Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy

Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy

Bylinky jsou perfektní zejména k přírodnímu dochucování nejrůznějších jídel a nápojů, ale také k řešení různých zdravotních neduhů. Výhodou je, že je můžete snadno pěstovat nejen na zahradě, ale i na okenním parapetu, balkoně nebo na terase. 

Nejoblíbenější druhy bylinek 

Jaké druhy bylinek patří mezi jednoznačně nejoblíbenější? 

  • Hladkolistá petržel (především do polévek),

  • pažitka (do pomazánek, salátů či na brambory), 

  • bazalka (zejména do italské kuchyně), 

  • rozmarýn (k pečeným bramborám, zelenině a masu), 

  • tymián (do polévek i dušených pokrmů), 

  • máta (osvěžující drinky, čaje i zdobení),

  • oregano (do mletých mas, na pizzu i do omáček na těstoviny),

  • majoránka (do polévek a bramboráků). 

Léčivé účinky bylinek 

Pokud vás trápí nějaké zdravotní neduhy a chcete to nejprve vyzkoušet přírodní cestou, můžete zkusit sílu bylinek. Podle druhu obtíží si pak vyberete konkrétní bylinku. Například na žaludek se hodí máta, na spaní meduňka, na odvodnění kopřiva, na snížení tlaku třeba bazalka a na kašel divizna. 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Wasabi

Wasabi nebo japonský kořen je rostlina původem z Japonska. Roste u břehů řek. Pěstování je poměrně náročné. Na trh se dostává v podobě oddenku, prášku nebo pasty. Ke zpracování lze použít i listy. Wasabi má unikátní ostrou chuť, která připomíná hořčici, používá se k dochucení pokrmů a také k přípravě suši.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Topinambury

Topinamburům, rostlinám z čeledi hvězdnicovitých, se lidově říká židovské brambory. Dříve se pěstovaly k jídlu i jako krmivo, lesníci jimi krmili hlavně černou zvěř. Z nutričního hlediska jsou ceněné zvláště pro diabetiky, hlízy totiž neobsahují škrob, ale inulin, který jim prospívá. Inulin a pektin mají vliv na snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Chrání játra a ledviny. Topinambury se upravují tepelně podobně jako brambory, ale mohou se konzumovat i syrové. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tymián obecný

Tymián obecný je voňavá bylina, známá jako mateřídouška obecná. Je to nízký polokeř z čeledi hluchavkovitých. Tymián je koření, které tvoří větvičky s lístky, používá se do omáček, nádivek, polévek. Léčivých účinků lze využít k léčbě kašle, dělá se z něj sirup, který milují děti. Léčí bolest v krku a v zažívacím traktu při nadýmání nebo zánětu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vermut

Vermut je dolihované víno, pocházející z Itálie. Vyrábí se z lehkého vína, které se dosladí a k němu se přidá alkoholový výluh z bylinek a koření. Mezi bylinkami nesmí v žádném případě chybět pelyněk. Ale i ostatní byliny, např. skořice a hřebíček mu dodají tu správnou chuť. Podle obsahu cukru ho rozdělujeme na suchý - extra-dry, suchý - dry a sladký - bianco.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Šafrán

Šafrán je vytrvalá podzemní bylina, je známo asi 80 druhů. Šafrán byl, a stále je, nejdražší koření na světě. Jsou to pestíky květů a každý kvítek má pouze tři. Pestíky je dobré namočit aspoň na 20 minut do vody, aby se rozvinula barva a vůně, pak je lze dát do rizota, ochutit s nimi paellu, rybí nebo krémovou zeleninovou polévku.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská je bylinka, která je ceněná v lidovém léčitelství i v kuchyni jako koření. Je silně aromatická, chutná trpce až nahořkle. V kuchyni se používají listy - jak čerstvé, tak i sušené. Jako bylinka je oblíbená hlavně ve středomořské kuchyni, kde slouží při úpravě grilovaného masa, ryb a omáček. Používá se jako dochucovadlo i ve studené kuchyni.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rozmarýn

Rozmarýn lékařský se nazývá také rozmarýna. Je to silně aromatická stálezelená rostlina keřovitého vzrůstu. Jako koření se používají listy jehličkového tvaru, čerstvé i sušené. Pokrmu rozmarýn dodává trpce kořenitou chuť.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Řeřicha

Řeřicha je léčivá bylinka pepřové chuti. Používá se hlavně v čerstvém stavu do salátů, na posypání pečiva s pomazánkou, přidává se na vařené brambory a do polévek. VHodí se všude tam, kde se běžně používá naťová petržel nebo pažitka. Sklízí se už 15-20 dnů po výsevu. Obsahuje velké množství vitamínu C.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Saturejka

Saturejka je rostlina z čeledi hluchavkovitých, existuje až 40 odrůd. Jako koření se používá v čerstvé i sušené podobě. Je součástí různých kořenících směsí, výborně se hodí k přípravě steaků, grilovaného masa i zvěřiny. Je skvělá k dochucení luštěnin, působí proti nadýmání a ulehčuje trávení. Její využití je i v kosmetice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sezam indický

Sezam je jednoletá bylina z čeledi sezamovitých. Pěstuje se pro svá jedlá semena, která mohou mít různou barvu, od krémově bílé až po černou. Semena sezamu mají mnoho zdravotních benefitů. Používají se k posypání pečiva. Též se z nich vyrábí sezamová pasta, z níž se připravují cukrovinky baklava a chalva.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Slunečnice

Slunečnice je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z Ameriky a pěstuje se po celém světě. Je využívána jako pícnina pro krmení, i jako cenná olejnina. Kromě známého slunečnicového oleje, který má využití v kuchyni, jsou i semena vítanou a zdravou pochoutkou jak pro lidi, tak pro zvířata. V zimě je slunečnice oblíbenou pochoutkou pro ptactvo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Polníček

Kozlíček polní je známý spíše jako polníček. Je to drobná bylina, chutí podobná hlávkovému salátu, má křehké listy a dobře odolává mrazu. Obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů, hlavně vitamín C, kterého má více než citróny. Posiluje imunitu, krvetvorbu a látkovou výměnu. Používá se do salátů, může nahradit špenát, je vhodný i jako přísada do těstovin. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Provensálské bylinky

Provensálské bylinky je směs bylinek původem ze slunné jihovýchodní Francie. Název je odvozen od oblasti Provence. Poměr bylin není pevně daný, směs hlavně obsahuje rozmarýn, bazalku, tymián, někdy i oregano, estragon, majoránku, saturejku i levanduli. V kuchyni má široké použití, hodí se jak na přípravu masa a ryb ke grilování, tak se používá i do zeleninových a těstovinových pokrmů, do salátů, polévek, omáček i jinde.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Psyllium

Psyllium je rozemleté oplodí jitrocele indického, který roste hlavně v Indii, Pákistánu, Iráku ale taktéž i v Austrálii. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Používá se při hubnutí a pro úpravu zažívání.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Petržel hladkolistá

Petržel hladkolistá  má výraznější chuť než kudrnka, používá se hlavně ve středozemní kuchyni. Skvěle se hodí do omáček, k těstovinám, do rizota, k drůbežímu masu, rybám a plodům moře. Někdy se jí říká italská petržel.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Petržel kadeřavá

Petržel kadeřavá neboli kudrnka je jednou z forem listové petržele. Pochází ze Středomoří a patří k základním bylinám. Obsahuje silice, flavonidy, je bohatá na draslík a hořčík, vápník, také vitamíny a kyselinu listovou. Pomáhá léčit močové cesty, osvěžuje dech, dává se do dušených mas, polévek, omáček, pomazánek a salátů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská je pro zahradníky nepříjemný plevel, pro nemocné lidi cennou léčivkou. Má pozitivní vliv na trávení, játra, dnu, poruchu metabolismu a mnoho dalších zdravotních problémů. Jarní listy, které nejsou tolik hořké, používáme na salát, z květů vaříme pampeliškový med. Přímo konzumovat můžeme i kořen, ale častěji se z něj vaří čaj.

1 13 14 15 16 17 18

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více