Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Papriky patří k nejoblíbenějším druhům plodové zeleniny. Jejich pěstování má určitá pravidla, rostliny jsou poměrně náročné, a to hlavně na teplo, výživnou půdu a dostatečnou zálivku.

Papriky mají celkově vyšší nároky než rajčata a okurky. Milují teplo a v chladnějších oblastech se pěstují pouze ve sklenících a fóliovnících. Venkovní pěstování je vhodné v teplejších polohách, pro tuto zeleninu vybíráme dobře osluněné záhony, snadno dostupné pro zalévání. Ideálním místem jsou vyvýšené záhony, které rostlinám poskytnou dostatek živin.

Jak často zalévat papriky

Při venkovním pěstování paprik nám občas vypomůže déšť, ale při pěstování ve sklenících a fóliovnících závisí veškerá zálivka na nás. Máme pro vás několik tipů pro správné zalévání paprik.

  1. Papriky dobře zalijeme hned při výsadbě - vodou prolijeme jamky, do kterých je budeme dávat. Díky kořenovému balu se rostliny bez problémů ujímají.
  2. Četnost zálivky přizpůsobte počasí - pokud je horko, zemina v okolí paprik rychleji vysychá. 
  3. Paprika má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Můžete ji zavlažovat postřikem (na rozdíl od rajčat a okurek, které zavlažujeme pouze ke kořenům).
  4. Na sucho jsou rostliny nejcitlivější v době nasazování plodů, v té době je zálivka velmi důležitá, stejně jako dostatečné větrání. Při vyšších teplotách jsou rostliny náchylné k opadávání květů.
  5. Rostliny koření jen mělce, s tím souvisí nutnost dostatečné a častější závlahy. I zde se liší od rajčat, která mají mohutnější kořenový systém a lépe snáší slabší a méně častou zálivku.
  6. Papriky zalévejte při teplém počasí obvykle každý druhý nebo třetí den, při chladnějším počasí snižte četnost zálivky. 
  7. Zálivka by měla být sice důkladnější, ale před dalším zalitím půdu nechte mírně oschnout.
  8. Dbejte na to, aby půda nebyla trvale přemokřená, plody by pak byly náchylné k zahnívání a porost by byl přitažlivý např. pro slimáky. Pokud je tedy porost od poslední zálivky ještě vlhký, další zálivku raději odložte.
  9. K zalévání používejte odraženou vodu, ideální je dešťovka, ale pokud ji nemáte, napusťte si vodu do sudu a nechte ji nejprve odstát a zahřát.
  10. Zálivku využijte k přihnojování rostlin. Právě papriky jsou náročné na dostatek živin.

Správná péče o papriky

Se správnou zálivkou souvisí i odpovídající péče o rostliny. Porost musí být vzdušný, vyvarujte se proto přehuštěným výsadbám. Paprikám prospívá upevnění ke kolíkům, rostliny jsou stabilnější a nedochází k jejich zbytečnému vylamování. Fóliovníky a skleníky je nutné často větrat, papriky se pak zbytečně nepřehřívají.

Na sklizeň se nalaďte s naším videoreceptem, podle kterého si můžete uvařit báječné lečo.

Máte ještě další zajímavé tipy pro zalévání paprik? Budeme rádi, když nám je napíšete.
 

 

Komentáře

Další tipy a triky