Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pěstovat brambory na vlastní zahradě je populární a jednoduché. Stačí mít volný záhon, na podzim ho dobře vyhnojit a na jaře můžeme vyrovnat připravené hlízy do brázd. Péči o menší záhon zvládneme snadno a můžeme se pak těšit na vlastní sklizeň těch nejlepších brambor.

Záležet si dáme na výběru sadby - i když někteří vysazují hlízy, které jim zůstaly z loňské sklizně, většinou se vyplatí koupit novou, zdravou a kvalitní sadbu. Při výběru sadby se rozhodneme, na jaký varný typ se chceme zaměřit. Důležité je také vědět, jestli chceme ranou nebo třeba pozdní odrůdu. Podstatné je, aby sadba byla odolná vůči chorobám a výnosná, oceníme i dobrou skladovatelnost.

Podívejte se, jak brambory vysadit a jak před výsadbou nakličovat rané brambory:

Jak se starat o brambory

Péče o vysazené brambory v brázdách znamená hlavně okopávání a ochranu před mandelinkami nebo houbovými chorobami.

  • Když přikryjeme osázené brázdy netkanou textilií, budou mít rostliny větší tepelnou pohodu a rychleji porostou. Pokud se někdy přece jen stane, že pozdní mrazíky trochu poškodí nadzemní nať brambor, obvykle rostliny brzy zase obrostou. Se sundáváním textilie není třeba spěchat, odstranit ji můžeme až v druhé polovině května.
  • Rostliny zpočátku okopáváme a přihrnujeme, obvykle stačí dvakrát, dokud nejsou rostliny příliš vysoké (asi 30 cm). Jakmile začnou rostliny kvést, již je neokopáváme.
  • Při suchém počasí je vhodné zavlažování, jinak zůstanou hlízy jen maličké.
  • Kontrolujeme také výskyt mandelinek - pokud se jedná pouze o malou plochu, stačí je pouze posbírat, není potřeba používat postřiky.
  • Houbovým chorobám předcházíme nákupem nové sadby a změnou místa k pěstování brambor - na jednom záhoně je pěstujeme raději až po čtyřech letech. Kdo chce, použije postřik.
  • Se sklizní raných brambor začínáme obvykle nejdříve koncem června. Zpočátku zjistíme opatrným rozhrábnutím brázdy, jestli se již hlízy tvoří a jak jsou velké. Naše babičky první brambory opatrně podhrábly ze stran brázdy, ale rostliny ještě nechaly růst. Několik větších získaných brambor použily třeba do polévky, ostatní nechaly dorůstat.
  • Pro běžnou spotřebu brambory sklízíme průběžně, další necháme růst.
  • Když nať brambor začne během léta zasychat a žloutnout, s výběrem hlíz není třeba hned spěchat. Po zaschnutí je ale už obvykle vybereme kompletně.
  • Brambory sklízíme šetrným vykopáváním (nebo pomocí zahradní techniky) při suchém počasí, poškozené (např. nakopnuté motykou) brambory spotřebujeme vždy co nejdříve.
  • Zdravé brambory necháme oschnout a skladujeme je v bednách, v dobře větraném a chladném prostředí. Pro hlízy je důležité temno, aby nezačaly zelenat, proto je přikryjeme vzdušnou pytlovinou.

Čerstvě sklizené brambory výborně chutnají s plátkem másla a hrnkem kefíru, ale můžete je připravit také podle následujícího receptu s lilkem a rajčaty.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více