Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ovoce má v jídelníčku své místo. Co všechno obsahuje a kde všude se dá v kuchyni využít?

Ovoce má v jídelníčku své místo. Co všechno obsahuje a kde všude se dá v kuchyni využít?

Různé druhy ovoce by měly by součástí zdravého jídelníčku každého z nás, protože obsahují řadu cenných látek. Co konkrétně obsahuje ovoce? Většinou je tvořeno ze 70 –90 % vodou a je významným zdrojem vlákniny, vitamínu C a minerálních látek. 

S ovocem ale opatrně 

Ačkoliv je ovoce prospěšné, měli bychom se zde řídit větičkou "Všeho moc škodí". Ovoce totiž obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů, tedy cukru, který je zde obsažený ve formě fruktózy, s jejíž konzumací to není vhodné nijak přehánět. Velké množství ovoce by také mohlo negativně ovlivnit hmotnost. 

Velké oblibě se těší mrazem sušené ovoce 

Ovoce se dá zpracovat různými způsoby. Nejchutnější je jen tak samotné, ale perfektně se hodí do velkého množství dezertů, k zavařování, přípravě marmelád či zmrzlin, ale i třeba do drinků. Pokud nechcete zrovna dávat majlant za ovoce mimo sezónu, vyzkoušejte křupavé lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský, říká se mu také kamčatská borůvka, ale borůvka to není. Je to nenáročná ovocná dřevina, vyšlechtěná v Kanadě, kterou známe z mnoha zahrad. Kvete již počátkem jara a v květnu začínají zrát její vejčité plody, které jsou prvním zdrojem vitamínů a minerálů, např. železa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zmrzlina

Kornout se zmrzlinou patří k letnímu osvěžení, ale tuto dobrotu si můžeme v obchodech koupit po celý rok, v různém balení. Je to mražený mléčný výrobek ze smetany, mléka, cukru, vajec, s různými příchutěmi. Ty jsou klasické, např. vanilková, čokoládová, kávová, banánová, jahodová, ale oblibě se těší i mnoho dalších, které můžeme ochutnat.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Višně

Višeň je ovocný strom z čeledi růžovitých, dorůstá až do výšky 10 m. Jsou tři skupiny višní, které se nejčastěji pěstují - amarelky, kyselky a skleněnky. Z plodů se dělají džemy, marmelády, šťávy, nakládají se do rumu, dávají se do koláčů a lze je využít jako kandované. Oblíbené jsou i višně v čokoládě.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Třešně

Třešně jsou velmi oblíbené ovoce, které se řadí mezi peckoviny. Patří mezi první, na které se vždy těšíme. Nejlépe chutnají čerstvě utržené. Obsahují 80 % vody, tudíž jsou vhodné i pro redukční dietu, je v nich mnoho antioxidantů a minerálů, velký přínos pro zdraví má i vláknina. V kuchyni rádi cítíme vůni čerstvě upečené bublaniny či ovocných koláčů. Pro zimní využití z třešní vyrobíme džem. A stopečka třešňovice je oblíbená též.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sweetie

Sweetie je kříženec pomela a bílého grepu (vyšlechtěný v Izraeli) - formou a šťavnatostí se podobá grapefruitu, sladkostí pomelu. Śťáva ze sweetie má schopnost snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, a také zvyšuje antioxidační aktivitu krve.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tamarind

Tamarind (tamaryšek, kyselé datle, indické datle) má silně sladkokyselou chuť. Luskovité plody jsou cca 8 cm dlouhé a dva cm široké. Lusky obsahují čtyři až dvanáct jader obklopených červenohnědou až téměř černou kašovitou dření, která má sladkokyselou chuť a vysokou cukernatost (až 35 %). Dužina se může pojídat čerstvá, vařená, sušená, zavařená jako povidla, můžeme z ní připravit osvěžující nápoje, nebo ji využít jako přísadu do jídla (speciální kořeněné omáčky), čatní nebo do rýžových a zeleninových pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Salak

Salak patří mezi tropické ovoce a říká se mu hadí ovoce či hadí fík, a to pro jeho povrch, který připomíná hadí kůži. Pod slupkou se nachází výborná dužina sladce nakyslé chuti, kterou mají rády i opice. Kromě chuťového zážitku má salak pozitivní vliv na naše zdraví, napomáhá vyprazdňování a s medem je prevencí proti pálení žáhy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rybíz

Meruzalka neboli rybíz je ovocný keř, na kterém dozrávají bobulky různých velikostí a barev. Existuje asi 150 druhů. U nás se nejvíce pěstuje rybíz červený, černý, žlutý, bílý a růžový. Na zahrádce by neměl chybět, protože jej kromě přímé spotřeby a zdobení moučníků využijeme na šťávy, marmelády a džemy. Dá se zavařovat jako brusinky, dokonce se z něj připravuje rybízové víno. Rybíz obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a také vápníku. Na pěstování je nenáročný.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rakytník

Rakytník řešetlákový je dřevina, využívaná už v dávné minulosti. Plody obsahují mnoho cenných látek, obzvlášť vitamín C. Používají se na čaj, šťávu, marmeládu, likér nebo víno. Plody lze taktéž usušit. Rakytník je přínosný i v lidovém léčitelství.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rambutan

Rambutan (Vlasatý Cherry, Ngau) z jihovýchodní Asie má aromatickou, pikantně sladkokyselou dužinu. Chutí se podobá liči. Pod vlasatou slupkou se ukrývá rosolovitá a zároveň pevná dužina s jedním větším semenem, které jedlé není. Plody se konzumují jako stolní ovoce v syrovém stavu, nebo se přidávají do salátů či kompotů. Obsahují větší množství vitamínu C.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pomelo

Pomelo (kříženec grapefruitu a pomeranče se podobá velikému grapefruitu, ale je spíše sladké než kyselé) pochází z Jihovýchodní Asie a jde pravděpodobně o největší citrusový plod. Po oloupání ho konzumujeme syrové, přidáváme do ovocných salátů nebo marmelád (pro zpestření jejich chutě). Pomelo je vydatným zdrojem draslíku. Pomáhá proti vysokému cholesterolu a srdečním nemocem. Má jen velmi málo kalorií, obsahuje minimum tuku, sodíku a cholesterolu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rozinky

Rozinky nebo taktéž hrozinky jsou sušené bobule vinné révy. Rozinky se liší dle druhu vinné révy, též záleží na dalším způsobu zpracování a sušení. Používají se hlavně do sladkých jídel a do moučníků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pomeranč

Pomeranč je plod pomerančovníku, stálezeleného stromu, plody jsou bobule, 5 - 12 cm velké, většinou žluté a oranžové barvy. Obsahují vitamín C, vlákninu, konzumují se čerstvé, lisuje se z nich šťáva a vyrábějí džusy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pyré

Pyré je kulinářský název pro hmotu jemné struktury, která vznikla pasírováním, drcením, šleháním, mixováním, šťoucháním atp. Nejedná se o polotovar, ale o samostatný pokrm určený k přímé konzumaci. Nejčastěji se setkáváme s ovocným nebo zeleninovým pyré.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Papája

Papája melounová je sladký exotický plod, vonící po meruňkách. Obsahuje řadu vitamínů, pozitivně ovlivňuje vitalitu buněk, ochranu sliznic a příznivě působí na zrak. Plody papáji obsahují enzym papain (chrání nezralý plod před hmyzem), který je důležitý pro zpracovávání bílkovin v těle (štěpí je na aminokyseliny). Papain také zabezpečuje tvorbu trávících enzymů, a přispívá tím k lepší stravitelnosti potravin, je známý svými čistícími schopnostmi a v boji proti rakovině. Papáju jíme hlavně čerstvou, ale můžeme z ní připravovat džemy nebo kompoty, hodí se i do ovocných salátů,

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pitaya

Pitaya (dračí ovoce) je ovoce připomínající chutí směs angreštů a vodního melounu. Nejčastěji se konzumuje čerstvé. Je nutné je oloupat, jejich chuť můžeme zvýraznit troškou limetkové šťávy. Dužnina je nízkokalorická, obsahuje malá jedlá semínka, připomínající semínka kiwi. Pitaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu. Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže a někde se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Olivy

Olivy jsou plodem olivovníku evropského, a je to druh ovoce. Zelené olivy jsou méně zralé plody sklizené na podzim, tmavé olivy se sklízejí později. Jedná se o totožnou odrůdu v různém stupni zralosti. Olivy mají svoji specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému, mají ale příznivé účinky na zdraví. Hodí se k nakládání, na pizzu, do různých salátů, používají se i v teplé kuchyni. Výborně se hodí k vínu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Moruše

Moruše, plody morušovníku, jsou jedlé a velmi chutné ovoce. V syrovém stavu jsou silným antioxidantem, naše zdraví podporují v mnoha úrovních, např. při cukrovce a nemocích srdce. Hodí se k sušení, na výrobu džemů, marmelád, do koláčů a kaší. Dnes je moruše považována za superpotravinu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Opuncie

Opuncie je sladký plod kaktusu, žluté, až červené barvy. Když jej rozkrojíme, má tvar pěticípé hvězdy. Musí se ale nejdříve před použitím oloupat, protože má ostré trny. Chuťově připomíná šťavnatý fík nebo hrušku. Toto exotické ovoce posiluje imunitu a má i další zdravotní benefity. Lze ho jíst v čerstvém stavu, přidávat do ovocných salátů, zdobit jím dort, nebo jej rozmixovat jako přílohu k lívancům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mošt

Mošt je tekutina, která vzniká lisováním různého ovoce. Nejznámější jsou vinné nebo jablečné mošty, jsou velmi chutné a bez použití chemie jsou vlastně elixírem zdraví. Jsou zdrojem vitamínů, přírodního cukru, vlákniny a pektinu. Lze je uchovat pomocí pasterizace.

1 23 24 25 26 27 29

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli