Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ovoce má v jídelníčku své místo. Co všechno obsahuje a kde všude se dá v kuchyni využít?

Ovoce má v jídelníčku své místo. Co všechno obsahuje a kde všude se dá v kuchyni využít?

Různé druhy ovoce by měly by součástí zdravého jídelníčku každého z nás, protože obsahují řadu cenných látek. Co konkrétně obsahuje ovoce? Většinou je tvořeno ze 70 –90 % vodou a je významným zdrojem vlákniny, vitamínu C a minerálních látek. 

S ovocem ale opatrně 

Ačkoliv je ovoce prospěšné, měli bychom se zde řídit větičkou "Všeho moc škodí". Ovoce totiž obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů, tedy cukru, který je zde obsažený ve formě fruktózy, s jejíž konzumací to není vhodné nijak přehánět. Velké množství ovoce by také mohlo negativně ovlivnit hmotnost. 

Velké oblibě se těší mrazem sušené ovoce 

Ovoce se dá zpracovat různými způsoby. Nejchutnější je jen tak samotné, ale perfektně se hodí do velkého množství dezertů, k zavařování, přípravě marmelád či zmrzlin, ale i třeba do drinků. Pokud nechcete zrovna dávat majlant za ovoce mimo sezónu, vyzkoušejte křupavé lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ostružiny

Jsou plody keře ostružiníku. Toto ovoce má vynikající detoxikační účinek, pročišťuje střeva, snižuje cholesterol a krevní tlak. V kuchyni z ostružin připravíme velmi chutné džemy, šťávy, nebo je zamrazíme. Upečeme z nich koláče, zdobíme jimi zmrzlinové poháry.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Meruňka obecná

Meruňka je strom z rozsáhlého rodu slivoní. Pochází z Číny. Plody jsou peckovice s oranžovým oplodím. Existuje mnoho odrůd, ale všechny plody obsahují sacharózu, vitamíny a minerály. V kuchyni jimi plníme knedlíky, dáváme je na koláče, vaříme z nich výborný džem, a z kvasu se pálí skvělá meruňkovice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Olivy

Olivy jsou plodem olivovníku evropského, a je to druh ovoce. Zelené olivy jsou méně zralé plody sklizené na podzim, tmavé olivy se sklízejí později. Jedná se o totožnou odrůdu v různém stupni zralosti. Olivy mají svoji specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému, mají ale příznivé účinky na zdraví. Hodí se k nakládání, na pizzu, do různých salátů, používají se i v teplé kuchyni. Výborně se hodí k vínu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Moruše

Moruše, plody morušovníku, jsou jedlé a velmi chutné ovoce. V syrovém stavu jsou silným antioxidantem, naše zdraví podporují v mnoha úrovních, např. při cukrovce a nemocích srdce. Hodí se k sušení, na výrobu džemů, marmelád, do koláčů a kaší. Dnes je moruše považována za superpotravinu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Opuncie

Opuncie je sladký plod kaktusu, žluté, až červené barvy. Když jej rozkrojíme, má tvar pěticípé hvězdy. Musí se ale nejdříve před použitím oloupat, protože má ostré trny. Chuťově připomíná šťavnatý fík nebo hrušku. Toto exotické ovoce posiluje imunitu a má i další zdravotní benefity. Lze ho jíst v čerstvém stavu, přidávat do ovocných salátů, zdobit jím dort, nebo jej rozmixovat jako přílohu k lívancům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Křížaly

Křížaly jsou sušené plátky jablek, zbavené jadřinců a stopek. Sušeným hruškám se říká štěpány. Dříve se křížaly sušily nad kamny na sítech, dnes je už nahradily v domácnostech sušičky. Křížaly jsou vhodnou alternativou mlsání, obsahují zdravou vlákninu. Lze z nich uvařit čaj. Sušené a povařené křížaly z hrušek jsou výbornou nádivkou do koláčů frgálů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Marakuja

Marakuja, mučenka jedlá, je teplomilný popínavý druh mučenky. Pěstuje se v mnoha zemích, např. v Austrálii, Karibiku, na Floridě, v Keni. Toto ovoce má v době zralosti fialové nebo žluté plody, je šťavnaté a má mnoho semínek. Používá se čerstvé nebo konzervované do nápojů, ovocných salátů a jako džus. Listy a kořeny slouží k lékařským účelům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kumquat

Maličký (2-4 cm), žlutooranžový kumquat má výrazné aroma, svou chutí je něco mezi citronem a mandarinkou. Konzumujeme ho i se slupkou, pouze odstraníme semínka. Plody kumquatu jsou bohaté na vitamín C, jíme je čerstvé, nebo je můžeme použít k ozdobě koktejlů, či jako delikatesu ke grilovanému masu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Liči čínské

Liči čínské je plodem mohutného, stálezeleného stromu, který vyrůstá do výšky až 20 metrů, a dosahuje stáří 200 let. Plody visí ve shlucích. Uvnitř plodu je nejedlé semeno, ale okolo něj chutná dužina, která jde lehce oddělit. Konzumuje se čerstvá, podušená na másle, nebo se používá jako náplň do palačinek. Také se kompotuje a suší. Podle čínské medicíny léčí kašel, žaludeční vředy i nádory.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Limeta

Limeta je citrusový plod, podobný citronu. Od něj se odlišuje barvou a kyselostí. Limety se sklízejí nezralé, mají zelenou barvu, ale jsou i odrůdy zbarvené žluto-zeleně. Zdobí se jimi moučníky nebo drinky, např. mojito. Šťáva z nich se přidává do ovocných salátů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mango

Mangu se často říká ovoce bohů. Pochází z Indie, dále se pěstuje v Asii, Brazílii a Mexiku. Plod je oválný, velikost závisí na druhu. Toto exotické ovoce je doslova nabité vitamíny C, A a řady B. Zastoupen je i zdravý betakaroten. V obchodech obvykle koupíme mango ještě nedozrálé, a když je necháme doma dozrát, velmi si na jeho žluté dužině pochutnáme.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Káva

Káva je nápoj z upražených a rozemletých plodů kávovníku. Plody kávovníku jsou vlastně ovocem, lze je přirovnat k třešním, barvou se jim podobají i v době sklizně. Barva je červená, až červenofialová. Káva obsahuje alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost srdce, zvyšuje krevní tlak a má celkově povzbuzující účinky. Po ropě je káva druhou nejprodávanější komoditou. Druhů je více. Nejčastěji se pije káva arabika a robusta.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Josta

Josta je kříženec černého rybízu a angreštu, pěstovaný jako netrnitý keř nebo stromek. Existuje celá řada kultivarů, plody se dají využít podobně jako plody angreštu, černého rybízu a dalšího bobulového ovoce, na šťávy, marmelády, kompoty i likéry. Velice chutné jsou na koláčích a řezech, výborná je i zmrzlina z josty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kdoule

Kdoule je kdysi tradiční, dnes vzácněji pěstované ovoce. Veliké a velmi aromatické plody jsou za syrova trpké a mohou způsobit žaludeční potíže, proto se upravují tepelně. Vyrobíte z nich výborné kompoty, džemy a marmelády. Kdoule příjemně voní, naše prababičky je ukládaly do skříní mezi prádlo, aby jimi vonělo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kaki

Kaki (někde tomel nebo churma) jsou oranžové plody tomelu japonského. Má výbornou chuť, která připomíná kombinaci jablka, broskve a meruňky. Kaki obsahuje vysoký podíl pektinu, komplexních sacharidů, vitamínu C, provitamínu A a minerálů. Před konzumací je necháme doma několik dnů až týdnů dozrát, jeho struktura potom bude připomínat marmeládu. V kuchyni kaki využijeme na oslazení kaší a müsli, do různých dezertů, koláčů nebo zmrzlin.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kiwi

Klasické zelené kiwi má oválný tvar a hnědou chlupatou slupku, kterou lidé většinou oloupou (byť není zdravotně závadná). Zpočátku jsou plody tvrdé, postupem času měknou. Zelená dužina s drobnými černými semínky je výborná čerstvá, ale kiwi lze použít do ovocných dezertů, na koláče, k výrobě marmelád i džusů. Kiwi je vítanou zásobárnou vitamínů C (jeden plod nám pokryje denní potřebu tohoto vitamínu), E, B, A a D.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kandované ovoce

Kandované ovoce (viz Kandování) je ovoce napuštěné cukrem. Nejčastěji je kandovaná pomerančová (a jiná citrusová) kůra, třešně, švestky, dýně a spousta druhů exotického ovoce. Kandované ovoce se využívá v cukrárenském průmyslu (např. biskupské chlebíčky a štoly) i v domácím pečení (marokánky atd.). Kandované ovoce je značně kalorické.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je plazivá rostlina, která roste ve vlhké půdě, chudé na minerály. Její plody jsou růžové až červené bobule, nakyslé chuti. K nám se dováží nejvíce ze Severní Ameriky. Klikkva je přiměřenou náhradou české brusinky, užívá se hlavně při infekcích močových cest, urychluje proces hojení.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Karambola

Karambola se v kuchyni používá především na dekoraci, ať už jde o nápoje, dorty, poháry, či další dezerty, přidává se i do exotických ovocných salátů. Šťavnatá sladkokyselá chuť dužniny, způsobená vysokým obsahem šťavelanů, ve směsi ideálně doplňuje chuť ostatního ovoce. Karambola má nízký obsah cukru a tělu dodává vitamin C, vápník, hořčík, železo a fosfor.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jahody

Jahody jsou velmi oblíbené ovoce. Kromě přimé konzumace mají velké využití v gastronomii. Líbí se nám jejich červená barva, mají příjemnou chuť a vůni. U dětí může vyšší obsah kyselin vyvolat kopřivku, proto je raději doplňujeme mlékem nebo tvarohem. Jahodové knedlíky, koláče, rolády, poháry, zmrzliny, kompoty, ale i sklenička sektu - zde všude jahody využijeme. 

1 24 25 26 27 28 29

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více