Štědrovečerní a Velikonoční tabule rok 2019,2020, 2021

Zdobení Doba přípravy: Dle šikovnosti hospodyně! 194 názorů

Zdobení Doba přípravy: Dle šikovnosti hospodyně! 194 názorů

Suroviny

Štědrovečerní tabule - prostřený stůl s jídlem, zákusky, připravený na štědrovečerní večeři. Každý ať pečlivě vybírá fotky, aby tam bylo vše ze štědrovečerních tradic, které se týkají stolování a jídla, bez osob, s detaily tradičních zvyků! Třeba i to, kde se tato tradice dodržovala a dodržuje, dejte to do popisu fotky. Jak budou fotky přibývat, vždycky se dá na titulku ta, která nejvíc zaujme obecenstvo! Můžete i palcovat příspěvky a ptát se, stejně jako pod receptem.

Postup přípravy receptu

 1. Štědrovečerní tabule, aby každý mohl přidat fotku toho svého prostřeného stolu doma, vysvětlit jaké pokrmy se budou podávat, jaké jsou u nich tradice, co se týče zákusků, pečiva, oplatek a štědrovečerního rituálu. Jaké pokrmy jsou třeba folklorní tradicí a nesmí chybět na stole! Docela se zapomíná na skvělé věci z minula, které možná pocházejí ještě z pohanských dob, kdy se slavil slunovrat. Např. pečení vánočního pečiva, rozvěšovalo se po hospodářství, aby chránilo proti zlým duchům v domě. Požádám i o skromné štědrovečerní tabule a taky o velké neskromné!
  Druhý recept by byl s názvem:
  Tabule na Boží hod, další:
  Prostřený stůl pro návštěvu rodiny a přátel a poslední by byl:
  Silvestrovský stůl s občerstvením.
  Mladé kuchařky, které dnes dorůstají, budou vidět a přečtou si ještě náš tradiční Štědrý večer i za sto let, nebo se mi zdá, že pomalu budou chodit na Štědrý večer do Mekáče! Chci poprosit obecenstvo, abyste byli struční a nevěnovali tomu příliš času, ale abyste poslali fotografii se stručným komentářem ke své fotce. Prosím, ne stromečky, ale jídlo, ubrusy, příbory, skleničky, zvyky a kam dáváte třeba šupinku z kapra pod ubrus - ofotit. Pokud máte nějakou další takovou tradici, taky ofotit, kam to dáte a komentář.
  Stejné bych chtěla udělat na Velikonoce, ať příští generace vidí, jak se žilo teď ! Zbývá pár dní do Vánoc a chci, abychom společně takový kulturní odkaz vytvořili pro příští generaci! Tedy, jestli mohu poprosit a zúčastníte se. Děkuji za přečtení a doufám, že společně uděláme zápis do historie naší doby v gastronomii, stolování a tradici.

Poznámka od kuchařky

Děkuji vedení Topreceptů za podporu a za možnost nechat to zde jako recept. Všem přeju zajímavé čtení a chvále fotografií se meze nekladou!

Komentáře k receptu Štědrovečerní a Velikonoční tabule rok 2019,2020, 2021

 • hospodyne hospodyne

  :-KVeronika.Hrozna: no jéje! To mi něco velice důvěrně připomíná. Navzdory hysterickému oblouku, ve kterém se nacházím, když mi manžel nebo zeť něco potajmu seže... se situace opakuje, jakmile spolu tráví večerní a noční hodiny u sportu v TV.
  Na druhou stranu - oplatky jsou chuťově neutrální, tak proč ne. Akorát žasnu nad vynalézavostí:-D:-D:-D

  Odpovědět

 • Nudící se manžel, si udělal svačinku z mých dortových oplatek , už ať to skončí, za chvilku mi začne vyjídat skořicový cukr a suchary.:-D ;-(;-(;-(

  Odpovědět

 • MarcelaPa: Ahá, to musí být dobrota k pití ! Dobře vymyšleno!

  Odpovědět

 • MarcelaPa MarcelaPa

  Veronika.Hrozna: Verunko, to je koupená chilli omáčka s ananasem. Namáčím do ní ty závitky z listového těsta s mletým vepřovým masem.

  Odpovědět

 • Marcela Pa: Moc děkuji za fotky, :yes:co máš v té mističce, jaký sosík? :-?

  Odpovědět

 • mika59: Tak, co s tebou, jdeš na titulku! :-KJen se na ty tvoje koblihy, nemohu koukat, jak ti je závidím! <3 Já je neumím ! Takže polknu naprázdno!
  Krásnější Nový rok, jako byl ten minulý ! Nervy ze železobetonu, do příštího roku! A mám vážný návrh, ten minulý rok, zcela a bez náhrady zrušit ! :-D Uff, ty jsou !!!! :yes:

  Odpovědět

 • mika59 mika59

  Dovolila jsem si přidat fotky... Dnešní koblihy, které nesmí u nás na Silvestra chybět a taky slané pečení z listového těsta. Veselého Silvestra a krásný Nový rok všem..:-K:-K

  Odpovědět

 • zdenka.s: Já to viděla. Byly to široké poháry, odfoceno tak nějak vlevo a šlehačka byla kolem poháru nádherně nastříkána do takových, jakoby tvarů vrchů ústřic, to musel být profík, co to dělal ! Nebyl to Miquel :-(:-?:-?:-?:-?:-?:-(:-( No jdu kouknout! Už nevím, kde hledat. Je to tady 100%. Byl v tom normální karamel, první položka byl cukr, dál jsem zapomněla.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  zdenka.s: Dík ,ale já bych taky k té mojí šlehačce s karamelem asi přišlehala prolisovaný tvaroh. ;-) A co se týká vymýšlení, to říkával už i můj muž, že nejlépe ze všeho mi jde vymýšlení, ale on to říkal vždy, když jsem si na něj vymyslela nějakou práci!!! :-D:-D:-D Zdravím! :-K:-K:-K

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  MamlajdaD : však ten Váš recept taky bude určitě MOC dobrý :yes: ,obdivuji jak si dovedete poradit
  :-K:-K Jak se mohl ten včerejší recept ztratit :-?

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  zdenka.s: Ten tvaroh by tam byl určitě moc dobrý, byla by svěžejší chuť! Škoda, že si toho nepamatuješ víc. ;-):-8:yes::-K

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  Veronika.Hrozna: /Verunko, nebveč, maminta pšíde a koupí slona! ;-):-*/ Veru, nebojím se o tvoje poháry, ty jsi šikovná a poradíš si. Uvař si salko na karamel, nech ho zchladnout a vyšlehej se šlehačkou, a ozdob to dokola - opusinkuj šlehačkou, doprostřed vanilkovou zmrzkou, tu pocintej cik cak nějakou čokoládovou polevou nebo spíš nakyslým ovocným toppingem, nebo ozdob, čím tě napadne, nějakými sekanými ořechy, píchni do toho těsně před podáváním dvě pěkné trubičky, čoko nebo vanilkové a pochutnáte si. Tebe třeba napadne ještě něco lepšího, to já jen tak z oleje, abych ti dodala chuť do tvoření bez receptu! ;-):-D:-K

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  Veronika .Hrozna : já si pamatuji ,že tam byly dva tvarohy a karamelový Salko :-) a to je , bohužel, všechno
  Možná bychom to daly dohromady , každá něco :-D

  Odpovědět

 • tejaja: ;-( To neni ono.;-( Dekuji
  vsem za pomoc, udelam jiny.;-(

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3 4 7 10 13