Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bulharská kuchyně se těší velké oblibě, protože jídla z ní jsou plná zeleniny i luštěnin. Ale nebojte, o maso v ní také není nouze. A v čem jsou Bulhaři od nás specificky odlišní? K téměř každému jídlu přikusují pečivo.

Zelenina, luštěniny, jehněčí a skopové maso, to je základ bulharské kuchyně českýma očima. Pokrmy, ve kterých hraje dokonalou souhru chutí zelenina, maso a koření, skvěle doplňují místní nápoje. Bulharská vína jsou věhlasná, typickými alkoholickými nápoji jsou pak rakija (pálenka) nebo mastika (anýzový likér).

Jak a co se vaří v Bulharsku

Pojďme se podívat pod pokličku bulharské kuchyně i několika oblíbených jídel z ní:

  1. Víte, proč Bulhaři milují mléčné výrobky a pravidelně je konzumují? Právě v Bulharsku byly totiž objeveny jedinečné mléčné kultury, na což jsou náležitě pyšní. Jejich jogurt je velmi hustý a má charakteristickou chuť.
  2. Sýry se na Balkánském poloostrově vyrábějí nejen z kravského mléka, ale také z mléka kozího a ovčího.
  3. Do mnoha pokrmů se přidává čubrica, jejíž důležitou složkou je saturejka. Jedná se o tradiční bulharské koření. Mezi nejpoužívanější kořenící směsi pak patří panagorska sol a sharena sol, které jsou kombinací vícero koření a soli.
  4. Bulharsko je největším vývozcem růžového oleje na světě. Růže však nepatří jen do kosmetiky, džem z okvětních lístků je chuťově jemný a příjemně aromatický.
  5. Tarator je proslavenou studenou polévkou ze salátových okurek, jogurtu a kopru. Servíruje se zakápnutý olejem a posypaný nasekanými vlašskými ořechy.
  6. Kebapčeta jsou masové šišky podobné čevapčiči, připravované na rožni. Specifická je jejich velmi silně kořeněná chuť.
  7. Zapékanou musaku znají mnozí z vás. Ta bulharská je chutná, šťavnatá a rozhodně ji doporučujeme vyzkoušet, protože se po ní jen zapráší.
  8. Luštěniny jsou nedílnou součástí bulharské kuchyně. Oblíbený fazolový salát připravíte smícháním uvařených bílých fazolí, cibule nakrájené na měsíčky a ljutenice, což je bulharská zeleninová pomazánka. Ta může být více či méně pikantní, pozor na to při jejím výběru.
  9. Nesmíme opomenout ani šopský salát, za jehož vznik můžeme být taktéž vděční právě Bulharům.
  10. Banica je pak zapékané pečivo z těsta vzdáleně podobné tomu listovému, kdy se střídavě vrství do pekáče těsto a na něj směs balkánského sýru rozmíchaného ve vejcích. Nakonec se pokrm zapeče. Skvěle chutná ještě teplá, ale i studená.

Jak vnímáte bulharskou kuchyni vy a jaké typicky bulharské jídlo si nikdy neodpustíte? Napište nám do komentářů a připravte si s námi šopský salát, který v těchto horkých dnech určitě oceníte a díky videu budete vědět, jak ho připravit:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky