Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat a uchovat letní ovoce. Je plné svěží chuti a vitamínů
Zdroj: Pixabay

Sezona letního ovoce začíná v přírodě i na našich zahradách přibližně koncem května a trvá asi do konce srpna podle toho, jak jednotlivé druhy dozrávají.

Druhy letního ovoce

Postupně můžeme sklidit a zpracovat:

Jahody
Borůvky a brusinky
Maliny
Rybíz
Angrešt a josta
Třešně
Višně
Meruňky
Broskve

Jako první možnost se nabízí použití do skvělých bublanin a jiných ovocných moučníků.

 
 

Letní recepty

Ačkoliv každý, kdo není školou povinný, si nemůže užívat výsadu letních prázdnin, v nejteplejším období roku máme všichni tendenci tak trochu zvolnit a užívat si sluníčka a krásného počasí. Kdo by…

 

Možnosti zpracování

V případě přebytků přemýšlíme, jak s nimi naložit, abychom si darů přírody mohli užívat co nejdéle a nejlépe. Možností zpracování je mnoho. 

Sušené ovoce oceníme mimo sezonu jako ingredienci některých receptů nebo zdravé mlsání. Sušíme jej nakrájené na plátky (jablka, hrušky) nebo celé plody (borůvky, bezinky, hroznové víno, vypeckované třešně, meruňky, švestky). Sušíme v sušičce ovoce nebo v troubě s ventilátorem při nízké teplotě kolem 50 °C, za hezkého počasí můžeme sušit i na slunci na místě, kde proudí vzduch. Velmi populární je ovoce sušené mrazem, které ale v domácích podmínkách nelze vyrobit. 


Mražení ovoce má výhodu zachování většiny vitaminů, chuti i barvy, zvláště mražení s cukrem či v cukrovém sirupu. Mražením prodloužíme trvanlivost ovoce až na 8 měsíců. Mražené ovoce se uplatní v moučnících, dezertech a zmrzlinách

Oblíbeným typem konzervovaného ovoce jsou kompoty. Ovoce v obalech zaléváme cukrovým nálevem, někdy s přídavkem kyseliny citronové. Pro diabetiky i dietáře zavařujeme ovoce ve vlastní šťávě.

 

Mošty, šťávy a džusy vyrobíme vylisováním ovoce a zachycením tekutiny, kterou můžeme následně sterilovat, abychom prodloužili jejich trvanlivost. Z moštu nebo šťávy po zahuštění cukrem vyrobíme sirupy.

 

Džemy, marmelády, rosoly a povidla

Typickým společným znakem je rosolovitá konzistence. Všechny se připravují zahuštěním rozvařeného ovoce přídavkem cukru, případně pektinu a kyseliny citronové u ovoce, které je na tyto látky chudé.

Džemy mají méně tuhou konzistenci a jsou v něm rozpoznatelné kousky ovoce.

[recipesBox:64211]

Marmelády mají tužší konzistenci a vyrábí se výhradně z ovocného protlaku. Obchodní název marmeláda se ovšem vztahuje pouze k výrobkům, které obsahují citrusovou dužninu.

Rosoly mají taktéž tuhou konzistenci, jsou průsvitné a vyrábí se z ovocné šťávy.

Povidla vznikají rozvařením ovoce bez přídavku cukru a jejich zahuštěním varem. Kromě švestkových můžete vyzkoušet i borůvková, jablečná nebo hrušková.

 

Ať se vám dílo daří!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky