Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kupte si obě naše kuchařky za 449 Kč (ušetříte 129 Kč)!

Do obchodu

Hovězí

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Beefsteak

Beefsteak je pokrm, který se připravuje výhradně ze střední části dobře vyzrálé hovězí svíčkové. Nejlepší je z mladých býků. Prudce se opéká z obou stran tak, aby vnitřek plátku masa zůstal šťavnatý.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Falešná svíčková

Kulatá plec z hovězího masa se svým tvarem podobá pravé svíčkové. Pérko je křehký váleček masa, ze kterého můžeme připravit různá jídla. Lze ho vařit, dusit, grilovat, udělat z něj špízy nebo tatarský biftek.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Flank steak

Flank steak je steak z hovězího pupku, přesněji ze spodního šálu, a říká se mu zrcátko. Základem je kvalitní maso, které zrálo 4-6 týdnů. Připravuje se na hodně rozpálené pánvi nebo na grilu. Pokud chceme mít maso co nejkřehčí, připravujeme je jako medium, a krájíme je kolmo na svalová vlákna, aby to byla delikatesa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí hrudí

Hovězí hrudí poskytuje dobře prorostlé a velmi chutné maso. Má vyšší obsah vaziva, a je ideální na vaření. Připravují se z něj výborné a silné vývary. Hrudí dělíme na tři části. Přední (špička) má velký podíl prorostlého masa, střed má hrudní kost a je silně pokrytý tukem, zadní část je nejlibovější a má nejméně kostí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí svíčková

Hovězí svíčková je bederní sval, který se nachází na vnitřní straně roštěnce. Patří k nejlepším, nejžádanějším, ale také nejdražším částem hovězího masa. Jako minutku ji můžeme připravovat na pánvi nebo na grilu, a vcelku pošírovat. Při základním opracování se z ní ostraňuje tuková tkáň, blány a šlachy. Svalovina se pak porcuje na tři části - palec, špičku a střed.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí veverka

Hovězí veverka, známá jako hanger steak, zaručuje vždy skvělý chuťový zážitek. Je tvořena dvěma dlouhými svaly, které najdeme v horní části pupku. Říká se jí také řeznická panenka, protože řezníci si ji vždy nechávali pro sebe. Kromě steaku ji můžeme připravit i na víně, z dobře vyzrálého masa je výborný pokrm.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Květová špička

Květová špička je velmi kvalitní hovězí maso s jemnými vlákny. Jedná se o nejlepší část z kýty, tento sval není tolik namáhaný, proto je maso velmi křehké. Pro toto maso je charakteristické mramorování (tzn. je prokvetlé tukem). Květová špička je ideální volbou masa na steaky, je vhodná k vaření, rožnění nebo grilování, k pečení i k dušení.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Líčka

Líčka jsou část žvýkacích svalů, které se nachází na vnějších tvářích skotu nebo vepřů. Je v nich mnoho prospěšného kolagenu, který je blahodárný pro naše zdaví. Maso z líček je velmi šťavnaté, přestože neobsahuje žádný tuk. Tato část masa byla dlouho opomíjena, nyní už tomu tak není, je velmi žádané, především na dušení.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Roastbeef

Roastbeef je královské jídlo, z jehož přípravy má mnoho lidí takový respekt, že jej raději ani nedělá. Je charakteristický pro anglickou kuchyni, a používá se na něj nízký roštěnec. Před přípravou se marinuje v oleji a koření, váleček masa se obvazuje, aby si udržel svůj tvar. Peče se ve vyhřáté troubě, zpravidla na medium. Podává se buď teplý, nebo ve studené úpravě jako součást obložených mís a sendvičů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rumpsteak

Rumpsteak je velmi kvalitní část hovězí kýty, říká se jí květová špička. Tento sval je nejméně namáhaný a proto je křehký, libový a šťavnatý. Maso na steak by mělo být 5 - 6 týdnů vyzrálé, ideální propečení je na medium nebo medium rare.

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům