Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ptáte se, co se jí na Štědrý den? Tradičně se připravuje rybí či hrachová polévka a jako hlavní chod smažený kapr s bramborovým salátem. Namísto dezertu se podává vánoční cukroví. Pojďte se inspirovat nejoblíbenějšími recepty pro tento den.

Pod tradičním štědrovečerním menu si obvykle představíme rybí polévku, smaženého kapra či řízek a bramborový salát. Dříve se na štědrovečerním stole objevoval kapr na černo a také různé druhy luštěnin, např. vánoční staročeský kuba.

Jakou zvolit tradiční polévku

Typické a tradiční polévky jsou především rybí i hrachová, a to proto, že se dříve vařilo převážně ze zásob a velmi často se využívaly luštěniny. Pokud ale někdo nemá tyto polévky v oblibě, může zvolit silný masový vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky.

Je libo kapr nebo řízek

Jako hlavní chod nejčastěji podáváme kapra, kterého si můžeme den předem naložit do mléka, aby pohltilo rybí pach. Na Štědrý den kapra nasolíme a obalíme v trojobalu na usmažení. Kdo ovšem nemá ryby rád, s radostí si místo kapra obalí plátek kuřecího či vepřového masa na tradiční řízek.

Bramborový salát

Typickou vánoční přílohou, na kterou má snad každá rodina vlastní recept, je bramborový salát. Základem jsou vařené brambory a ostatní ingredience se mohou lišit podle receptu. Salát můžeme připravit se zeleninou, s vejcem, s kyselou okurkou, dále s majonézou i bez a dochucujeme jej solí, hořčicí a nálevem z kyselých okurek.

Jako dezert tradičně pečeme vánoční cukroví a zapomenout nelze také na báječnou a vláčnou vánočku, kterou si můžete upéct podle videoreceptu. Přejeme dobrou chuť.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více