Mangoldové listy jsou skvělou náhradou špenátu, řapíky využijeme jako chřest. Mangold sklízíme během léta a na podzim
Mangold je dvouletá rostlina, která první rok vytváří růžici listů a druhým rokem kvete. Jeho pěstování není náročné. Bývá k dostání i na farmářských trzích.
Pěstují se dvě formy mangoldu - špenátová forma s tenkými řapíky a silně zvlněnými velkými listy se upravuje, jak už její název napovídá, obdobně jako špenát. U řapíkové formy se širokými dužnatými řapíky a užšími čepelemi se řapíky používají jako chřest. Kromě toho byly vyšlechtěny i různé barevné kultivary s růžovými, červenými nebo žlutými řapíky. U mangoldu oceníme možnost postupné sklizně odlamováním řapíků po celou sezónu. Mangold je vhodný pro víkendové pěstování, není náročný na půdu ani živiny, ale potřebuje dostatek vláhy. Opatrní jsme na přehnojení dusíkem.
Mohlo by vás zajímat
Jaké jsou dietetické vlastnosti mangoldu
Mangold obsahuje významnější množství karotenu, vitamínu C a betainu (působí proti kornatění tepen). Má mimořádně vysoký obsah vápníku, železa a jiných minerálů. Jeho konzumace je zcela běžná na jihu i západě Evropy.
Jak mangold upravujeme
Jak už jsme psali, čepele lze dusit jako špenát. Do pomazánek nebo na náplň koláče listy povaříme v páře nebo blanšírujeme s trochou citronové šťávy a pak nasekáme nadrobno. Řapíky pak můžeme zapékat, dusit nebo smažit, podobně jako chřest. Mangold jako listová zelenina se špatně uskladňuje, ale lze z něj vyrobit pesto nebo jeho přebytky jednoduše zmrazit.
Mangold je cenná a nenáročná zelenina, kterou bychom měli pěstovat každý rok. Výhodné je jeho co nejčastější využití v kuchyni.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Lucie Borhyová má doma vždy navařeno: Nejraději připravuje moravského vrabce se špenátem, na pečené kuře používá fígl
Byliny v kuchyni: Mangold je křupavější než špenát a uplatní se v koláči i v netradičním rizotu!
Proč zkusit mangold? Tak trochu chutnější špenát se nerozvaří a nepodráždí žaludek
Komentáře