Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Poslední dobou se začínáme vracet zpět ke kořenům a to platí i v kuchyni. Mnozí z nás si vaří jídla ze základních surovin, naučili jsme se péct chleba a pokud máme přístup k čerstvému mléku, zpracováváme ho.

Pokud víme, jak na to, jsme schopni vyrobit mnoho mléčných výrobků, které máme bez látek přidávaných v potravinářství. Vyhneme se tím různým konzervantům a ještě ušetříme. Přinášíme několik nápadů na domácí zpracování čerstvého mléka.

Čerstvý měkký sýr

Příprava takového sýra není nikterak složitá - stačí pouze mléko, chlorid, syřidlo a kultura. Ale máme i recepty, které umí tyto položky vynechat. Čerstvý sýr nemá příliš dlouhou trvanlivost, většinou vydrží tak týden.

Tvrdý sýr a ricotta

K výrobě tvrdého sýru potřebujeme opět mléko, chlorid, syřidlo a kulturu. Kultura a teplota, na kterou mléko zahřejeme, nám určuje jaký sýr vznikne. Sýřenina se musí po vyztužení a odkapání ve formách lisovat a během lisování průběžně otáčet. Ricotta se tradičně získává z odkapané syrovátky při výrobě jiných sýrů. Je to další způsob, jak syrovátku využít. Přidáním octa nebo citrónové šťávy do horké syrovátky dojde k vysrážení ricotty, kterou následně necháme odkapat.

Máslo

K výrobě domácího másla budete potřebovat výkonný šlehač. Kupovanou nebo sebranou smetanu o teplotě 10 °C šleháte, přešleháte šlehačku a po nějaké době se začne oddělovat máslo od podmáslí. Máslo vyperete v ledové vodě a je hotovo.

Jogurt

Při přípravě jogurtu je nutné mléko zahřát na 95 °C, pokud zahřátí podceníte, nebude jogurt hustý. Následně zchladíme a přidáme jogurtovou kulturu nebo přimícháme kupovaný jogurt. Nalijeme do skleniček a udržujeme v teple alespoň 6 hodin. Nakonec dáme do lednice a druhý den můžeme konzumovat.

Tvaroh

Při výrobě tvarohu mléko zahřejeme, zaočkujeme kulturou nebo zakysanou smetanou, a necháme v teple srazit. Následně sraženinu necháme vykapat v plachetce. Pokud chceme měkký tvaroh, necháme vykapávat kratší dobu, než když vyrábíme tvaroh tvrdý, který je třeba ještě lisovat.

Pokud se vám myšlenka sýraření líbí, určitě neváhejte a vyzkoušejte. Vystačíte si s několika formami na sýry, základní kulturou a můžete vyrábět spoustu produktů. Doporučujeme začít tím snazším a postupně se propracovávat k složitějším postupům.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky