025 Rozhovory a reportáže
Vlašák v rohlíku udělal z malého podniku v Potštejně jednu z největších atrakcí na české gastronomické mapě. Přitom příběh RE:Bistra není zajímavý jen kvůli netradičnímu podávání oblíbeného salátu. Jak vlastně nápad otevřít retro „mléčný bar“ vznikl, co vše najdete v jeho nabídce, ale i jak náročné je prodávat kvalitní občerstvení za rozumnou cenu, zjišťovaly Toprecepty.cz u Radka Hrdiny, jednoho z majitelů.
Retro vlna
Myšlenka vytvořit podnik, který dá vzpomenout na staré časy vznikla v roce 2023. Radek Hrdina vlastnil v Potštejně prostor, ve kterém chtěl udělat něco svého. „Pořád jsem ale nevěděl co, až za mnou přišla kamarádka a sousedka přes zahradu Eva Čepková, bývalá provozní v kavárně,“ vzpomíná Radek. Slovo dalo slovo a zrodil se nápad na bistro.
„Nechtěli jsme ale nic honosného, protože Potštejn je o turistech na kolech, baťůžkářích a dalších obyčejných lidech,“ říká pro Toprecepty.cz provozovatel podniku s tím, že základním cílem bylo se přiblížit zákazníkovi.
„Řekli jsme si, pojďme se vrátit do osmdesátých let, retro vlna dneska jede, tak jsme se domluvili, že uděláme něco jako mléčný bar. Se vším lokálním a kvalitním, aby byli lidé spokojení,“ popisuje Hrdina. Sám prostor jako by byl „předurčen“, aby zde vzniklo gastronomické zařízení. V poválečných dobách tu totiž byl konzum, později vyhledávaná cukrárna.
Gastronomické vzdělání ani jeden z provozovatelů nemá, ale jak správně Hrdina podotýká, jde o obchod. „Ve výsledku je jedno, jestli prodáváte, kytky, chlebíčky nebo cokoliv jiného. My samozřejmě musíme plnit hygienické normy, ale s tím jsme nikdy neměli problémy,“ říká Radek, který podnik dokázal zapojit do projektu EU, jenž hledá zaměstnání pro osoby straší 55 let, znevýhodněné na trhu práce.
Mohlo by vás zajímat
Kamarádská pomoc
Když už Radek věděl, co v prostoru, který vlastní, bude, pustil se do dalších kroků. „Ve chvíli, kdy jsme se s Evou rozhodli, že do toho půjdeme, tak jsme dali výpověď nájemníkovi. Ten skončil za dva měsíce, a pak okamžitě začala rekonstrukce. Měli jsme totiž termín, kdy musíme otevřít,“ říká Hrdina. „Během tří měsíců jsme tam kompletně vymlátili, co se dalo,“ dodává.
Ven šlo úplně všechno. Výlohy, okna, podlahové topení. „Tam vlastně nezbylo vůbec nic. Strávil jsem minimálně 14 dní non-stop vynášením sutě,“ vzpomíná Radek a připomíná, že za hodně vděčí i místním podnikatelům a kamarádům.
„Jeden dělá tepelná čerpadla a topení, druhý je elektrikář, třetí je zedník. Musel jsem je poprosit, jestli by nás neupřednostnili před ostatními zakázkami, protože potřebujeme brzo otvírat. Na vesnici to funguje trochu jinak, tak nám vyšli vstříc,“ popisuje provozovatel RE:Bistra.
Nabídka a ceny
Nabídka v RE:Bistru skutečně připomíná doby dávno minulé, což byl od začátku záměr. „Když jsme přemýšleli, co budeme sami připravovat v bistru, a co naopak nakupovat od místních dodavatelů, věděli jsme, že chceme mít zákusky, jako je věneček, laskonka nebo špička, zkrátka tradiční. Tiramisu u nás nehledejte,“ říká pro Toprecepty.cz Hrdina.
Také tvorba cen byla velmi důležitá. „Nechtěli jsme to úplně přepálit. Chceme zákazníky naučit sem chodit a víme, že hodně koukají na peníze. Kavárenské ceny rozhodně zavádět nebudeme,“ tvrdí podnikatel.
Dnes dáte v RE:Bistru za věneček 39 Kč, zelnou placku pořídíte za 32, sekanou v housce za 65 Kč, laskonka vás přijde na 38 korun, chlebíček s vejcem na 35 Kč a dnes už proslavený vlašák v rohlíku koupíte za 39 Kč.
Domácí i od „sousedů“
Část sortimentu připravují zaměstnanci bistra přímo v podniku, část je od výrobců z okolí Polštejna, obce se zhruba tisíci občany nedaleko Rychnova nad Kněžnou. „Dneska to je tak půl na půl. Jsme ale opravdu zaměření regionálně, takže dodavatele máme v okruhu několika kilometrů,“ popisuje Hrdina.
„Třeba cukrářské věci, jako zákusky, máme od paní, která bydlí vedle. Vyrábí je přesně tak, jak chceme, aby vypadaly a abychom s cenou byli spokojeni my i ona,“ dodává s tím, že podle jeho názoru nehraje takovou roli, zda jsou výrobky připravené přímo v bistru nebo vedle ve vesnici.
Mediální hit
Poctivá práce a jeden skvělý nápad udělaly z RE:Bistra senzaci posledních dní. Díky vlašskému salátu, prodávanému uvnitř stogramového rohlíku, se z potštejnského podniku stal téměř fenomén.
„Někdo si náš výrobek vyfotil a dal to na sociální sítě, od té doby nám volají novináři a už tady byla i televize,“ směje se Hrdina a připomíná, odkud vlastně nápad s vlašákem vzešel. „Na rodinné poradě přišel manžel kolegyně s tím, že když jede v autě, uvítal by, kdyby si mohl dát salát s rohlíkem a přitom měl vše v jedné ruce,“ popisuje Radek vznik myšlenky, jejích realizace nakonec nadchla mnoho lidí a do Potštejna teď jezdívají třeba i jen kvůli vlašáku.
Pokud patříte mezi ty, co tam ještě nebyli, nakoukněte do naší galerie, jak bistro vznikalo a jak vypadá dnes.
Náš tip: Podle našeho videoreceptu si můžete připravit dobový vlašský salát.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Jak na bešamel? Poradíme, jak zvládnout tuto základní omáčku do zapékaných pokrmů jako profíci
Co na bešamel připravit Na ½ l omáčky potřebujete: 60 g másla, 70 g hladké mouky, 20 g cibule (není nezbytná, ale dodá lepší chuť), ¾ l mléka, sůl,… Číst více
Kopřivy mají široké využití v pokrmech lidových i moderních. Víte, jak z nich připravit omeletu či pomazánku?
Z kopřiv sbíráme mladé rostliny brzy na jaře do konce května, protože pak už vybíhají do květu a jejich léčivá síla slábne, chuť pro kuchyňské účely… Číst více
Desatero rad na téma velikonoční nádivka: Co do ní patří, jak ji upéct a s čím ji podávat
[rozcestnik-rad][/rozcestnik-rad] [rada oznaceni="1"] Jak na velikonoční nádivku Velikonoční nádivka (nebo také hlavička) připomíná slaný nákyp.… Číst více
Slavné omáčky: Sametovou velouté vařil osobní kuchař už Napoleonovi. Příprava je snadná, výsledek božský!
Přesto jde v gastronomii o omáčku důležitou.… Číst více
Zázrak jménem jackfruit: Plody exotického chlebovníku snadno upravíte jako maso. Poradíme, jak na to!
Nejen sójové maso či tempeh se dají použít jako… Číst více
Slavné omáčky: Espagnole vynese i obyčejný pokrm do nebeských výšin! Takhle ji dělají profíci
Už spisovatel Honoré de Balzac říkal, že „..… Číst více
Co je nezbytné přidat do velikonoční hlavičky? Jaké maso a bylinky na nádivku použít, aby skvěle chutnala
Původní recept místo pečiva obsahoval slanou krupicovou kaši a místo sněhu se kypřilo droždím. Vejce a bylinky jsou beze změny. Můžete zkusit oba… Číst více
Velikonoční nádivka: Původně se dělala z kaše a telecího. Co v ní nesmí chybět dnes?
Bez velikonoční nádivky si většina z nás nedokáže… Číst více
Ta nejlepší velikonoční nádivka: Co v ní nesmí chybět a jak ji připravit, aby chutnala přímo božsky
Velikonoční nádivka je jednou z tradičních… Číst více
Velikonoční nádivka podle redaktorky Hanky: Dokonale vláčná a vonící uzeným masem
Snad žádná jiná tradiční velikonoční specialita… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více