Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčatový protlak je výborným základem rajských omáček i polévek, výborně se hodí také na přidání do zeleninových směsí, především z plodové zeleniny. Můžeme jím doplnit cuketovou pomazánku i zapékané pokrmy. Domácí protlak je báječnou konzervou s univerzálním využitím.

Snadným způsobem uložení rajčat je mražení, mražená rajčata jsou výborná do omáček i do leča. Pokud už nemáte v mrazničce místo, vyzkoušejte také rajčatový protlak. Využijete na něj dobře vyzrálá (až přezrálá) rajčata, krásně vybarvená a sladká. Možná pěstujete i žlutá rajčata, ale ta protlaku nedají tu správnou barvu.

Jak udělat rajčatový protlak

Na základní dávku rajčatového protlaku potřebujete kromě rajčat jen cukr a sůl.

  1. Dobře omytá a okapaná rajčata pokrájejte, případně zbavte tuhých "bubáků" (to není nutné).
  2. Rajčata dejte do hrnce a pomalu vařte, dokud se neodpaří polovina objemu tekutiny.
  3. Pak rajčata rozmixujte, protlačte přes síto a zvažte. Na sítu zůstanou tuhé kousky slupek.
  4. Na 1 kg hmotnosti protlaku přidejte 35 g cukru a 30 g soli. Společně ještě 5 minut povařte. 
  5. Horký protlak nalijte do čistých skleniček. Skleničky by měly být předem vypařené v troubě nebo horkou vodou. Při nalévání dobře poslouží nálevka - okraje skleničky pak zůstanou čisté. Mohlo by vás zajímat, jak plnit zavařovací sklenice.
  6. Pokud je potřeba, tak okraje skleniček ještě očistěte. Skleničky uzavřete víčky, nejlépe se pracuje se šroubovacími. Podívejte se, jak připravit víčka na zavařování.
  7. Skleničky s protlakem zavařte buď v zavařovacím nebo v obyčejném hrnci. Při teplotě 80 °C by zavařování mělo trvat 30 minut.
  8. Rajčatový protlak používejte úplně stejně jako protlak kupovaný, hodí se do polévek, omáček a do celé řady dalších jídel. Vzhledem k tomu, že je slanější, buďte opatrní při dosolování.

Následující video vám přípravu domácího protlaku předvede názorně. 

Máte obavy, že se vám protlak nepovede? Podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby při vaření protlaku, na ty si dejte pozor a pak to jistě dobře zvládnete.

 

Komentáře

Další tipy a triky