Jak sklízet arónii? Plody černého jeřábu sklízíme v plné zralosti a brzy zpracujeme
Arónii sklízíme v druhé polovině léta a začátkem podzimu. Plody během té doby postupně sládnou, ale zároveň ztrácejí šťavnatost a pozvolna sesychají. Začínajícím pěstitelům poradíme, jak postupovat při sklizni.
Arónie černá (nebo také černý jeřáb či temnoplodec) se pěstuje buď v keřové nebo stromkové formě. Výhodou keře je snazší sklizeň, na sklizeň stromku už je potřeba žebřík. Keř je vysoký přibližně dva metry, proto ho jednoduše sklidíme ze země. Arónie sice zvládnou i horší půdu, ale podle toho bude vypadat i úroda. Pokud máte velká očekávání, věnujte jí dostatek péče a dobře prosvětlené stanoviště s dostatkem výživné půdy. Plodnost na stinném stanovišti je nevalná.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Sklizeň arónie černé
Chuť arónie nejspíš nenadchne každého, ale její zdravotní benefity by mohly povzbudit i skeptiky. Máme pro vás několik rad a tipů pro správnou sklizeň.
- Plody arónie můžete začít sklízet, pokud jsou zcela tmavé a chutné. Bývá to už v srpnu - v závislosti na pěstované odrůdě a oblasti, ve které žijete. První plody jsou plné šťávy. Výborně se hodí na sirupy, můžete je mrazit nebo zavařit s dalším ovocem jako směs na pečený čaj.
- Později sklizené plody (v průběhu září) jsou sice sladší, ale začínají pozvolna sesychat. Snadno je usušíte, suché plody využijete do ovocných čajů (podobně jako šípky) nebo do těst na lité buchty i do perníku na plech (jako rozinky).
- Arónii lze sklízet po "kuličkách" a pokud ji hned po sklizni zpracujete, ušetříte si tím práci s obíráním, navíc při rychlém opláchnutí z plodů šťáva zbytečně neodtéká.
- Sklízet můžete také celé kranečky a obrat je až doma. Tento postup je pracnější a má význam hlavně tehdy, když plody nemůžete hned zpracovat. Přesto zpracování příliš neodkládejte, protože plody budou postupně sesychat, některé mohou začít plesnivět.
- Ještě jedno riziko při sklizni arónie hrozí, a to, že ptáci budou rychlejší než vy. Pokud máte obavy, že se tak stane, můžete keř včas přikrýt starší záclonou.
- Tip: Pokud vám letos připadají plody z vašeho keře příliš drobné, snižte na další rok počet výhonů, aby je kořeny zvládly dobře vyživovat. Rostliny přihnojte a dopřejte jim občasnou závlahu. Uvidíte, že plody budou za rok větší a šťavnatější.
Využití arónie
Plody arónie jsou výborné do smoothie (zvlášť v kombinaci s banánem), můžete je dávat na koláč, zpracovat na kompoty, marmelády, džemy, likéry a pečený čaj. Doporučujeme také sirup připravený zastudena, který si zachovává cenné vlastnosti arónie v nejvyšší možné míře.
Další tipy a triky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Chowder s treskou
Přidáno před 1 hodinou
Pórkové koláčky se sýrem
Přidáno před 4 hodinami
Kuřecí prso, lišky a volské oko (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 4 hodinami
Květákové ragú s čočkou a rajčaty
Přidáno před 5 hodinami
Borůvkové vlnobití
Přidáno před 6 hodinami
Kynutý závin s hruškami a nektarinkami
Přidáno před 6 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
Arónie je nejen krásná, ale i ceněná pro hodnotné plody, které se dají zpracovat různými způsoby
Nejlepší sirup zastudena připravíme z plodů aronie. Je snadný, chutný, trvanlivý a velmi zdravý
Jak vylepšit litý perník? Vyzkoušejte do těsta přidat nasekané ořechy, rozinky a sušené ovoce, nebo potřít moučník čokoládou
Komentáře