Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Desatero rad na téma křepelčí vajíčka: Poradíme s přípravou těchto malých vajec plných vitamínů
Zdroj: Pixabay

Křepelčí vajíčka rozhodně nejsou obyčejná vejce. Můžeme je zařadit dokonce mezi superpotraviny, protože mají spoustu benefitů. Obsahují dvojnásobné množství vitamínů než slepičí vajíčka a mají široké využití v kuchyni.

Křepelčí vajíčka jsou chutí velmi podobná těm slepičím. Velikostí jsou sice třetinová, nicméně obsahují dvojnásobné množství vitamínů a živin, tolik důležitých pro naše zdraví a imunitu. Díky své menší velikosti jim postačí kratší tepelná úprava a výborně se hodí do salátů, polévek a sendvičů. Najdeme využití i pro jejich skořápky, které jsou kropenaté a velmi oblíbené jako jarní a velikonoční dekorace

1

Jak jsou zdravá křepelčí vajíčka

Křepelčí vajíčko obsahuje méně cholesterolu než slepičí, protože je podstatně menší. Za to má velký žloutek, který podle Food Data Central U.S. Department of Agriculture obsahuje dvojnásobné množství vitamínů A, B1 a B2. Také křepelčí vejce obsahuje více železa a je přirozeným zdrojem mastných kyselin. Proto je označováno za superpotravinu s prokazatelnými účinky na naše zdraví. Normalizuje krevní tlak a cholesterol, pomáhá proti alergiím a lidem s oslabenou imunitou. 

2

Na co se používají křepelčí vejce

Křepelčí vejce můžeme v kuchyni používat stejně jako vejce slepičí. Nejčastěji se vaří natvrdo (3-4 minuty) a dále používají do různých salátů a pomazánek. Na snídani z nich můžeme připravit volská oka, která díky své velikosti vypadají opravdu efektně. Do polévek je použijeme jako ztracená vejce a na svačinu se skvěle hodí do slaných sendvičů

3

Jak poznat zkažené křepelčí vejce

Zkažené vejce rozhodně poznáme hned podle čichu, vůně totiž bude opravdu nevábná. Další možností je vyzkoušet test se sklenkou vody, do které dáme syrová křepelčí vajíčka a pokud klesnou ke dnu, můžeme si je bez obav vychutnat. V případě, že se budou vznášet u hladiny, nastal čas je zlikvidovat, protože jsou zkažená. 

4

Jak dlouho vydrží křepelčí vejce

Křepelčí vajíčka v syrovém stavu vydrží přibližně 3 měsíce v chladničce. Dokonce je můžeme skladovat při pokojové teplotě do 24 °C a to i měsíc bez toho, aniž by se zkazila. Dlouhá trvanlivost je velkou výhodou křepelčích vajec. 

5

Jak uchovat křepelčí vejce

Křepelčí vajíčka uchováváme v chladničce ideálně v plastových nebo lepenkových obalech. Vajíčka rovnáme špičkou dolů, abychom zabránili riziku poškození. Koupená vejce neoplachujeme, protože bychom narušili jejich ochranný obal. Křepelčí vajíčka nám vydrží v chladničce i 3 měsíce

6

Jak rozbít křepelčí vejce

Křepelčí vejce má velmi tenkou skořápku, pod kterou se nachází silná blanka, proto je musíme rozbíjet jiným způsobem než slepičí. Kdybychom rozklepávali úderem o ostrou hranu, skořápka by se roztříštila. Nejlepší je použít ostrý nůž a silným úderem nože vajíčko naseknout a poté vyklepnout jeho obsah. Existují dokonce speciální nůžky na křepelčí vajíčka, které nám práci usnadní. 

7

Jak loupat křepelčí vejce

Křepelčí vajíčka jdou loupat poměrně snadno, avšak pokud jich budeme mít velké množství, vyžaduje loupání malých vajíček i jistou dávku trpělivosti. Důležité je uvařená vajíčka ihned zchladit studenou vodou. Poté "nakřapneme" skořápku a na lince zvolna poválíme, aby skořápka po celém povrchu popraskala. Opět vložíme do studené vody alespoň na 2 minuty a po kouskách stáhneme skořápku i s blankou. 

8

Jak naložit křepelčí vejce

Nakládaná křepelčí vajíčka jsou velkou pochoutkou i zajímavým jedlým dárkem. Připravujeme je podobně jako nakládaný hermelín. Vajíčka uvaříme natvrdo a oloupeme skořápky. Další ingredience přidáme podle naší chuti. Může to být cibule, česnek nebo pálivé papričky. Zalijeme octovým nálevem s kořením a necháme minimálně 24 hodin odležet. Můžeme i sterilovat na 90 °C po dobu 20 minut. 

9

Jak vyfouknout křepelčí vejce

Křepelčí vajíčka mají krásnou kropenatou skořápku a jsou využívána jako jarní i velikonoční aranžmá. Abychom je mohli použít, je třeba jejich obsah nejdříve vyfouknout. Budeme postupovat podobně jako u vajec slepičích. Vajíčka nejdříve očistíme a poté na širší straně skořápky opatrně vytvoříme dírku, nejlépe jehlou nebo špendlíkem. Jehlou opatrně promícháme obsah vajíčka a nachystáme si misky pro odtok. Dále potřebujeme brčko nebo injekční stříkačku, do které nasajeme vzduch a následně ji umístíme do otvoru vajíčka a vtlačíme vzduch dovnitř. Stejně tak můžeme foukat dovnitř brčkem. Docílíme toho, že vzduch vytlačí obsah vejce ven. Nezapomeneme na konci vajíčko vypláchnout vodou. 

10

Jak dlouho vařit křepelčí vejce natvrdo

Tepelná úprava u křepelčích vajec je opravdu velmi rychlá, protože vajíčka jsou velikostí třetinová než slepičí. Pokud je budeme chtít připravit natvrdo, vaříme přibližně 3-4 minuty. V případě, že bychom rádi křepelčí vejce naměkko, postačí vařit 2 minuty. Na hniličku pak přibližně necelé 3 minuty. 

Jak chutná křepelčí maso

Na závěr pro vás máme inspiraci na přípravu křepelky. Křepelka má velmi šťavnaté a křehké maso, které je často označováno za chutnější než kuřecí, zároveň lehce voní zvěřinou. Jedna křepelka je přibližně jedna porce, kterou stačí jen lehce okořenit a péct přibližně 40 minut. Je to opravdová lahůdka. Pro nasládlou a svěží chuť můžeme do pekáčku ke křepelce přidat i nakrájená jablka

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více