Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šestá a poslední postní neděle, Květná, je i v kuchyni ve znamení pučících a mladých rostlin
Zdroj: Pixabay-5892437

Šestá a poslední postní neděle se nazývá Květná na památku slavného vjezdu Ježíše do Jeruzaléma, kdy jej lidé vítali rozkvetlými ratolestmi. Základní oslavy a symboly tohoto svátku však sahají až do pohanských dob.

Jak se vítalo jaro dříve

Pohané touto dobou oslavovali a vítali jaro, životadárné slunce a vodu. Konaly se průvody na počest probouzející se přírody. V křesťanském světě se světí kočičky i ratolesti, a těm se připisuje magická moc. Zastrkávají se za svaté obrázky, nástěnné křížky, za trámy. Mají za úkol chránit stavení před bleskem a krupobitím, též zajistit bohatou úrodu. Předci také pečlivě zametli stavení, aby z něj vyhnali různý hmyz. Po Květné neděli již nastává Pašijový týden.

Květná neděle v kuchyni

Na květnou neděli si dopřejeme čerstvé bylinky, které můžeme rychlit za oknem. Také mladá čerstvá zelenina nebo saláty nám květnou neděli hezky ochutí. Připravíme se tím na Velikonoce, které jsou už za dveřmi.

Podle názorného videa si můžeme naplánovat barvení vajec přírodními barvami, které využijeme už za týden. Pokud budeme barvit vajíčka v cibulových slupkách, schováváme si je už déle dopředu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky