Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy

Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy

Bylinky jsou perfektní zejména k přírodnímu dochucování nejrůznějších jídel a nápojů, ale také k řešení různých zdravotních neduhů. Výhodou je, že je můžete snadno pěstovat nejen na zahradě, ale i na okenním parapetu, balkoně nebo na terase. 

Nejoblíbenější druhy bylinek 

Jaké druhy bylinek patří mezi jednoznačně nejoblíbenější? 

  • Hladkolistá petržel (především do polévek),

  • pažitka (do pomazánek, salátů či na brambory), 

  • bazalka (zejména do italské kuchyně), 

  • rozmarýn (k pečeným bramborám, zelenině a masu), 

  • tymián (do polévek i dušených pokrmů), 

  • máta (osvěžující drinky, čaje i zdobení),

  • oregano (do mletých mas, na pizzu i do omáček na těstoviny),

  • majoránka (do polévek a bramboráků). 

Léčivé účinky bylinek 

Pokud vás trápí nějaké zdravotní neduhy a chcete to nejprve vyzkoušet přírodní cestou, můžete zkusit sílu bylinek. Podle druhu obtíží si pak vyberete konkrétní bylinku. Například na žaludek se hodí máta, na spaní meduňka, na odvodnění kopřiva, na snížení tlaku třeba bazalka a na kašel divizna. 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská je pro zahradníky nepříjemný plevel, pro nemocné lidi cennou léčivkou. Má pozitivní vliv na trávení, játra, dnu, poruchu metabolismu a mnoho dalších zdravotních problémů. Jarní listy, které nejsou tolik hořké, používáme na salát, z květů vaříme pampeliškový med. Přímo konzumovat můžeme i kořen, ale častěji se z něj vaří čaj.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Medvědí česnek

Medvědí česnek je vytrvalá bylina s podzemní cibulí. Je rozšířený v celé Evropě. Na jaře jako jedna z prvních rostlin nabízí celou škálu zdraví prospěšných látek a má tu výhodu, že oproti běžnému česneku nemá tak intenzivní chuť. Používá se jako léčivka. V gastronomii se jím ochucují polévky, omáčky, pomazánky a hojně se využívá k výrobě pesta.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oregano

Oregano, dobromysl obecná, je bylinka, která se v kuchyni používá hlavně sušená, protože je aromatičtější než v čerstvém stavu. Nejvíce se s ní setkáváme v italské kuchyni. Má všestranné použití. Hodí se na pizzu, do polévek a těstovinových pokrmů, masitých jídel, paštik a salátů. Dobromysl je považována i za výbornou léčivou rostlinu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Majoránka zahradní

Majoránka zahradní je aromatická léčivá rostlina. V přirozeném prostředí se vyskytuje jako bylina nebo polokeř, v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka. Používá se k dochucení masa, polévek a omáček, často společně s česnekem. Neodmyslitelně patří do bramborové polévky a bramboráků. Dáváme ji do luštěnin i tučných jídel. Ani v sušeném stavu neztrácí nic ze svého aroma.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lékořice

Lékořice je vytrvalá léčivá rostlina z rodu bobovitých. Má silný stonek a dlouhé kořeny. Kořeny patří k drogám používaným v léčitelství a lékařství. Zvýšenou pozornost musíme věnovat konzumaci lékořice nebo cukrovinek, ve kterých je obsažená - může být toxická pro játra, způsobit otoky a zvyšovat krevní tlak.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kardamom černý

Kardamom černý je koření z Nepálu a Indie, které se používá při dušení nebo pečení tučnějších mas. Semínka mají peprmintovou chuť a kouřovou vůni. Kardamom našel využití i v léčitelství, kde je používán jako přírodní antibiotikum.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kerblík

Kerblík je bylina patřící mezi miříkovité. Má listy s jemnou, anýzovo-kmínovou chutí a vůni podobnou petrželi. Kerblík je nejčastěji používán ve francouzské kuchyni. Přidává se do tvarohových pomazánek, míchaných vajíček, zeleninových salátů a smetanových omáček. Můžeme jím okořenit kuře, skopové maso či rybu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kopr

Kopr je jednoletá vonná bylina, jejíž historie sahá až do starověku. Pěstuje se v zahradách na slunném stanovišti. Kopr využijeme jako koření i léčivku. Bývá součástí kořenných směsí. Čerstvý se používá do salátů, omáček, do pomazánek, k rybám, do nakládané zeleniny i do bylinkového másla nebo octa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chřest lékařský

Chřestu lékařskému se lidově říká "špargl". Je to vytrvalá, dvoudomá bylina, která má dřevnatý oddenek. U nás se pěstuje v teplejších oblastech, na Mělnicku a na Moravě, zejména v Ivančicích. Tato zelenina má ozdravné účinky, obsahuje mnoho přírodních antioxidantů. Jsou známy dva druhy - zelený a bílý. Jeho sezóna je od května do června. Používáme ho jako přílohu k masu nebo rybám, do rizota, do salátů, nebo z něj vaříme polévku. Výborný je uvařený v páře a přelitý, např. holandskou omáčkou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Estragon

Estragon je proslulá bylinka francouzské kuchyně. Používá se k ochucení různých pečených nebo grilovaných mas, drůbeže, ryb a omáček. Rozmělněný v ústech dovede osvěžit dech. Zajímavou chuť dává letním koktejlům a ovocným dezertům. V naší kuchyni není estragon příliš používaný.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čekanka obecná

Čekanka obecná je velmi cenná léčivka. Tato vytrvalá bylina, až metr vysoká, s pevným stonkem, kvete od června do října modrými květy. Kořen čekanky se sbírá brzy na jaře nebo na podzim. Nesmí přes něj přejít přízemní mrazíky. Suší se při 50° C. Přidává se do směsi kávovin. Praženou čekankou se vylepšuje chuť piva.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Černucha setá

Černucha setá je jednoletá rostlina, kterou známe více pod názvem černý kmín. V Indii a arabském světě se černuchou ochucuje chleba, pečivo, omáčky, saláty. Koření má lehce pálivou a kořenitou chuť. Široká paleta využití je i v léčitelství při horečce, bolestech hlavy, zad a při nadýmání.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Brusinka

Brusnice brusinka je plazivý keřík s drobnými plody, z čeledi brusnicovitých. V lidovém léčitelství se používá s úspěchem při zánětech močových cest, při léčbě cukrovky a při průjmech.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Becherovka

Becherovka je nejznámější hořký bylinný likér, jehož výrobní recepturu znají pouze dva lidé, a ta je přísně střežená. Vyváží se do 40 zemí světa. Servíruje se jako aperitiv nebo digestiv, dají se z ní připravovat i koktejly, např. Beton. Becherovka je oblíbená barmany, vysloužila si přezdívku 13. pramen.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bouquet garni

Bouquet garni je francouzský výraz doslova znamenající "zdobená kytice". Je to svazek bylinek, svázaný nití nebo provázkem, který se vkládá do polévky nebo do vařeného pokrmu. Bylinky se vybírají tak, aby se k jídlu hodily, a zvýraznily jeho chuť. Bylinky spolu s kořením se též mohou vložit do sáčku z jemné gázy, nebo do vajíčka na vaření čaje. Po uvaření se vždy z pokrmu vytáhnou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Artyčok

Artyčok je teplomilná rostlina, podobná bodláku. Artyčok kardový se využívá jako potravina. Je skvělým léčivem na játra a žlučník, prospívá i diabetikům. Zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bazalka pravá

Bazalka pravá je v gastronomii velmi oblíbená a často používaná. Jedná se o nízkou aromatickou bylinu, z čeledi hluchavkovitých. Její listy jsou, v závislosti na odrůdě, zelené či červené. Používá se čerstvá, i sušená, do salátů, na pizzu nebo na těstoviny. Bazalka patří mezi léčivé byliny, užívá se proti plynatosti střev, podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu, zlepšuje trávení.

1 14 15 16 17 18

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více