Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naše kuchařka 2 právě v prodeji!

Do obchodu

Ze švestek kromě koláčů a knedlíků můžeme vyrobit skvělá povidla nebo je usušit
Pixabay

Švestky, pološvestky, slívy, renklódy, špendlíky, mirabelky - to vše patří do skupiny slivoní. Obsahují kromě vody ovocné cukry, přírodní kyseliny, z vitaminů hlavně riboflavin a provitamin A, z minerálů je významný draslík a fosfor, méně sodík, vápník, hořčík a železo.

Pomáhají při revmatismu, ledvinových a jaterních chorobách, také při chorobách krevního oběhu a jsou močopudné.

Jejich sezona je v pozdním létě a na podzim. Oschlé pevné švestky se stopkou můžeme skladovat v chladné místnosti ve slabší vrstvě na platech až 10 týdnů

Jak využijeme švestky?

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak je uchováme? 

Švestky mrazíme nejlépe v cukrovém sirupu nebo jako protlak, také půlené vypeckované, ty ale používáme do moučníků jen povolené, ne zcela rozmrzlé (ostatně jako každé ovoce).

Na sušení vybíráme plně zralé plody, které u stopky už zavadly. Můžeme je vypeckovat, pak je sušení rychlejší. Sušíme je ve třech etapách. Zpočátku je předsušíme 1-2 dny na slunci nebo v troubě či sušičce při 40 °C asi 5 hodin. Po pětihodinové přestávce sušíme při 70 °C asi 12 hodin. Po opětovném několikahodinovém přerušení procesu dosušíme při 65 °C. Usušené plody nesmějí při stisku puknout ani uvolňovat šťávu, mají být vláčné, ne však vodnaté ani tvrdé.

 

 

Tento tip je užitečný  (1x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naše kuchařka 2

Nově v prodeji!

Koupit

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům