Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lichořeřišnice je skvělá do salátů a na zdobení jídel. Jak chutná a proč ji pěstovat
Zdroj: Pixabay, Vahort

Lichořeřišnici pěstujeme jako nenáročnou jednoletku. Hodí na záhony a do truhlíků, ať už v nízké formě nebo jako popínavka. Ale kromě toho, že se nám líbí, je hlavním důvodem pro její pěstování možnost využití v kuchyni i při léčbě a prevenci. Jedná se totiž o důležitou rostlinu lidového léčitelství, která je součástí i některých prodávaných přípravků.

Květy lichořeřišnice patří mezi nejpoužívanější jedlé květy, které si můžeme sami vypěstovat na zahradách. Semínka vyséváme od dubna až do začátku léta, rostliny brzy vyklíčí a můžeme s nimi experimentovat v kuchyni. K jídlu se hodí nejen krásně zbarvené velké květy, ale i poupata a listy. Jedlá je totiž celá rostlina. 

Listy lichořeřišnice

Chuť listů připomíná řeřichu, kterou si pěstujeme během chladného období za oknem. Je lehce štiplavá a příjemná. K jídlu si vybíráme ty nejhezčí, mladé a svěží listy. Můžeme je nakrájet a přidávat do salátů nebo použít na posypání  namazaného pečiva.

Květy lichořeřišnice

To hlavní, co nás tak upoutává a okouzluje, jsou květy. Pohybují se v celé škále barev, proto ani vaše saláty s nimi nebudou pořád stejné. Jste zrovna na zahradě a odpočíváte? Můžete lichořeřišnici ochutnat. Jen dejte pozor, aby v květech nebyli schovaní malí černí broučci, pro které jsou neodolatelné. Stačí je vyfoukat. Květy jsou proti listům chuťově jemnější a velmi příjemné. Ozdobte si jimi saláty, ať už zeleninové nebo ovocné, a jakákoliv další jídla. 

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice se proslavila především svými dezinfekčními účinky. Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření uvádí: "Bylina se kvůli tomu, že usmrcuje bakterie, předepisuje také při vnitřních infekcích, především při infekcích močových cest a ledvin. Kromě toho zvyšuje celkovou odolnost těla." A ještě dodává: "Lichořeřišnice pochází z andských zemí Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie, kde se odpradávna používají jako koření na rány. Rány se rychleji zacelí a nezanítí se." Podle lidového léčitelství se rostlina používá především při problémech s močovými cestami a pro zvýšení imunity, je součástí péče o vlasy a vhodná proti lupům. Máte tento malý "poklad" na zahradě? Dopřejte si ho v jeho přirozené formě co nejčastěji.

Jakým způsobem používáte lichořeřišnici nejraději vy? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více