Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kravské mléko a produkty z něj vytvořené patří mezi naše základní potraviny. Pokud máte možnost odběru kravského mléka přímo od chovatele nebo kravku vlastníte, máte velikou výhodu. Navíc mléko můžete dál zpracovávat.

Jak s mlékem pracovat, jak ho skladovat a na co si dát pozor, to je jen část otázek, které v tomto článku zodpovíme. Připravili jsme totiž pro vás 10 nejčastějších otázek a odpovědí, které se týkají čerstvého domácí mléka.

1

Kolik tuku má čerstvé kravské mléko

V obchodech si můžeme tučnost mléka zvolit a vybrat si tak variantu, která nám nejvíce vyhovuje. Čerstvé kravské mléko obsahuje v průměru 3,9 % tuku, v závislosti na plemeni krávy, ročním období i krmné dávce. To vše má na mléko vliv.

2

Co obsahuje kravské mléko

Mléko je bílá až lehce nažloutlá tekutina obsahující v průměru 87 % vody a 13 % sušiny. Sušina je tvořena z mléčného cukru a tuku, bílkovin a ostatních anorganických a organických látek.

3

Kdy začít dávat kravské mléko

Nedoporučuje se, aby děti do 1 roku dostávali kravské mléko, a to proto, že obsahuje příliš mnoho bílkovin a málo vitamínů, především vitamínu D. Mléko je také považováno za spouštěče alergie na mléčnou bílkovinu.

4

Jak dlouho vydrží kravské mléko

V chladu nám čerstvé mléko vydrží 5–7 dní od nadojení. Následně už začíná kysnout a takové mléko pak můžeme použít třeba k výrobě tvarohu, kde je zkysnutí mléka přímo žádoucí. Trvanlivost mléka můžeme prodloužit pasterací.

5

Jak pasterovat kravské mléko

Pasterací nezničíme v mléce vše živé, ale zbavíme ho choroboplodných zárodků jako je například tuberkulóza či mastitida, bakterií skupiny Coli i dalších mikroorganismů, které by nám mohly způsobit problémy. Mléko pasterujeme zahřátím na 63 °C po dobu 30 minut

6

Co je to UHT

Je to zkratka pro vysokoteplotní úpravu mléka. Při té se mléko zahřeje na teplotu 135–150 °C po dobu 2 sekund. Takto upravené mléko je zbaveno veškerých choroboplodných zárodků. Trvanlivost mléka se tím prodlouží až na několik měsíců.

7

Kolik a jak dlouho dává kráva mléko

Tele ke svému životu potřebuje zhruba 8 litrů mléka denně. Vyšlechtěná plemena dojnic, která mají perfektní životní podmínky, dokáží produkovat v průměru až 20–30 litrů mléka denně. Laktační období krávy trvá přibližně 305 dní.

8

Jak zpracovat kravské mléko

Čerstvě nadojené mléko je třeba napřed přefiltrovat a zbavit ho tak hrubých nečistot. Pokud víme, že mléko nezpracujeme do dvou hodin od nadojení, je nutné ho zchladit na teplotu 5 °C. Takto zchlazené mléko vydrží 5–7 dní.

9

Jak nahradit kravské mléko

Kravské mléko lze nahradit mlékem kozím, které obsahuje méně tuku a více vápníku i dalších minerálů oproti kravskému mléku. Mohou ho konzumovat i ti, které trápí alergie na bílkovinu kravského mléka. Další alternativou pak může být mléko sojové, mandlové, kokosové, rýžové nebo makové.

10

Co je to zlaté mléko

Zlaté mléko je teplý nápoj, oblíbený především v Indii, využívaný při nachlazení nebo podpoře trávícího systému. Připravuje se smícháním teplého mléka, medu, kurkumy, zázvoru, skořice a černého pepře. Doporučuje se pít večer, před spaním.

Čerstvé mléko můžete doma dál zpracovávat a vyrobit si tak mnoho mléčných výrobků, které nebudou obsahovat žádné konzervační i jiné nežádoucí látky. Proto pokud máte tuto možnost, jistě neváhejte a alespoň ho vyzkoušejte.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky