Příběh žvýkaček s klukem v sombreru: Směs na jejich výrobu se dovážela až z Nizozemska
20. 3. 2021 Historie a zajímavosti
V roce 2018 oslavily 50 let od počátku výroby v závodě Velim ležícím ve stejnojmenné obci. Oblíbené žvýkačky s klukem v sombreru byly hitem a v 80. letech 20. století se jich vyrobilo neuvěřitelných 800 až 900 tun ročně. Žvýkáte žvýkačky Pedro dodnes?
Kdo nežvýkal, jako by nebyl!
V období komunismu byly žvýkačky symbolem svobody. Do 60. let se do Československa dostávaly žvýkačky jen ze zahraničí a každý měl radost, když návštěva ze západu oblíbenou žvýkací gumu dovezla. To se však změnilo s příchodem chlapečka v sombreru – symbolu první tuzemské žvýkačky. Jak uvádí oficiální webovky značky Pedro, tyto cukrovinky začala v roce 1968 vyrábět čokoládovna v obci Velim, která leží nedaleko středočeského Kolína. Zanedlouho i přes svou specializaci vyráběl státní podnik daleko více žvýkaček než čokolád. A slušně tak prosperoval. Žvýkačky Pedro byly k dostání za korunu, balily se ručně do celofánu. Po koupi nových strojů z Itálie na žvýkačkách přibyly typické rýhy. Směs na výrobu žvýkaček se dovážela z Nizozemska.
Mohlo by vás zajímat
Nedostatkové zboží
Zažvýkat si mohl ale jen málokdo. Hezkým vyobrazením vzácnosti žvýkaček je scéna z filmu Obecná škola Zdeňka Svěráka. Tam žák Eda Souček žvýkačku nechtěně přepolkne, vykucká a až posvátně vloží zpět do úst obalenou kamínky. Žvýkačky se často žvýkaly celý den a ti praví kamarádi si je půjčovali mezi sebou. Vrchol žvýkačkového průmyslu nastal v 80. letech minulého století. Velimský závod produkoval až 800 růžových obdelníčků značky Pedro denně. Sametová revoluce v roce 1989 přinesla nejen konec komunismu, ale i éru Pedro žvýkaček, které stále více válcovala obrovská konkurence z USA. Definitivně se výrobní linka ve Velimi zastavila v roce 1992. Později se ještě v menším množství Pedro vyrábělo v Liberci. Značku sice odkoupila společnost Nestlé, ta ale již do další výroby českých žvýkaček neinvestovala.
Mohlo by vás zajímat
Chvíli se zdálo, že kluk v sombreru má útrum. Majitelé ochraných známek na žvýkací červené obdelníčky ale mezitím přemýšleli, jak kluka v sombreru vrátit zpět do českých obchodů. Práva na grafickou značku v roce 2009 vlastnila firma In Trading, která žvýkačky vyráběla v Číně a navíc pod odlišným názvem Pedrino. Tehdy ale už firma Candy Plus plánovala oživit českou výrobu i pod původním jménem. Žvýkačka v červeném obalu se tak v obchodech objevila znovu v roce 2011. Pedro navíc rozšířilo sortiment a nyní si můžete zakoupit Pedro pendreky, bonbony i kyselé pásky.
Mohlo by vás zajímat
Pedro nebyl jedinou „žvejkou“
V Československu žvýkačky Pedro nebyly jedinou značkou, která šťastlivci dovolila spokojeně pomlaskávat. Pamětníci si jistě vybaví žvýkačky Bing, Zajda nebo Bajo, ke kterým byly přibalené sběratelské obrázky zvířat nebo postaviček z večerníčků. Žvýkačky Rekord se daly dokonce koupit s příchutí koly. Všechny byly velmi sladké; chuť sice vydržela jen pár kousnutí, ale zato se s jejich pomocí daly foukat ohromující bubliny. Dokonce existovala zdravotní žvýkačka Sevak, která byla vyvinuta ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek. Byli jste nachlazeni? Tak to spravila žvýkačka Sevak! Velmi oblíbené byly i žvýkačkové cigarety, tedy tyčinky žvýkací gumy zabalené do papírku se vzorem těchto nikotinových neřeští. Brzy však převládl názor, že taková žvýkačka nabádá děti a mladistvé ke kouření a během 90. let byly cigaretové žvýkačky staženy z trhu.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Českem s chutí: Region olomouckých tvarglí a vydatné syrnice. Na Hané si pochutnáte!
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Den žvýkaček
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Dýňové šátečky
Přidáno před 4 hodinami
Zapečené chlebíčky - rychlá večeře
Přidáno před 5 hodinami
Salát s mozarellou a ořechy (pro diabetiky)
Přidáno před 8 hodinami
Mrkvový salát s kapary
Přidáno před 10 hodinami
Zelný salát plný vitamínů
Přidáno před 10 hodinami
Zase jiná zelná polévka
Přidáno před 11 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
Květák býval pochoutkou na dvorech králů. Dnes oceníme jeho zdravotní benefity
Lasagne soup aneb Lasagnová polévka: S mletým masem chutná a voní jako klasické lasagne, příprava je mnohem rychlejší
Pražskou šunku jedli u rumunského dvora i v USA, proslavil ji uzenářský rod Chmelů