Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaké jsou varné typy brambor a k čemu se každý z nich nejvíce hodí
Zdroj: Pixabay, Stanbalik

Odrůdy brambor dělíme do třech základních skupin, kterým říkáme varné typy A, B a C. V typech bychom se měli vyznat, abychom věděli, co kupujeme, ať už na přímý konzum nebo na sadbu. Každý preferujeme jiné odrůdy, a když si opatříme to, co máme rádi, nebudeme zklamaní.

Při prodeji jednotlivých odrůd bývá uvedeno, o jaký varný typ se jedná. Pokud máte rádi pevné brambory, které se nerozváří, raději se nepouštějte do pěstování brambor typu C, které se hodí hlavně na bramborovou kaši nebo do bramborových těst.

Jaké jsou varné typy brambor

Před nákupem zvažte, co od brambor očekáváte, a k čemu je nejvíce budete používat. Někomu vyhovuje varný typ B, zlatá střední cesta, jiný je rád, když brambory může střídat podle vhodnosti využití.  

  1. Varný typ A - brambory jsou pevné a jen mírně moučnaté, nerozváří se. Jsou skvělé na vaření ve slupce a výborně se hodí do bramborových salátů.
  2. Varný typ B - brambory jsou o něco méně pevné, více moučnaté a trochu měkčí než brambory typu A. Mají všestranné využití. Doporučují se na přípravu příloh, můžeme je vařit ve slupce.
  3. Varný typ C - tyto brambory jsou nejvíce moučné a měkké. Skvěle se hodí na přípravu bramborových kaší a do bramborových těst.

Dělící čára mezi jednotlivými varnými typy není úplně pevná, můžeme se setkat i se značením A-B nebo B-C. Když se rozhodujeme, co za brambory vysadit na zahradu, zajímá nás i odolnost, časnost, trvanlivost a úrodnost jednotlivých odrůd. Všímáme si i zbarvení a dalších vlastností.

Podle následujícího videa můžete připravit bramborový salát s kuřecím řízkem. Už víte, jaký typ brambor je do salátu nejlepší?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář