Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Křehké těsto a lahodná náplň - to je quiche, francouzský slaný koláč. V náplni může být maso i zelenina
Zdroj: Toprecepty.cz

Slané koláče quiches (kyše) jsou velmi oblíbené jako pohoštění i večeře. Náplně mohou být velmi variabilní, ale měly by chuťově ladit.

Jaké těsto na slaný koláč

Na quiche se dělá tradiční křehké těsto bez cukru, ale můžete použít i těsto listové. Quiche pečeme nejčastěji v kruhové koláčové formě. Těsto rozválíme natenko a vyložíme jím formu vyloženou papírem na pečení nebo vymazanou tukem. Nezapomeneme těsto propíchat u dna, aby se při pečení nevyboulilo. Jako pohoštění jsou hezké malé jednoporcové quiches.

Tip: Můžete také těsto předpéct s použitím tzv. slepého pečení: dno těsta ve formě pokryjete papírem na pečení a nasypete vrstvu suchých drobnějších luštěnin (fazolky, hrášek apod.). Těsto pečte jen krátce, aby se zpevnilo (asi 10-15 minut). Pak sejmete papír s luštěninami (luštěniny po zchladnutí uschováte na příště - na jídlo už se použít nedají). Těsto naplníte zvolenou náplní a dopečete.

Jaká náplň na koláč?

Náplň slaných koláčů může tvořit zelenina, šunka, houby, sýry (často pikantní zrající), slanina, vejce syrová i vařená, tepelně upravené maso, ryby, mořské plody apod. Zeleninu volíme raději nedužnatou, aby nerozmočila korpus. Nejčastěji je to cibule, brokolice, květák, kořenová zelenina, chřest, pórek, špenát apod. Zeleninu je dobré předem blanšírovat nebo jinak tepelně upravit. Náplně můžeme doplnit i bylinkami, hlavně pažitkou, petrželkou, medvědím česnekem, provensálským kořením atd. V těchto koláčích má vyniknout přirozená chuť náplně, takže se vyhýbáme výraznému kořenění (kromě trošky čerstvě mletého pepře).

Známé druhy slaných koláčů

Asi nejznámější je Quiche lorraine – lotrinský koláč se smetanou, cibulí a slaninou. Je výborný, ale hodně tučný.

Quiche se švýcarským sýrem je koláč s mlékem, sýrem Gruyére a cibulí.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky