Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Co symbolizují svíčky z adventního věnce a proč se zapalují? A co mohou říct nám v naší uspěchané době?
Pixabay

Advent znamená příchod, mnoho křesťanů proto vidí v zapalování adventních svíček symbolickou přípravu na příchod Ježíše Krista, Spasitele světa. Vánoce připomínají jeho první příchod - tehdy přišel jako miminko, které se narodilo v Betlémě do nuzných poměrů.

Svíce křesťané zapalují v sobotu večer po západu slunce nebo až v neděli. První adventní neděli se zapaluje první svíce, každou další neděli přibývá další svíce. Světla je tím více, čím se více blíží Vánoce, které připomínají příchod toho největšího světla na zem - Božího Syna.

Jak se nazývají adventní neděle

Tyto neděle si někdy spojujeme s předvánočním sháněním dárků, velkým úklidem, nákupy jídla a s pečením cukroví, původní význam byl ale jiný. 
  1. První letošní adventní neděle vychází na 27.11. (neděle železná),
  2. druhá adventní neděle na 4.12. (bronzová),
  3. třetí adventní neděle na 11.12. (stříbrná),
  4. čtvrtá na 18.12. (zlatá).

Jakou mají barvu adventní svíce

Každoročně toužíme tento čas prožít "jinak" - je to vzácný čas zastavit se, rozjímat, přemýšlet nad uplynulým rokem i nad tím budoucím. Může nám v tom pomoci zapalování adventních svíček, které mají tradičně barvu fialovou, čtvrtá z nich je růžová, a někdy bývá umístěna uvnitř věnce ještě svíčka pátá, která má bílou barvu. 

Jak se nazývají svíčky z adventního věnce

Tradice adventních věnců vznikla v Německu v protestantské církvi, a teprve v první polovině 19. století nabrala podobu blízkou té dnešní. A co si pod jednotlivými svícemi představit?

  1. První svíce se nazývá svící proroků, připomíná nám dávné proroky, kteří předpověděli a těšili se na budoucí příchod Ježíše.
  2. Druhá svíce se nazývá svící betlémskou a symbolizuje, co se odehrálo před narozením Ježíše, cestu Josefa a Marie do Betléma a jejich očekávání narození miminka.
  3. Třetí svíce se nazývá pastýřská, pastýři se na příchod Spasitele velmi těšili a společně ho očekávali.
  4. Čtvrtá svíčka se nazývá andělská. Andělé pastýřům narození Ježíše oznámili.
  5. Pátá svíčka, pokud byla uprostřed věnce, symbolizovala radost z narození Krista a zapalovala se 24. prosince.  

I my rádi dáváme

Křesťané vnímají narození Krista jako velký dar lidstvu, a nejspíš proto i my toužíme darovat něco našim blízkým. Nemusí to ale být drahé dárky, především potěší projevy naší lásky a přátelství

Přejeme radostné a pokojné adventní (předvánoční) období.

 

 

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky