Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

září
28

Mezinárodní den poke


Mezinárodní den poke
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Mezinárodní den havajského pokrmu poke připadá na 28. září. Poke je vlastně na kostičky nakrájená syrová ryba podávaná buď jako předkrm nebo hlavní chod. K rybě se přidá zelenina, případně ovoce či bylinky a výsledkem je chuťově pestré a zdravé jídlo.

Poke bowl, jak se havajská miska také nazývá, se dá doslova hltat i očima. Jde o jednoho z hlavních jídel původní havajské kuchyně, jehož příprava není náročná - můžete vyzkoušet náš recept. Jako mnoho jiných pokrmů i tento vznikl z nouze, když si rybáři na moři ochucovali kořením odřezky ryb, které by se jinak vyhodily.

Základem je syrová ryba 

Poke znamená v havajštině krájet případně rozkrájet. A jako poke se na Havaji označovala syrová ryba nakrájená na kousky. Postupně se objevilo mnoho variant tohoto pokrmu, jedním z nich byl poke bowl – jde ve své podstatě o misku plnou nakrájených kousků, to vše ochucené kořením a omáčkami.

Moderní verze poke bowl obsahuje rýži, na kterou se skládají plátky avokáda, houby, smažená cibulka, nakrájený losos, žlutoploutvý tuňák, okurka, ananas, ale i tofu či červené zelí. Poke bowl se neustále vyvíjí a vedle verze s čerstvou rybou také můžete narazit na rybu smaženou.

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den poke?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie