Masopustní šišky (univerzální těsto na koblihy, vdolky a šišky)

Moučníky KynutéSmažené Doba přípravy: 2,5 hodiny 3 názory

Moučníky KynutéSmažené Doba přípravy: 2,5 hodiny 3 názory

Suroviny 15 porcí

300 g hladké mouky
60 g krupicového cukru
30 g droždí
40 g rozpuštěného sádla
200 ml mléka
3 žloutky
2 lžíce rumu
špetka soli
Skořicový cukr:
na 90 g cukru dáte 10 g skořice

Postup přípravy receptu

 1. Těsto připravené v pekárně:
  Do nádoby jsem nalila sádlo a protože bylo horké, přilila jsem mléko pokojové teploty. Mléko jsem tedy neohřívala. Dále jsem přilila rum, přidala jsem žloutky a přisypala hladkou mouku.
  Do jednoho rohu nádoby jsem nasypala špetku soli a doprostřed jsem rozdrobila droždí, které jsem zasypala cukrem. Dejte pozor, aby se droždí nedostalo k soli. Těsto by pak nevykynulo.
  Nádobu jsem vložila do pekárny. Na pekárně jsem navolila program na přípravu těsta a pekárnu jsem nechala pracovat. Pokud bylo potřeba, pekárně jsem pomohla dostat mouku ze stěn nádoby.
  V případě, že by bylo těsto řidší, přidávejte postupně mouku a vždy pekárnu nechte chvíli pracovat. Měli byste docílit hladkého těsta, které se nelepí na stěny nádoby.

 2. Těsto připravené ručně nebo v robotu:
  Do mísy nasypte mouku, do které udělejte důlek. Do něj rozdrobte droždí, zasypte ho trochou cukru, zalijte vlažným mlékem a nechte vzejít kvásek. Trvá to asi 15 minut.
  Ke stěně mísy nasypte špetku soli a ke kvásku přidejte zbylé suroviny - cukr, mléko, žloutky, rum a sádlo. Hnětacím hákem nebo pěkně ručně vařečkou vypracujte hladké, nelepivé těsto.
  V případě, že by bylo těsto řidší, přidávejte postupně mouku.

 3. Vykynuté těsto jsem přendala na pracovní plochu a lehce ho propracovala. Těsto jsem zvážila a vydělila jsem ho 15 kousky. Každý kousek tak měl 50 g.

 4. Z jednotlivých bochánků jsem vyválela hada o délce 25 cm. Těsto jsem v polovině přehnula a stočila.

 5. Těsto by nemělo být nutné podsypávat. Pokud ano, použijte minimum mouky. Větší množství mouky na těstě by se při smažení usazovalo na dně nádoby a připalovalo.

 6. Takto připravené šišky jsem nechala pod utěrkou kynout dalších 15 minut.

 7. Mezitím jsem rozpálila 1 litr oleje, do kterého jsem vkládala šišky. Ty jsem smažila 1 minutu pod pokličkou. Po minutě jsem je smažila z druhé strany odkryté. Dejte pozor, abyste šišky nesmažili příliš zprudka. Šišky by pak byly hodně tmavé. Smažte je pozvolna, ať jsou hotové i uvnitř a na povrchu jsou krásně dozlatova.

 8. Usmažené šišky přendejte na ubrousek okapat a poté je obalte ve skořicovém cukru, který si snadno připravíte doma - na 90 g cukru dáte 10 g skořice.

 9. Kdo nechce šišky obalovat v cukru, nemusí. Při servírování je stačí lehce poprášit moučkovým cukrem nebo je podávat pouze s marmeládou.

Komentáře k receptu Masopustní šišky (univerzální těsto na koblihy, vdolky a šišky)

Tématické fráze: smažené kynuté sisky kynuté šišky smažené masopustní šišky šišky z kynutého těsta těsto na koblihy masopustní smažené koblihy šišky obalované v cukru koblihy a šišky smažené šišky se skořicí testo na smazene šišky masopustni hadi kynuté šišky se škořicí recept na koblihy obalené šišky v cukru testo na vdolky ze sádla masopusni šišky smažené šišky recept šišky z z kynutého těsta sisky s kynuteho testa šišky obalené v cukru