Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

duben
4

Mezinárodní den mrkve


Mezinárodní den mrkve
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Mezinárodní den mrkve připadá na 4. dubna. Pořádají se oslavy plné jídel z této kořenové zeleniny či dokonce v tematických kostýmech. Proč slavit mrkev? Především proto, že má blahodárné účinky na náš organismus – například podporuje trávení a zažívání. A věděli jste, že lze zpracovat i nať?

Mrkev v syrovém stavu obsahuje nejen vitamíny, ale i vlákninu. Kdo by nechtěl chroupat mrkev jen tak, může ji zpracovat naslano i nasladko. Je velmi chutná s masem, přijde vhod v kombinaci s brambory, přidává se do salátů… ale můžete z ní také připravit polévku či smoothie.

Mrkev je dobrá na průjem i zácpu

Mrkev má celou řadu blahodárných účinků, a to byl také důvod, proč byl v roce 2003 vyhlášen International Carrot Day. Vařené mrkvové pyré je dobré na průjem, syrová pak díky vysokému obsahu vlákniny zabrání vzniku zácpy.

Z mrkve většinou spotřebováváme jen oranžový (povětšinou různě tvarovaný) kořen a nať vyhazujeme. Z mrkvové natě však můžeme vyrobit skvělé pesto, které se hodí do polévek nebo k masu. Také nať obsahuje velké množství vitamínů. Mrkvovou nať můžete též použít do salátů, kterým dodá výraznější chuť.

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den mrkve?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více