Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při vaření povidel: Jak se jich vyvarovat, aby vaše snaha nepřišla nazmar
Zdroj: Pixabay, RitaE

Švestková povidla jsou jednou z nejoblíbenějších náplní buchet a koláčů v našich domácnostech. Kupovaná se nemohou těm domácím rovnat. Při jejich přípravě je však třeba dávat pozor a vyvarovat se zbytečných, ale častých chyb.

Povidla jsou specifická tím, že se do nich podle původních receptur nepřidává cukr, na rozdíl od marmelád a džemů. Přesto je dnes nespočet receptů s nejrůznějšími přidanými ingrediencemi. Třeba Honzovy buchty od babičky, plněné domácími povidly, existuje něco lepšího?

Správná zralost švestek

Švestky na povidla by měly být zdravé a vyzrálé, téměř až přezrálé. Díky tomu budou povidla krásně slaďoučká. Pokud byste použili ještě stále tvrdé švestky, mohla by povidla být příliš kyselá a museli byste přidávat cukr, což je při správné zralosti zcela zbytečné.

Míchání je základ

Povidla je nutno pravidelně míchat, protože mají tendence se připalovat. V případě připálení již není cesta zpět a to by byla škoda ingrediencí i vaší snahy. Vařte je proto pozvolna při nižší teplotě a pokud máte možnost, použijte k jejich vaření hrnec se silným dnem.

Opatrnost na prvním místě

Dávejte na sebe pozor při míchání i následné manipulaci s povidly. Při práci s nimi hrozí popálení, když začnou probublávat při delším čase bez míchání.
TIP: Do povidel můžete libovolně přidat skořici, hřebíček, rum či vanilku. Chybu neuděláte ani s čokoládou, tu určitě vyzkoušejte. Nemusíte se ani bát vinný ocet vyměnit za citronovou šťávu, povidla s ní jsou ještě lepší.

Pozor na vhodnou konzistenci

Hotová povidla netečou, dají se lehce roztírat a nejsou ani příliš hutná. Pokud jsou stálé řídká, nechte je vařit déle, než je uvedeno ve vámi vybraném receptu. Přebytečná tekutina se zredukuje a povidla krásně zhoustnou. Není třeba používat cokoliv dalšího k docílení jejich zahuštění. V případě příliš hustých povidel do nich lze nalít trochu rumu a rozmíchat ho v nich. Poté jimi naplňte skleničky, otřete hrdlo i víčko lihem a po uzavření otočte sklenice víčkem dolů.

Sterilizace sklenic i pomůcek

Stejně jako u zavařování, i zde platí to, že je potřeba mít vše opravdu čisté. Sklenice řádně sterilizujte a pokud máte nutkání průběžného ochutnávání, vždy si vezměte novou, čistou lžičku. Díky tomu vám povidla nezkvasí ani nezačnou plesnivět. Zcela čisté musíte mít i ostatní potřebné pomůcky – hrnec, naběračky, vařečky a další.

Na jaký způsob máte povidla nejraději? Namazaná na chlebu, jako náplň v buchtách, ingredienci v marinádách na maso, nebo jste milovníky povidlové omáčky k uzenému masu? A připravujete je v hrnci na sporáku nebo na plechu v troubě? Dejte nám vědět do komentářů. A pokud využíváte raději troubu než sporák, můžete zkusit pečená švestková povidla podle našeho video-receptu.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více