Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zpracování a rozdělení drůbežího masa
Zdroj: Toprecepty.cz

Drůbeží maso je lehce stravitelné, chutné a velmi dobře se upravuje. Drůbež můžeme vařit, dusit, péct nebo smažit. Přečtěte si naše rady a tipy, jak s drůbeží zacházet a jak nejlépe ji zpracovat.

Drůbež koupíme buď čerstvou chlazenou nebo mraženou, měla by být oškubaná a vykuchaná. Některá obsahuje ponechané droby (vnitřnosti, krk, někdy i nohy). Čerstvá od ověřených chovatelů má plus v lepší chuti a vůni. Čerstvou drůbež zpracujeme co nejdříve, protože bychom snížili její kvalitu. Zvlášť vnitřnosti podléhají zkáze rychle.

Drůbeží maso

Vedle skvělé chuti a širokých možností zpracování poskytuje drůbeží maso lidskému organismu řadu cenných látek – vitaminu C a B, významné množství hořčíku, železa a fosforu. Libová drůbež, k níž… Podívejte se na všechny drůbeží maso.

Co dělat před tepelnou úpravou drůbeže

Zmrazenou drůbež necháme zvolna rozmrazit podložené táckem nebo pekáčkem v chladničce den (větší kusy 2 dny) před tepelnou úpravou.

Před tepelnou úpravou drůbež zkontrolujeme uvnitř a případně odstraníme vše, co tam nepatří, zvenčí ji dočistíme pinzetou. Pokud ji budeme hned tepelně upravovat, opláchneme ji a pak osušíme uvnitř i zvenčí.

U vnitřností zkontrolujeme játra (nejsou-li hladká a stejnoměrně zbarvená, raději je vyhodíme) a žaludek, ten případně dočistíme.

Vykostění a porcování drůbeže

Drůbež můžeme před tepelnou úpravou vykostit na roládu nebo naporcovat a použít každou část na něco jiného. Zvláště u větších kusů jako husa nebo krůta je porcování výhodnější, porce se rychleji upečou. Drůbež rozstřihneme podél páteře. Podél hrudní kosti nařízneme prsní sval, nůžkami dostřihneme, aby vznikly dvě půlky. Pokud je chceme stejně velké, odstřihneme páteř i od druhé poloviny. Odstřihneme konce křídel.  Pak můžeme oddělit stehna a prsní část. Někdy u prsou stahujeme kůži, jde to poměrně snadno. Odřízneme prsní sval od hrudních kostí a dostaneme čistý kus jemného prsního masa. U velké drůbeže ještě oddělíme stehna v kloubu na tzv. paličku a horní stehno. Také horní čtvrtku velké drůbeže můžeme rozdělit na menší části.

Droby, páteř, kostru a konce křídel použijeme na vývar. Odřezaný tuk a staženou kůži můžeme vyškvařit. Stehna jsou šťavnatější, hodí se na pečení. Kůži před pečením neodstraňujeme, maso by se vysušilo. Dietáři kůži snadno odstraní až před konzumací. Z vykostěných stehen můžeme dělat i řízky nebo závitky. Prsní maso je jemné a hodí se na minutkovou úpravu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky