Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přání a gratulace

Stavím se po ránu hned za Špagetku, v ruce držím virtuální kytici a mám tu i sklenici, takhle brzy ovšem vody a chci přát Jitce - hostě, která je děvče do sluníčka i do nepohody, hlavně hodně dobrého zdraví, štěstí i lásky, plnou hlavu dobrých nápadů a stále zvelebenou zahradu :-K:-K:-K:-K

Narodila se nám Jituška, takže ať ti to i nadále dobře vaří, fantazie neopouští :-K:-K:-K:-K:-K

Jarouškům, Jardům... atd vše nejlepší :-K:-K:-K:-K
Ti, co nosí jméno Jarda,
těch je vážně velká darda
U nás je jich na sídlišti
jak mravenců v mraveništi.

Mužské křestní jméno Jaroslav (také jeho ženský protějšek Jaroslava) je slovanského původu. Vyvinulo se ze slovanského slova „jaryj“ s významem „bujarý“, „prudký“ nebo „silný“, druhá část jména „-slav“ má význam „slavný“, „významný“. Jméno se tak překládá jako „ten, kdo je slavný svou silou“, „slavný bujarostí“ apod. Ze stejného základu „jaryj“ se vyvinulo i označení pro roční období. Jméno Jaroslav se tak v pozdějších výkladech překládá jako „ten, kdo slaví jaro“, „jaro oslavující“.
Mužské křestní jméno Jaroslav se vyskytuje i v ženské podobě jako Jaroslava. Domáckými variacemi jména jsou Jára, Jarda, Jarek, Jareček, Jaro, Jaryn, Jaroš, Jarouš, Jaroušek, také Sláva, Slávek aj. Jméno Jaroslav se užívá i ve slovenštině, ruštině, bulharštině, srbochorvatštině nebo holandštině. Polskou verzí jména je Jarosław, ruskou pak Jaroslaw.

:-K:-K:-K Vše nejlepší k svátku dodatečně přeji všem Jirkům a Jiříkům, také i :-K Otíkům - Colombo, možná i další,
:-K:-K:-K a k dnešnímu svátku všem Jaroslavům, Jarouškům, Járům, Jarkům i Jardům.
:-K:-K:-K Narozeniny dnes slaví Hosta - takže Jituš, všechno krásné, pohodičku, lásku, zdraví! http://www.youtube.com/watch?v=CJwzYPj5VDE

A už je to tady, dnes, 27. dubna, máme v kalendáři JAROSLAVY :-K. Nevím, kolik jich tu je nositelem toho jména, ale jednomu Jarouškovi - mykologovi, je tato gratulace především určena.
Dnešní svátek s jarem spojen je a tak si ho užívej. Přeji Ti k němu hodně zdravíčka, ať Tvoje vaření vždy ocení Tvoje matička, o kterou se vzorně staráš, za to Ti patří velká chvála.
Tak Jaroušku, hej, hej, hej, často se v životě směj, chlape, Ty to dáš, co chceš, to uděláš ;-):-):-K:-K:-K

Milý Oto, doufám, že ještě i moje přání bude přijato, sice až v závěru dne, ale neméně upřímně, Ti přeji ke Tvým jmeninám, ať kromě zdraví, štěstí a pohody, vaříš jen samé dobroty :-K:-K:-K:-K:-K

MarcelaPa: Děkuji :);-)

Colombo65: vše nejlepší k svátku.:-K

Otíku vše nejlepší a hodně zdravíčka:-K:-K:-K

Naši milí Jiříci...a že je Vás tady opravdu hodně;-):-)i já se přidávám s gratulací a přeji Vám všem hodně štěstí,zdraví a pohody:-K:-K:-K

Všechno nejlepší i dnešním narozeninovým oslavencům:-K:-KHezky si ten sváteční den užijte:-K:-K:-K

Přeji hezké prožití svátku všem Jiříkům.:-K

Všem našim Jirkům a Jiříkům přeji vše nejlepší k jejich svátečku;-);-);-);-):-K:-K:-K

Přidávám se s přáním všeho nejlepšího všem Jiříkům, hodně zdraví, štěstí a pohody:-K

Jirkové, Jiříčci, Jurové …. dnes svátek máte, tak si o sobě něco přečtěte a hezky si svátek prožijte a oslavte:
Sv. Jiří je patronem skautů, jeho svátek 24. dubna je jeden ze dvou velkých skautských svátků.
Příběh o sv. Jiří a drakovi je východního původu; do našich končin byl přinesen Křižáky
Plně rozvinutá západní (katolická?) verze legendy vypráví, jak si u pramene zásobujícího město Kyrény v Libyi, nebo město Lýdii (Lyddu; záleží na zdroji) postavil hnízdo drak. Obyvatelé museli každý den kvůli vodě na chvíli vylákat draka z hnízda. Jako návnada sloužila lidská oběť určená losem. Když los padl na královskou dceru, zoufalý král marně prosil o milost. Princezna byla předložena drakovi. V pravou chvíli se objevil sv. Jiří zrovna kolem projíždějící, postavil se drakovi, zabil ho a princeznu zachránil. Vděční občané se zřekli pohanství a přijali křesťanství.
Mužské křestní jméno Jiří (domácky Jirka) patří k nejčastěji užívaným českým jménům. Původ jména není zcela jasný. První verze výkladu jména ho spojuje s řeckým slovem „géorgos“, to je složeno ze slov „gé“ („země“) a „érgon“ („práce“). Jméno se dle tohoto výkladu překládá jako zěmědělec, „rolník“ také „pěstitel nebo „vinař“. Další teorie výkladu jménu přikládá staroslovanský původ, bylo by pak odvozeno od ruského slova „jurkij“ s významem „mrštný“, „hbitý“ či „obratný“. Obě teorie výkladu se ve jménu Jiří mohou prolínat.
Ať již mají nositelé jména vztah k zemědělství nebo ne, ať již jsou obratní nebo ne, mohou se pyšnit oblíbeným a tvárným jménem.
Jméno Jiří má i ženskou variantu v podobě jména Jiřina. Nejužívanější domácí mutací jména je Jirka, jméno se však domácky užívá také jako Jiřík, Jiříček, Jířa, Jirouš ap. Na Slovensku je jméno známé jako Juraj, v Polsku jako Jerzy, v Maďarsku jako György. Anglickou verzí jména je George či Yorick, německou Georg, York nebo nebo Jürgen, francouzskou Georges, italskou Giorgio, španělskou Jorge. Rusové jméno užívají jako Georgij, Jurij nebo Jegor.
Sv. Jiří na ikoně z Gruzie, socha na Pražském hradě a znak skautů

Přeji všem Jiříkům vše nejlepší k svátku:-K:-K:-K:-K:-K:-K

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek

Poslední diskuze

„Co dnes uvařit?“ Julia Oskerova, před 52 minutami

„Jak na zvýšený cholesterol“ magdalenka, 29. 5. 2024 21:25

„Jak odstranit starou fotku u receptu?“ agatha_001, 28. 5. 2024 06:59

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více