Máta, rozmarýn, pažitka... Které bylinky by neměly chybět na vašem parapetu nebo terase a jak je využít?
30. 4. 2022 Ostatní
Bylinky se dají pěstovat i doma. To, že nemáte zahradu, není důvodem, proč si nedopřát zpestření a ochucení jídla. Máme pro vás sedm bylinek, které můžete pěstovat na parapetu nebo na terase.
Bazalka - skvělý doplněk italské kuchyně
Bazalka pravá patří mezi neoblíbenější bylinky, které se objevují na našich parapetech, protože se velmi snadno pěstuje. Má ráda vlhkou a propustnou půdu. Když budete bazalku pravidelně zaštipovat, bude hezky obrážet. Podle knihy Gill Daviesové Bylinky se tradičně využívá na kašel, rýmu a bolesti hlavy. Pomáhá proti stresu a na zažívací potíže. Bazalka míří především do italské kuchyně. Ozdobou bývá i na různých zeleninových salátech a využít se dá i do pomazánek. Na pokrm se bazalka dává až nakonec.
Mohlo by vás zajímat
Tymián - nejen elixír lásky
Také mateřídouška tymián patří mezi méně náročné bylinky a má široké využití. Miluje slunce a dobře propustnou zem. Nemá příliš rád hnojení, se zálivkou také opatrně. Podle knihy Gill Daviesové kdysi byl považován za afrodiziakum a patřil do elixírů lásky. Autorka upozorňuje na množství antioxidantů a na jeho antimikrobiální účinky. Tymián je jednou ze součástí směsí: provensálské koření a bouquet garni, kde je oblíbená pro svou nádhernou sladkou vůni. Tymián můžete přidat k masům všech druhů, včetně ryb, hodí se na grilování i zeleniny, do těstovin. Listy a květy se dají vložit do nádivek. Nezapomeňte ani na tymiánový čaj.
Mohlo by vás zajímat
Rozmarýn - bylinka s magickou silou
Rozmarýn lékařský je nádherný dekorativní keřík a kromě toho oblíbené koření. Miluje slunce a teplo, občas mu prospěje přihnojení, ale nepřehánějte to se zálivkou. Zalívejte až suchou hlínu. Tato typická středomořská bylinka má podle Gill Daviesové využití při kašli a nachlazení, bolestích dásní a zubů, při problémech s pamětí a zrakem. Staří Řekové podle autorky věřili, že má magickou sílu.
V kuchyni se hodně používá k masům (grilování, pečení), ale i k zelenině. Vyrobit si můžete bylinkové máslo, ale i bylinkový olej.
Mohlo by vás zajímat
Petrželka - šťavnatý poklad z parapetu
Že petržel listová - kudrnka musí růst na záhoně, není úplně pravda. Dobře ji můžete pěstovat i v květináči nebo truhlíku, za oknem se jí bude dařit výborně. Postavte nádobu na slunečné místo a hlídejte vlhkost půdy. Vysévá se na jaře i na podzim, jen buďte trochu trpěliví, než se rozroste, chvíli to trvá (klíčí až 5 týdnů). Můžete přihnojit přírodním hnojivem. Podobně pěstujte i petržel hladkolistou. Svěží zelená bylinka má všestranné použití. Nemusíte čekat, až svěží listy najdete v obchodech, ale sami si ji sklidíte z domácích zásob, stále dokola, protože hezky dorůstá. Můžete s ní ozdobit chleba, posypat brambory, ale využijete ji i v pomazánkách, petrželkovém másle a řadě dalších jídel. A co takhle vyzkoušet třeba hrnkové knedlíky s petrželkou?
Pažitka - využijete i květy
Pažitka pobřežní neboli šnytlík patří do rodu česnek a mezi oblíbené bylinky pro své typické aroma. Výborně se jí daří na slunečném místě a nezapomínejte ji dostatečně zalévat. Když vykvete, můžete využít i květy, které jsou mimochodem i velmi dekorativní. Pažitka klasicky míří do vajíčkové pomazánky, ale může mít mnohem bohatší využití, od bylinkového másla, přes nejrůznější kombinace s tvarohem, až po saláty. Podobně jako petrželku ji používejte nejlépe v syrovém stavu. Obě bylinky jsou slušnou zásobárnou vitamínu C a mohly by tak o něj přijít.
Mohlo by vás zajímat
Oregano - provensálská bylinka odhání duchy
Dobromysl obecná neboli oregano je trvalka, příbuzná majoránce a roste prakticky všude. Poměrně rychle se rozrůstá, takže ji je třeba krotit. Podle Magdaleny Staňkové-Kröhnové a její knihy Bylinky pro děti a maminky ji Římané používali pro dezinfekci a konzervaci potravin. Ve středověku ji zase považovali za mocnou bylinu při odhánění duchů. Podle autorky knihy je známá jako antidepresivum, podporuje činnost trávení, slinivky a činnost srdce. Oregano má lehce nahořklou chuť. Bylinka je součástí provensálského koření. Najdeme ji ve spoustě italských jídel. Kromě pizzy a omáček na těstoviny se hodí i na pečenou a grilovanou zeleninu. Připravte si pikantní houbové ragú s oreganem.
Mohlo by vás zajímat
Máta - klidní trávení
Máta peprná je podobně jako oregano takovým velmi šikovným plevelem. Co bychom ale dělali bez mátového čaje? Má ráda dostatek vláhy a polostín, slunce také zvládá při odpovídající zálivce. Podle Magdaleny Staňkové-Kröhnové a její knihy Bylinky pro děti a maminky pomáhá při zklidnění trávicí soustavy, při menstruačních bolestech, kloktá se s ní při bolestech zubů a dásní. Pozor by si na ni měly dát osoby s nižším tlakem. V kuchyni ji využijete do jogurtových zálivek, ale také k masu, rybám, hodí se do salátů i k luštěninám. Nesmíme zapomenout ani na oblíbený nápoj Mojito.
Zdroje informací:
Gill Daviesová, Bylinky, Euromedia/Esence, 2017
Magdalena Staňková-Kröhnová, Bylinky pro děti a maminky, Grada, 2009
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Velký předvánoční nákup je náročným oříškem pro všechny hospodyňky. Máme pro vás kompletní nákupní seznam. Stačí vyrazit
Desatero rad na téma dipy: Tyto výborné husté omáčky jsou určeny pouze k namáčení
Desatero rad na téma jehněčí: Co vše potřebujete vědět, abyste přípravu jehněčího masa hravě zvládli