Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vyvýšené záhony jsou báječné, skvěle se na nich pěstuje zelenina, vše rychle roste. Péče je snadná a pohodlná, snad jen zavlažování musí být častější. Přestože na těchto záhonech můžete pěstovat leccos, některé druhy zeleniny jsou pro ně vhodnější. Poradíme jaké.

Vyvýšené záhony dnes najdeme na stále více zahradách. Staly se přímo "módou" a má to své důvody. Mnoho zahrádkářů zjistilo, že pěstovat na nich zeleninu se opravdu vyplatí. Vysazování je snazší, stejně tak sklizeň, i škůdců bývá méně. Rostlinám je odspodu tepleji, kyprá půda jim vyhovuje. Navíc tyto záhony působí esteticky a pěkně. 

Co pěstovat na vyvýšených záhonech

Poradíme, jak vyvýšené záhony využít a co se na ně báječně hodí:

  1. Rajčata: Vyvýšené záhony jsou pro ně ideální místo. Tyto rostliny milují hodně tepla a hodně živin, myslete také na zajištění dostatečné vláhy.
  2. Papriky: Na vyvýšených záhonech skvěle porostou a budete z nich mít hodně radosti. Potřebují hodně živin a slunce, zalévat je budete muset častěji, aby to jejich kořenovému systému vyhovovalo - papriky koření jen mělce.
  3. Okurky: Patří k ideální zelenině pro vyvýšené záhony. Sklizeň z těchto výživných záhonů bývá opravdu velká a zahrádkáři bývají nadšení. Pro okurky je vhodné pěstování na oporách, aby byly rostliny více chráněné před houbovými chorobami, navíc je díky tomu lepší i využití prostoru.
  4. Lilek: Je náročný na vláhu a teplo, miluje slunce a na vyvýšených záhonech prospívá. Lilku prospěje mulč, lze použít černou textilii.
  5. Cukety: Tato plodová zelenina včetně patizonů i různých dýní bude na vyvýšených záhonech velmi spokojená. Je třeba však počítat s vyšším úbytkem živin a také se zabráním velkého prostoru.
  6. Ředkvičky: Na vyvýšených záhonech rychle narůstají a jsou krásně svěží a křupavé. Kyprá půda jim skvěle vyhovuje. Rostliny je potřeba protrhávat a nejlépe se pěstují v kombinaci s další zeleninou, případně je můžete vypěstovat a sklidit před výsadbou plodové zeleniny.
  7. Tuřín: Moderní vyšlechtěné odrůdy tuřínu jsou překvapivě chutné. V kypré půdě bulvy rychle narůstají a daří se jim. Rostliny je potřeba včas jednotit, podobně jako ředkvičky.
  8. Špenát: Je báječná zelenina, která se pěstuje pro své šťavnaté a lahodné listy, využitelné v teplé i studené kuchyni. Pěstujte je především brzy na jaře a na podzim, v mezičase záhon využijte na plodovou zeleninu.
  9. Mrkev: Pěstujte ji na vyvýšených záhonech až v dalších letech po plodové zelenině, v kypré půdě kořeny mrkve krásně porostou a budou mít dostatek prostoru. Nezapomeňte rostliny jednotit.
  10. Červená řepa: Na vyvýšených záhonech krásně prospívá, obvykle ji kombinujeme s dalšími plodinami a podobně jako mrkev ji obvykle dáváme na vyvýšené záhony až v dalších letech po založení. Kromě šťavnatých bulviček jsou chutné i mladé lístky.
  11. Mangold: Na vyvýšených záhonech mangold krásně narůstá, pravidelná sklizeň listů podporuje růst nových. Použití je obdobné jako u špenátu.
  12. Keříčkové fazole: Milují teplo, proto je vysazujeme až pomine nebezpečí ranních mrazíků. Potřebují světlo a také vláhu. Fazolové lusky se po nakrájení snadno zmrazí, proto si i z menšího záhonu snadno vytvoříme zásobu na celou zimu.
  13. Hrášek: Rostliny mají rády propustnou a mírně vlhkou půdu. Včas k nim zatlučeme kolíky, aby porost zůstal vzdušný a nedocházelo k polehávání rostlin. Hrášek vyséváme brzy na jaře nebo naopak pro časnou podzimní sklizeň. 
  14. Hlávkový salát: Koření jen mělce a pěstujeme ho obvykle v kombinaci s dalšími rostlinami, které dorůstají pomaleji. Vyvýšené záhony se rychleji odvodňují, proto saláty netrpí tolik přemokřením. Výsadbu provádějte opakovaně, aby bylo stále co sklízet.
  15. Rukola: Tato báječná zelenina výrazné chuti na vyvýšených záhonech roste rychleji a proto je chutnější než z běžných záhonů. Rukolu pěstujeme především na jaře nebo na podzim. Sbírá se postupně protrháváním mladých listů.
  16. Kapusta: Různé druhy kapusty jsou náročné na výživnou půdu, proto se jim na vyvýšených záhonech výborně daří. Pěstovat můžete také kadeřávek a růžičkovou kapustu a ponechat je na záhonech až do jara. Mulčování pomůže udržet porost bez plevelů a sníží odpařování vláhy. Obdobným způsobem pěstujeme brokolici a zelí.
  17. Květák: Jedná se o poměrně náročnou zeleninu, které se daří v propustné půdě, při narůstání zalamujeme velké listy kvůli zachování světlé vnitřní části.
  18. Cibule a česnek: Na vyvýšených záhonech báječně prospívají, dobře odvodněná půda jim vyhovuje a rostliny méně trpí houbovými chorobami. Česnek i ozimou cibuli můžete vysadit už na podzim.
  19. Celer: Patří mezi zeleninu s vysokými nároky na živiny, také má rád teplo. Na vyvýšeném záhonu prospívá.
  20. Brambory: Výživná a kyprá půda jim vyhovuje, na vyvýšených záhonech pěstujeme zejména rostliny pro časnou sklizeň.

Přestože se na vyvýšených záhonech pěstuje mnoho různých druhů zeleniny, některou na ně nevysazujte. Vyhněte se na nich pěstování rebarbory, chřestu, artyčoků, batátů, melounů a kukuřice.

Zdroje: https://positivebloom.com/best-vegetables-to-grow-in-raised-beds-and-that-hate-raised-beds/, Antonín Dolejší - Zelenina na zahrádce

Komentáře

Další tipy a triky