Když se podaří v lese najít větší množství hříbků, zkuste s námi připravit houbový pekáček
Houbaření se žertem nazývá český národní sport. Pobyt a pohyb v přírodě je zdravý, a když při tom ještě přineseme úrodu hub na nějakou dobrotu, máme dvojí užitek. Když rostou, je radost sbírat krásné a chutné plodnice. Jedlých druhů je mnoho, ale nejvíce jsou přece jen ceněné hřibovité houby.
Hřibovité houby jsou až na výjimky, které se vyplatí dobře znát, jedlé a chutné. Už cestou domů z lesa většina z nás přemýšlí, jak houby zpracuje. Po dočištění houby rozdělte na hromádky pro okamžité zpracování na jídlo, na konzervaci, sušení apod. Pokud nasbíráte dost pěkných hříbků, máte mnoho možností, jak je připravit. Jednou z těch oblíbených je houbový pekáček. Zkuste to s námi, litovat nebudete.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Houbový pekáček
Jídlo je jednoduché a velmi chutné. Potřebujete zdravé pevné hříbky, anglickou slaninu, sůl, kmín, česnek a smetanu ke šlehání. Recept tedy rozhodně není dietní, ale beztučnou verzi neznáme. Jednou za čas se takové "hřešení" může tolerovat.
- Hříbky nakrájejte na větší kusy a krátce důkladně omyjte. Ještě mokré je okořeňte a promíchejte (na mokrých houbách koření lépe drží). Tip: Přidat můžete i grilovací koření, ale dejte pozor, abyste jídlo nepřesolili (ke koupi je i koření bez soli).
- Kostičky slaniny zvolna opečte na pánvi, aby pustily tuk. Když slaninu rozpustíte přímo v pekáčku, ušetříte si mytí pánvičky. Pod hodně libovou slaninu dejte trochu másla nebo oleje, aby se lépe opékala.
- Česnekové stroužky oloupejte a nakrájejte na plátky.
- Na slaninu v pekáčku vyskládejte okořeněné houby a proložte je česnekovými plátky.
- Zalijte smetanou a pečte v troubě při 180–200 °C asi 1/2 až 3/4 hodiny. Pekáček není potřeba zakrývat.
- Vhodnou přílohou je pečivo a hodí se i vařené brambory.
Začátečníky receptem provede názorné video, podle kterého postup zvládnou krok za krokem.
Komentáře