Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí vegeta - zeleninová směs na dochucování pokrmů
Zdroj: Unsplash

Jak připravit domácí vegetu

Na podzim sklízíme ze zahrádek zeleninu, kterou je potřeba rychle zpracovat, aby zbytečně nevadla a neztrácela vitamíny. Část zeleniny se vyplatí využít na přípravu chutné zeleninové směsi na dochucování polévek – „domácí vegety“. Když nám některý druh zeleniny chybí, dokoupíme ji od soukromých pěstitelů poblíž místa našeho bydliště nebo můžeme využít nabídku ze supermarketů. Směs by totiž měla být co nejpestřejší.

Druhy vhodné zeleniny

Největší podíl směsi tvoří často kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer), kterou doplníme o další oblíbené druhy (pórek, cibule, kapusta, brokolice, květák, kedlubna, rajčata, kapie, hrášek, kukuřice a další). K uvedené zelenině přidáváme česnek a natě petržele, celeru, pažitky i libečku. Poměry zeleniny si upravíme podle naší chuti a možnosti. Můžeme experimentovat i s dalšími druhy zeleniny nebo bylinek. 

Příprava zeleniny 

Zeleninu nejprve dobře očistíme a omyjeme. Poté ji nakrájíme, umeleme nebo najemno nastrouháme a usušíme.

Sušení zeleniny

Teplota při sušení by měla být přibližně 50 °C. Sušení probíhá nejlépe v sušičce, případně v troubě. Doba sušení závisí na druhu zeleniny a na velikosti částí, na které je zelenina pokrájená nebo jinak rozmělněná. Každý druh zeleniny potřebuje na sušení jinak dlouhou dobu. Zelené natě se suší rychle, proto jim stačí kratší doba. Dobře usušená zelenina je křehká a snadno se láme nebo drtí. Můžeme ji rozmixovat a dobře ji promícháme.

Co ještě přidáme

Sůl

Do domácí vegety přidáváme sůl – buď před sušením zeleniny nebo až po jejím usušení. Můžeme použít sůl mořskou.

Houby

Chuť připravované směsi zvýrazní nebo vylepší sušené rozmixované houby, velmi dobrou chuť jí dodají hříbky.

Tebi

Do směsí můžeme přidávat Tebi, což je sušené lahůdkové droždí. Je neaktivní, proto neslouží ke kynutí pečiva. Má skvělé chuťové vlastnosti, takže příjemně dochutí pokrmy. Tebi má podobu jemných vloček. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákninu, minerální látky (např. železo) a hlavně vitamíny skupiny B (mimo B12).

Kurkuma

Směs bude mít pěkně výraznou barvu, když přidáme trochu kurkumy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kurkuma

Kurkuma (indický šafrán) je koření ze sušeného mletého kurkumovníku, známé už od starověku. Je součástí kari koření, hořčice a worcesterové omáčky. Používá se v pákistánské, indické a thajské kuchyni. Kurkuma našla využití i jako barvivo do potravin (např. bezvaječné těstoviny, máslo, rýže).

Chilli papričky

Když přidáme chilli papričky, směs bude velmi pikantní a vhodná do gulášů a podobných pokrmů.

Hotovou zeleninovou směs nasypeme do dobře zavíratelné šroubovací sklenice, kterou uložíme nejlépe v suchu, chladnu a temnu.

Použití vegety

Zeleninové dochucovací směsi použijeme nejen do polévek, ale i na přípravu dalších pokrmů. Přidávají se do karbanátků, nádivek, pomazánek, omáček a do luštěninových pokrmů.  

Výhody domácí vegety

Domácí vegeta neobsahuje přidaný glutaman sodný a je v ní obvykle menší množství soli. Můžeme ji přidávat do pokrmů pro děti.

Další výhodou je, že si směsi připravíme podle vlastní chuti a přání. A určitě ušetříme.

Vegeta je trvanlivá a jakmile ji spotřebujeme, můžeme si připravit další dávku ze surovin, které zrovna máme k dispozici. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Glutaman sodný

Glutaman sodný najdeme v celé řadě průmyslově zpracovaných potravin nebo polotovarů, a to pod kódem E621. Má za úkol zlepšovat chuť potravin, do nichž se přidává, neobejdou se bez něj žádná asijská jídla. O jeho škodlivosti se vedou spory, nicméně je dokázáno, že způsobuje zvýšenou chuť k jídlu, a tím pádem i obezitu.

Druhý oblíbený postup přípravy

Můžeme vyzkoušet ještě druhý oblíbený postup. Velký podíl ve složení směsi opět tvoří kořenová zelenina. A opět zeleninu nastrouháme, pomeleme nebo umixujeme. 

V tomto případě zeleninu nesušíme, ale rovnou promícháme se solí a uložíme do skleniček. I takto připravená zelenina vydrží velmi dlouho. Postup je přesně popsán v následujícím receptu:

Třetí oblíbený postup přípravy

Ještě jeden způsob si oblíbily hospodyňky. Tentokrát postup zahrnuje i tepelnou úpravu a je popsán v receptu:

Vegeta se hodí každý den

Připravovaná jídla dochucejeme velmi často, proto se něco dobrého na dochucení vždy hodí. Můžeme vyzkoušet všechny tři postupy, možná zjistíme, že do některých jídel se nám více hodí jedna směs, do jiných zase druhá. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky