Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lichořeřišnice má krásné jedlé květy, pěstujeme ji na okrasu i jako surovinu do kuchyně. Ceněná je pro své antibiotické účinky
Pixabay

Lichořeřišnice je známá a rozšířená okrasná květina na záhony a do truhlíků, zároveň je však cennou rostlinou do kuchyně, která má výrazné léčivé účinky. Pěstování je snadné a použití jednoduché. Uplatní se v teplé i studené kuchyni.

Lichořeřišnice je nízká plazivá jednoletka, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči - když semínka na jaře vysejeme, přes celé léto až do začátku podzimu nás budou těšit květy různých odstínů oranžové barvy. Pokud rostlinu necháme na stanovišti vysemenit, další rok v okolí vyrostou další mladé rostliny. Lichořeřišnici můžeme pěstovat i v květináči nebo truhlíku.

Jedlé květy, listy i semena

Má-li lichořeřišnice dostatek vláhy, rychle roste a nasazuje stále nové květy. Trháme mladé svěží listy, květy i nezralá semena. Listy lze používat čerstvé do salátů a pomazánek - jednoduše je nakrájíme nadrobno, můžeme jimi také posypat namazaný chléb. Jsou vhodné i do vařených jídel. Chuť listů (i celé rostliny) je mírně štiplavá, pikantní, připomíná ředkvičky, křen nebo řeřichu.

Nejoblíbenější jsou květy

Nejoblíbenější a hlavně nejefektnější částí lichořeřišnice jsou květy. Můžeme je ochutnat hned po utržení ze záhonu, ale nejprve zkontrolujeme, jestli v nich není drobný hmyz. Květy se uplatní především ve studené kuchyni, zdobíme jimi chlebíčky s pomazánkou a obložené mísy. Jsou vhodné také ke zdobení vařených pokrmů, květy přidáváme až těsně před podáváním.

Lichořeřišnice - přírodní antibiotikum

Rostlina má výrazné antibiotické účinky, ničí bakterie a viry, uplatní se mimo jiné při zánětlivých onemocněních močových cest. V lékárně se dají koupit léčivé přípravky z lichořeřišnice, ale i v domácích podmínkách si snadno připravíme tinkturu, na kterou budeme potřebovat alkohol (např. slivovice, vodka) a čerstvé květy.

Lichořeřišnice je vhodná a užitečná do našich zahrádek - oceníme nejen její atraktivní vzhled, ale i důležité léčivé vlastnosti. Když jí dopřejeme dostatek vláhy a budeme průběžně trhat nové květy, bude nás rostlina těšit až do začátku podzimu.

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky