Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Milujete kvašenou zeleninu? Ochutnejte domácí pickles, které můžete jíst už za několik dnů
Zdroj: Top recepty

Pod názvem "pickles" se skrývá kvašená zelenina. Pro ty, kdo milují kvašené zelí nebo okurky, je tohle hotový poklad. Práce s přípravou pickles je minimálně, ale výsledek chutná úžasně. A jakou použít zeleninu? Stačí obyčejné hlávkové zelí a mrkev, tedy to nejlevnější.

Pickles pro dobré zdraví

Kvašená zelenina je nejen dobrý způsob, jak uchovat zeleninu bez zbytečných ztrát chuti, kvality a vitamínů, ale zároveň cesta, jak z ní vytěžit maximum pro své zdraví. Mléčné kvašení je totiž úžasný proces, díky kterému má kvašená zelenina pozitivní vliv na náš imunitní systém. Navíc si na ní skvěle pochutnáme, na rozdíl od různých vitaminů v tabletkách.

Jakou použít nádobu na kvašení zeleniny

Příprava zelí ke kvašení do sudů, to je velká akce a ne každý se do ní pustí. Ale pickles do malých nádob, to je jednoduchá záležitost, kterou zvládneme během chvilky. Navíc i proces kvašení probíhá velmi rychle.

  • Na přípravu pickles stačí zavařovací sklenice, ale je třeba počítat s tím, že zeleninu při kvašení musíme zatížit - musí být stále pod vodou, jinak se místo kvašení začne kazit. Zatížení zvládneme např. menší uzavřenou zavařovačkou, kterou naplníme vodou, nebo perfektně čistým (převařeným) kamenem.
  • Pokud se chystáme kvasit zeleninu častěji, vyplatí se nám koupit speciální nádobu ke kvašení - kvašák. Výběr je velký - od esteticky krásných kameninových nádob po nádoby z kvalitního plastu. Koupíme je buď v obchodech s domácími potřebami nebo přes e-shop. Nádoby nejsou velké, např. 1–3 litry, a můžeme je mít při kvašení položené např. na lince v kuchyni. Jsou konstruovány tak, aby se postaraly o správné zakrytí kvašené zeleniny vodou.

Jak se dělá kvašená zelenina

Připravíme si vhodnou nádobu, zeleninu a sůl:

  • Zelenina na kvašení by měla být tvrdší, pevná a kvalitní, aby si zachovala i během kvašení dobrou konzistenci.
  • Osvědčeným a spolehlivým druhem zeleniny ke kvašení je zelí (díky vyššímu obsahu sacharidů) proto je vhodné směs připravit tak, aby alespoň část podílu zeleniny tvořilo právě zelí, nebo jiná příbuzná zelenina (kedlubny). Zelí může být bílé, červené i čínské.
  • Mezi další osvědčené druhy patří mrkev, červená řepa, cibule, ředkev, ředkvička.
  • Velmi vhodný je i křen, kopr, feferonky, zázvor nebo česnek. Záleží na naší chuti. 
  • Na 1 kg zeleniny potřebujeme 12–20 g soli. Opět záleží na naší chuti.
  • Na ochucení tradičně používáme kmín, ale lze vyzkoušet i jiné koření.
  • Zeleninu očistíme a nahrubo nastrouháme, nebo nakrájíme. Poté ji dáme do zvolené nádoby a přidáme vše ostatní (sůl, koření).
  • Zeleninu promícháme a důkladně upěchujeme. Mezi zeleninou nesmí zůstat vzduchové bubliny. Měla by začít velmi brzy pouštět šťávu. Té by mělo být tolik, aby zeleninu zakrývala, jinak by se začala kazit. Pokud máme šťávy málo, doplníme ji převařenou chladnou vodou.
  • Nádobu se zeleninou postavíme na teplé místo a necháme kvasit. Přibližně za 3–5 dnů bude zelenina vykvašená a vhodná k jídlu.
  • Vykvašenou zeleninu přendáme z kvašáku do šroubovacích skleniček a uložíme do ledničky, kde by měla vydržet i několik týdnů, musí však být stále potopená.
  • Důležité: Všechny pomůcky, které k přípravě pickles používáme, musí být čisté.

Jak konzumovat pickles

Kvašenou zeleninu používáme často, nejlépe denně, stejně jako další zeleninu - třeba na doplnění a ozdobu hlavního jídla. Jíme ji samostatně, nebo ji přidáváme do salátů. V zimě pickles můžeme kombinovat s listovou zeleninou (špenát, rukola, polníček) nebo jinou syrovou zeleninou podle vlastní chuti (např. kapie, rajčata). Hodnotu salátu ještě umocní přidaná naklíčená semena (mungo, čočka, řeřicha, vojtěška a další).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář