Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koření a ochucovadla dodají jídlu ten správný šmrnc. Čím vším je možné pokrmy doladit?

Koření a ochucovadla dodají jídlu ten správný šmrnc. Čím vším je možné pokrmy doladit?

Kvalitní koření a dochucovadla dodají jídlům tu správnou chuť. Používají se do polévek, omáček, na maso, ryby, zeleninu, prostě na cokoliv chcete. Na výběr máte ze spousty různých druhů, a dokonce i úprav - koření může být mleté, drcené, celé, ale i tekuté. 

Existuje jednodruhové koření i směs 

K dostání je jak jednodruhové koření, tak i směsi používající se na speciální jídla. 

  • Jednodruhové koření zahrnuje například bylinky (bazalka, oregano atd.), chilli, kmín, sušený česnek, pepř, kari, kurkumu, mletou papriku a spoustu dalších. 
  • Směs koření se používá, abyste doma nemuseli mít všechny druhy. Existuje například koření na ryby, na pizzu, na čínu či specifické Garam Masala koření. Na klasické české omáčky se pak často používá takzvané divoké koření

Domácí koření 

Pokud máte rádi věci vlastní výroby, pak si můžete zkusit vyrobit i domácí koření. Nejčastěji se ze směsi nasušených bylinek vyrábí polévkové koření, ale můžete si z několika koření vytvořit vlastní směs třeba na maso, těstoviny, grilovanou zeleninu či do omáček. Míchání směsí vám poté při samotném vaření ušetří spoustu času

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rozmarýn

Rozmarýn lékařský se nazývá také rozmarýna. Je to silně aromatická stálezelená rostlina keřovitého vzrůstu. Jako koření se používají listy jehličkového tvaru, čerstvé i sušené. Pokrmu rozmarýn dodává trpce kořenitou chuť.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Římský kmín

Kumín neboli římský kmín jsou semena šabreje kmínovitého.Je to tradiční orientální koření, především indické kuchyně. Od klasického kmínu se liší výraznou vůní a chutí, bývá součástí různých kořenících směsí. Je účinný proti nadýmání a plynatosti. Přidává se do mletých mas, kebabů, pilafů a všude tam, kde je žádoucí ostrá chuť pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Saturejka

Saturejka je rostlina z čeledi hluchavkovitých, existuje až 40 odrůd. Jako koření se používá v čerstvé i sušené podobě. Je součástí různých kořenících směsí, výborně se hodí k přípravě steaků, grilovaného masa i zvěřiny. Je skvělá k dochucení luštěnin, působí proti nadýmání a ulehčuje trávení. Její využití je i v kosmetice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pepř

Pepř patří k zahřívacím kořením, obsahuje alkaloid piperin. Povzbuzuje trávení, zastavuje průjem a léčí bolavé klouby. Povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a trávicích enzymů. Zvyšuje prokrvení a celkově zahřívá. Jeho použítí v gastronomii je velmi rozmanité, hodí se na různá masa, do omáček, ale lze z něj vyrobit i žaludeční likér, nebo mazání na bolavé klouby a svaly.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Piri-piri

Ostrá směs koření piri-piri obsahuje kromě mletých chilli papriček citronovou kůru, cibuli, česnek, nové koření a mnoho dalších. S oblibou se používá na maso i omáčky. Piri-piri lze zakoupit jako kořenící směs, hotovou omáčku nebo piri piri olej. Pokrmům dává úžasnou chuť a říz.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pepř bílý

Aby byl pepř bílý, je nutno sklidit červené, plně vyzrálé bobule. Musí se namočit do vody, poté se z něj odstraní oplodí. Pak se semena suší na slunci, a tím získají svoji typickou žlutobílou barvu. Bílý pepř je ze všech druhů nejvíce léčivý, jako koření se přidává především do bílých a smetanových omáček. Oproti černému pepři je výraznější a ostřejší.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pepř cayenský

Pepř cayenský je odrůda chilli, pěstovaná původně v Jižní Americe. Je to velmi ostré koření - 50.000 - 80.000 SHU. Používá se na dochucení pokrmů ze zeleniny, do omáček, gulášů, minutek a na grilování. Známý je také pod názvem kajenský pepř.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pepř černý

Pepřovník černý je popínavá rostlina, která pochází z indických monzunových lesů a dorůstá výšky až 7 metrů. Po osmi letech začne plodit. U černého pepře se zelené bobule sklízejí před dozráním, poté se suší na slunci, až ztvrdnou a zčernají.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Peperoncino

Peperoncino neboli chilli papričky pěstovali už indiáni. Jsou to malé, světlejší papričky se silnou vůní a jejich pálivost způsobuje látka kapsaicin. Mají příznivý účinek na zažívání, nicméně nesmí se to s nimi přehánět, ve větším množství mohou dráždit močové ústrojí. Chilli je považováno za afrodiziakum. Přidává se do gulášů, různých polévek, drobně nakrájené i do salátů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pepř zelený

Pepř zelený má jemnější chuť a aroma než pepř černý. Celý se používá k nakládání zeleniny, uzenin a sýrů, naložený se používá do pepřové omáčky. Jelikož je měkký, přidává se do paštik, nádivek a sýrů. Drcený se používá na steaky a k ochucení různých druhů masa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek je vysušené semeno stromu muškátovníku pravého. Pochází z Portugalska. Muškátový oříšek se používá jako koření, má ostrou, štiplavě nahořklou chuť. Přidává se k masu, zelenině, do paštik i nádivek, ale také do cukrovinek. Je součástí perníkového koření. Známe i muškátový květ, ale to je v podstatě usušený červený míšek, který obaluje pecku. V malém množství je muškátový oříšek léčivý proti křečím a nadýmání. Ve velkém množství je nebezpečný jako droga.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nové koření

Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Jamajka), s kořennou až palčivou chutí, připomínající hřebíček, skořici, muškátový oříšek i pepř (někde je proto nazýván jamajským nebo hřebíčkovým pepřem). Použití nachází v omáčkách a polévkách, přidává se do uzenin, k zavařované zelenině, k nakládání nebo marinování masa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oregano

Oregano, dobromysl obecná, je bylinka, která se v kuchyni používá hlavně sušená, protože je aromatičtější než v čerstvém stavu. Nejvíce se s ní setkáváme v italské kuchyni. Má všestranné použití. Hodí se na pizzu, do polévek a těstovinových pokrmů, masitých jídel, paštik a salátů. Dobromysl je považována i za výbornou léčivou rostlinu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Medvědí česnek

Medvědí česnek je vytrvalá bylina s podzemní cibulí. Je rozšířený v celé Evropě. Na jaře jako jedna z prvních rostlin nabízí celou škálu zdraví prospěšných látek a má tu výhodu, že oproti běžnému česneku nemá tak intenzivní chuť. Používá se jako léčivka. V gastronomii se jím ochucují polévky, omáčky, pomazánky a hojně se využívá k výrobě pesta.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kurkuma

Kurkuma (indický šafrán) je koření ze sušeného mletého kurkumovníku, známé už od starověku. Je součástí kari koření, hořčice a worcesterové omáčky. Používá se v pákistánské, indické a thajské kuchyni. Kurkuma našla využití i jako barvivo do potravin (např. bezvaječné těstoviny, máslo, rýže).

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lékořice

Lékořice je vytrvalá léčivá rostlina z rodu bobovitých. Má silný stonek a dlouhé kořeny. Kořeny patří k drogám používaným v léčitelství a lékařství. Zvýšenou pozornost musíme věnovat konzumaci lékořice nebo cukrovinek, ve kterých je obsažená - může být toxická pro játra, způsobit otoky a zvyšovat krevní tlak.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Maggi

Maggi je tradiční, velmi známé dochucovadlo, jehož recepturu sestavil Julius Maggi. Odtud pramení i jeho název. Na trhu je již od roku 1886. Začalo být známé v prvním desetiletí 20. století. Používá se k dochucení polévek, omáček a salátů, svojí chutí připomíná sojovou omáčku.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Majoránka zahradní

Majoránka zahradní je aromatická léčivá rostlina. V přirozeném prostředí se vyskytuje jako bylina nebo polokeř, v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka. Používá se k dochucení masa, polévek a omáček, často společně s česnekem. Neodmyslitelně patří do bramborové polévky a bramboráků. Dáváme ji do luštěnin i tučných jídel. Ani v sušeném stavu neztrácí nic ze svého aroma.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kari pasta

Kari pasta, aromatická asijská lahůdka, je základem asijských jídel. Nejpálivější pasta je z ostrova Bali, je v ní totiž větší množství chilli papriček, thajská pasta je výrazně aromatická, a nejjemnější je pasta kambodžská. Kari pastami ochucujeme jak maso, tak zeleninu. Vhodnou přílohou k těmto pokrmům je rýže.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kerblík

Kerblík je bylina patřící mezi miříkovité. Má listy s jemnou, anýzovo-kmínovou chutí a vůni podobnou petrželi. Kerblík je nejčastěji používán ve francouzské kuchyni. Přidává se do tvarohových pomazánek, míchaných vajíček, zeleninových salátů a smetanových omáček. Můžeme jím okořenit kuře, skopové maso či rybu.

1 10 11 12 13 14

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více