Jak doma vyrobit škvarky, aby byly voňavé a dokonale křupavé? Pomáhá fígl s mlékem, ale důležité je i správné krájení
17. 1. 2023 Vaření
Čas zabijaček je tady, jistě i ve vašem okolí probíhá nejedna akce s jitrničkami, jelítky a škvarky. Pokud ale ne, nebo to máte daleko, není nic snazšího, než si tyhle pochoutky připravit doma. Začněte třeba škvarky. Vynikající jsou do pomazánky, do pečiva i jen jako slaná chuťovka k pivu či k vínku.
Domácí škvarky jsou nejlepší
Křupavé škvarky jsou jednou z typických zabijačkových pochoutek, klidně si je ale můžete připravit i doma v bytě, aniž byste museli plánovat celou zabijačku. Vepřové sádlo totiž koupíte v každém řeznictví a doma je vyškvaříte poměrně snadno. Domácí škvarky jsou kvalitnější a chutnější, navíc při přípravě krásně voní a když zvolíte ten správný postup, budou přímo dokonale křupavé.
Mohlo by vás zajímat
Škvarky do pomazánky i do pečiva
Pokud si chcete připravit domácí škvarky, to hlavní co potřebujete, je syrové vepřové sádlo. Nejlepší je samozřejmě sádlo od prasat z volného chovu, z něj pak budou škvarky nejchutnější. Ale i to od řezníka nebo ze supermarketu není k zahození. Důležité hlavně je, abyste měli čisté sádlo, zbavené zbytků masa, kůží nebo vnitřností. Ty se totiž snadno připalují.
Když se tuková tkáň vepříka nakrájí na kostičky a vyškvaří, vznikne vypečený tuk, který po zchladnutí zbělá. Jde právě o sádlo, jež si pak můžete namazat na chleba nebo použít na smažení a na pečení nejen slaného pečiva, ale třeba i koláčů. Škvarky jsou vytavené zbytky tukové tkáně, jde tak vlastně jen o vedlejší produkt, jenž vzniká při tavení sádla, ovšem produkt velmi chutný.
Mohlo by vás zajímat
Jaké vybrat sádlo?
Na škvarky ovšem nemůžete použít jakékoliv sádlo. Nejvhodnější je sádlo hřbetní, jemuž se někdy tak říká řemenové. Kromě toho má prase ještě vnitřní plstní sádlo, které lze také vyškvařit, toto sádlo se ovšem používá jen na smažení, škvarky z něj se nekonzumují. Na škvaření je sádlo třeba připravit a hlavně nakrájet na stejně velké kostičky. Ještě před krájením je ale nutné ještě sádlo vložit do lednice, aby trochu ztuhlo. Půjde vám pak lépe krájet.
Chcete-li škvarky jen tak chroupání, jsou ideální kostičky o hraně asi 1 cm. Z nich vzniknou mnohem křupavější škvarky. Pokud víte, že budete ze škvarků dělat pomazánku, klidně můžete udělat kostičky větší (asi dvoucentimetrové). Počítejte s tím, že škvařením ztratí sádlo asi polovinu objemu, připravte si proto dostatečné množství.
Jak správně škvařit škvarky?
Sádlo se obvykle škvaří na plotně v hrnci. Tento způsob přípravy je sice kratší, je však třeba celou dobu stát u plotny a míchat, aby se nic nepřipálilo. Druhou možností je nechat vyškvařit sádlo v troubě v pekáčku. Trvá to sice déle, ale nebudete muset stát u sporáku a ani vám sádlo nebude prskat po celé kuchyni. V troubě je také nižší riziko, že by se sádlo mohlo spálit. A jak tedy sádlo vyškvařit?
Pokud připravujete sádlo v hrnci, zalijte kostičky sádla nejprve vodou (na 2 kg sádla použijte asi 100 ml vody). Sádlo s vodou pomalu zahřívejte a dávejte pozor, aby se sádlo nepřichytilo ke dnu. Když se voda vypaří, začne se uvolňovat tuk. Pak hrnec přiklopte poklicí a nechte při mírné teplotě škvařit asi hodinu, případně i déle – záleží na velikosti kostiček. Ideální teplota sádla při škvaření by měla být kolem 120 °C. Když tuk v pánvi již nebublá, škvarky klesly ke dnu a jsou krásně zlatavé, je to znamení, že je hotovo. V tu chvíli přeceďte sádlo přes cedník do sklenice a škvarky nechte okapat na ubrousku.
Mléko zajistí křupavější škvarky
V troubě se sádlo škvaří při teplotě 130-150 °C asi 2 hodiny. Doba škvaření záleží na tom, kolik sádla v pekáčku máte, při větším množství může škvaření trvat až 3 hodiny. I v troubě je třeba sádlo podlít trochou vody. Pokud chcete škvarky trochu vypečenější, hnědší a křupavější, pomůže vám malý fígl. Již vyškvařené škvarky dejte do hrnce a podlijte trochou mléka (opět cca 100 ml). Mléko nechte odpařit a škvarky vyjměte z hrnce. Poté je podle chuti osolte a uložte do sklenice někam do chladu. V lednici vám vydrží asi 2 týdny. Pak už můžou natáhnout pachy z lednice, případně mohou být zvětralé a nejsou už ani tak křupavé. Chcete-li prodloužit jejich trvanlivost, stačí je zalít ve sklenici sádlem. Případně je lze i sterilovat asi půl hodiny při teplotě 70 °C. Pak vám vydrží až rok.
Témata
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Velký přehled nejlepších těst na cukroví: Uděláte si linecké, kokosové nebo kávové?
První adventní neděle se blíží a mnoho z nás se… Číst více
Jak zahustit těsto na palačinky. Stačí použít osvědčený recept a palačinky se vždy povedou
Základem chutných palačinek je osvědčený recept, na který je spolehnutí. Pokud takový máme, držíme se ho a rádi se k němu vracíme. Můžeme využít… Číst více
Vánoční dárky pro ženy jsou někdy opravdovým oříškem. Máme pro vás tipy na originální dárky od srdce a přímo z vlastní kuchyně
Vánoce se blíží každým okamžikem a vám chybí dárky pro nejmilejší? Možná byste jim rádi dali něco krásného, originálního, lahodného nebo užitečného?… Číst více
Jak připravit odpalované těsto? Není to nic složitého, stačí dodržet několik zásad
Také milujete žloutkové věnečky, španělskou pochoutku churros nebo řezy zvané mraky? Jsou vyrobené z tzv. odpalovaného těsta, z kterého mají některé… Číst více
Ječné kroupy
Ječné kroupy jsou vlastně celá ječná zrna, zbavená pouze obalových vrstev. Jsou velmi výživnou i zdravou potravinou, obsahují vitamíny skupiny B a E,… Číst více
Kernotto, kernoto
Kernoto jsou špaldové kroupy, vzhledem podobné klasickým kroupám ječným. Vznikají oloupáním a obroušením špaldových zrn. Jsou výborné chuti, vhodné… Číst více