Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koření a ochucovadla dodají jídlu ten správný šmrnc. Čím vším je možné pokrmy doladit?

Koření a ochucovadla dodají jídlu ten správný šmrnc. Čím vším je možné pokrmy doladit?

Kvalitní koření a dochucovadla dodají jídlům tu správnou chuť. Používají se do polévek, omáček, na maso, ryby, zeleninu, prostě na cokoliv chcete. Na výběr máte ze spousty různých druhů, a dokonce i úprav - koření může být mleté, drcené, celé, ale i tekuté. 

Existuje jednodruhové koření i směs 

K dostání je jak jednodruhové koření, tak i směsi používající se na speciální jídla. 

  • Jednodruhové koření zahrnuje například bylinky (bazalka, oregano atd.), chilli, kmín, sušený česnek, pepř, kari, kurkumu, mletou papriku a spoustu dalších. 
  • Směs koření se používá, abyste doma nemuseli mít všechny druhy. Existuje například koření na ryby, na pizzu, na čínu či specifické Garam Masala koření. Na klasické české omáčky se pak často používá takzvané divoké koření

Domácí koření 

Pokud máte rádi věci vlastní výroby, pak si můžete zkusit vyrobit i domácí koření. Nejčastěji se ze směsi nasušených bylinek vyrábí polévkové koření, ale můžete si z několika koření vytvořit vlastní směs třeba na maso, těstoviny, grilovanou zeleninu či do omáček. Míchání směsí vám poté při samotném vaření ušetří spoustu času

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jalovčinky

Jalovčinky jsou aromatické plody jalovce, v kuchyni využívané jako koření. Slouží při výrobě alkoholických nápojů (gin, borovička). Jsou vhodnou přísadou k pokrmům ze zvěřiny, do marinád, a do některých těžších pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Harissa

Harissa je ostrá směs koření na přípravu masa, omáček a minutek. Můžeme ji koupit v obchodě, ale podle znalců je to pouhá napodobenina, proto si ji můžeme raději vyrobit doma. Připravuje se z papriček o různé pálivosti a koření, někdy se přidávají i kapie pro zjemnění chuti, cibule, česnek a rajčatové pyré.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hřebíček

Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného, který má široké využití jako výrazně aromatické koření. Je důležitou součástí perníkového koření, přidáváme jej při vaření k rýži, hodí se do zvěřinových pokrmů, a neobejde se bez něj ani svařené víno. Má výrazné antibakteriální účinky a posiluje imunitu. Působí dezinfekčně a dokáže tlumit bolest, tudíž je výborným pomocníkem při bolesti zubů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chilli paprička

Chilli papričky jsou plody exotických druhů paprik, které rostou v tropech a subtropech. Tyto malé papričky vynikají svojí ostrostí, kterou způsobuje látka kapsaicin. Obsahují vitaminy C, B, a také karoten. Podporují chuť k jídlu a pokrmy dovedou příjemně okořenit (např. guláše). Opatrní musí být lidé s citlivým zažíváním, protože by jim mohly způsobit zdravotní potíže.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jalapeño

Jalapeño jsou pálivé mexické chilli papričky. Jejich pálivost dosahuje 2 500 - 6 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Zráním jalapeños červenají, ale ty zelené a zlehka zauzené se v řezech konzervují ve sladkokyselém nálevu. Jalapeños se běžně používají zejména v mexické kuchyni, ale jsou oblíbené celosvětově a můžete si je koupit i u nás. Obsahují hodně živin a mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Feferonka

Feferonka je silnostěnná kulatá paprika, má výraznou červenou barvu, nízkou pálivost a je velmi šťavnatá. Od chilli papričky se liší svojí pálivostí. V čerstvém nebo sušeném stavu se feferonky přidávají do jídel, která mají být pikantní a lehce pálivá, např. do guláše. Ze zdravotního hlediska feferonky mírně snižují tlak, jsou vhodné při zvýšené hladině cholesterolu a dobře působí na žilní systém.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Fenykl obecný

Fenykl obecný je významná kořenová a léčivá rostlina, která má široké využití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Ze semen se vaří čaj, který pomáhá uvolňovat peristaltiku střev již od kojeneckého věku, nálev má příjemnou a lehce nasládlou chuť. Bulvy jsou vhodným doplňkem k masu, např. kuřecímu, a také se z nich připravují velmi osvěžující saláty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Grilovací koření

Grilovací koření je univerzální kořenící směs, která obsahuje papriku, černý pepř a šalvěj. Pokud je v něm ještě hřebíček, kardamon, muškátový oříšek, pálivá paprika a česnek, může mít ostřejší chuť. Jemnější směs pepř neobsahuje a pálivá paprika je nahrazena sladkou. Grilovacím kořením lze ochutit všechny druhy masa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Česnek kuchyňský

Česnek kuchyňský, allium sativum, je celosvětově známé koření, bez kterého si nedokážeme představit vaření. Vytrvalá rostlina má složenou kulatou cibuli, která se dělí do stroužků. Vytrvalá bylina pochází ze střední Asie, a již v historii jí byly přisuzovány posilující účinky. Oblíbená polévka česnečka je nejen chutná a zdravá, ale česnek je žádaný i v mnoha dalších pokrmech. Maso, ryby, zelenina, omáčky, saláty, tam všude je jeho místo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čubrica

Čubrica je balkánská směs koření, jehož původ bychom objevili v Bulharsku (směs saturejky, pálivých papriček, mouky z pražené kukuřice a pískavice). Čubrica se hodí do luštěnin, zapékané zeleniny a mletého masa. Jídlům dodává plnost, chuť a sílu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Cibule kuchyňská

Pravlastí cibule je střední Asie. Tato rostlina je dvouletá. Pěstuje se v mnoha odrůdách, které se liší barvou, velikostí a také chutí, od jemné, po silně pálivou. Použití cibule v gastronomii je velmi široké. Používá se jako zelenina, i jako koření. Je základem mnoha omáček, gulášů a dalších pokrmů. Syrová se přidává do salátů. Důležitý význam má cibule i ze zdravotního hlediska, mimo jiné působí protizánětlivě a mírní projevy astmatu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Citronový pepř

Citronový pepř je vlastně směs tvořená černým mletým pepřem, citronovou kůrou, cukrem a solí. Toto koření je oblíbené zejména ve Skandinávii, ochucují se jím zejména různé druhy ryb. Používá se i na minutky, steaky a zvěřinu. Chutný je v salátech i těstovinách.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Černucha setá

Černucha setá je jednoletá rostlina, kterou známe více pod názvem černý kmín. V Indii a arabském světě se černuchou ochucuje chleba, pečivo, omáčky, saláty. Koření má lehce pálivou a kořenitou chuť. Široká paleta využití je i v léčitelství při horečce, bolestech hlavy, zad a při nadýmání.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bobkový list

Bobkový list jsou suché listy vavřínu vznešeného. Z vavřínů se vijí nejen věnce, ale používá se i jako oblíbené koření v kuchyni. Pěstuje se v celém Středomoří, největším producentem je Turecko. Hojně se používá do polévek, omáček a ke zvěřině. Bobkový list najdeme ve vavřínovém oleji i vavřínovém rumu. Má dokonce léčebné účinky, podporuje trávení, je protizánětlivý a snižuje hladinu krevního cukru.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Anýz

Bedrník anýz je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých. Pochází ze Středozemí a Malé Asie. Jako koření se přidává do perníku a chleba. Používá se na dochucení nakládané červené řepy. Významnou úlohu má při výrobě likérů. Usnadňuje odkašlávání a podporuje tvorbu mateřského mléka. Dodnes je známé rčení "Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít".

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Badyán

Badyán je koření, získávané z listnatého stromu badyáníku pravého, který dorůstá výšky až 18 m. Roste v tropických a subtropických oblastech, v Číně, Indii a na Filipínách. Plody jsou měchýřky ve tvaru osmicípé hvězdy. Zralé plody obsahují oleje a látky s antibakteriálními účinky. Chutí se podobají anýzu. Přidávají se do pečiva a likérů. Kvůli svým léčivým vlastnostem se doporučují při revmatismu, nadýmání a žaludečních potížích.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Adžika

Zrod tohoto koření hledejme na Kavkazu (Gruzie), dodnes se tam používá jako pasta a hořčice. Adžika je oblíbená i v dalších zemích bývalého SSSR. Její typická barva je červená až karmínová. Obsahuje česnek, papriku, koriandr aj. U nás toto koření koupíme jako prášek.

1 11 12 13 14

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více