Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naše babičky měly v zásobě přírodní prostředky, které účinně zabíraly na respirační nemoci. Připomeňme si některé z nich
Zdroj: Top recepty

Přírodní léčivé prostředky jsou obvykle levné a snadno dostupné. Mnohé z nich si můžeme vypěstovat na zahradě nebo si je nasbírat ve volné přírodě.

Některé z oblíbených prostředků jsou užitečné ke správnému ochucení jídel. V kuchyni bychom se těžko obešli bez cibule a česneku, oblíbili jsme si i křen a zázvor. Na podzim je vhodný čas ke sběru šípků, můžeme si naložit kysané zelí a připravit si pořádnou zásobu jablek. 

Jak si poradit s nachlazením přírodními prostředky

I když někdy musíme sáhnout po účinnější medicíně, přírodní prostředky se rozhodně hodí. Možností je mnoho, vybrali jsem některé z nich.

  1. Na bolení v krku se doporučuje kloktání z listů šalvěje. Lístky šalvěje (nebo také angínovníku čínského) si můžeme vložit do úst .
  2. Při kašli se osvědčil čaj z cibule a majoránky, mírně oslazený medem.
  3. Máme-li ucpaný nos, inhalujeme páru ze spařených květů heřmánku a trochy mořské soli.
  4. Na chraplavý hlas lze vyzkoušet čaj z 1 litru vody, 4 lžic majoránky, 1 cibule, 2 stroužků česneku, špetky skořice a 4 hřebíčků. Vše necháme převařit a poté přecedíme.
  5. Při rýmě a kašli si vaříme zázvorový čaj. Můžeme použít kupovaný sáčkový, ale raději si koupíme kousek čerstvého zázvoru. Vždy kousek odkrojíme, oloupeme, nakrájíme na tenké plátky a zalijeme je v hrnku vřelou vodou. Necháme odstát a jakmile se čaj dá pít (po mírném zchladnutí), začneme ho popíjet. Přislazujeme ho medem a okyselujeme citronem.
  6. Často konzumujeme čerstvou cibuli, česnek a křen. Dopdřejeme si načesnekované topinky, výbornou česnekovou pomazánku nebo zahřívací polévku česnečku. Můžeme si také vložit tenký plátek česneku do úst - česnek likviduje choroboplodné zárodky.
  7. Čerstvou cibuli nakrájíme na plátky, které narovnáme na talířek. Ten pak dáme do místnosti, kde pobýváme, nebo na noc do ložnic - látky z cibule působí léčivě.
  8. Obranyschopnost zvyšuje konzumace plodů rakytníku řešetlákového, bohatě stačí 1–3 kuličky denně. Nejjednodušší je plody na zimu zmrazit a odebírat vždy pouze potřebné množství. Vitamínové plody přidáváme do čaje, chutnají podobně jako citron.
  9. Můžeme užívat kapky z oblíbené třapatky (Echinacea purpurea) na posílení organismu.
  10. Vaříme si čaj z šípků. Šípek je velmi ceněný svým vysokým obsahem vitamínu C. Na pohled sice působí nenápadně, ale skrývá se v něm mimořádná hodnota.
Také vyzrálé bezinky patří mezi prostředky domácí lidové lékárny, s jejich zpracováním pomůže názorné video:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky