Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čerstvému křupavému pečivu se nic nevyrovná. Dokážete si bez něj představit svůj život?

Čerstvému křupavému pečivu se nic nevyrovná. Dokážete si bez něj představit svůj život?

Čerstvý rohlík namazaný máslem. Že už jen při tom pomyšlení se vám sbíhají sliny? Není divu. Pečivo miluje snad každý z nás, a to ať už se jedná o jakékoliv různé druhy. Vybere si totiž milovník sladkého, zastánce zdravé stravy i vyznavač klasiky. Existují i recepty bez droždí, a tak si nadýchané pečivo zvládnete připravit hned, co na něj dostanete chuť. 

Druhy pečiva 

Pečivo není jen o klasických bílých rohlících. Za tímto pojmem se skrývá více. 

  • Běžné pečivo: rohlíky, housky, raženky, bagety či veky. 
  • Jemné sladké pečivo: koláče, šátečky, croissanty, záviny, vánočky a další druhy. 
  • Trvanlivé pečivo: perníky, oplatky, sušenky, slané tyčinky, krekry atd. 

Pečivo dále můžeme rozdělit také pode druhu použité mouky. K dostání je celozrnné, vícezrnné, grahamové, žitné či žitnopšeničné. Existuje i pečivo bez mouky.

Jaké má pečivo využití v kuchyni? 

Asi nejoblíbenější je pečivo jen tak obložené oblíbenými surovinami (šunka, salám, sýr, pomazánka, salát, zelenina, ...). Takto si ho můžete dát ke snídani, večeři, svačině a koneckonců klidně k i obědu. Často se také pečivo přikusuje k různým polévkám, dává se do mletého masa, aby bylo nadýchanější nebo si z něj udělejte lahodnou žemlovku

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panini

Panini jsou podlouhlé italské plněné sendviče s typickými pruhy. Chléb se rozřízne a plní se různými náplněmi, šunkou, mortadelou, sýrem či jinými lahůdkami. Někdy se použijí i kuličky z mletého masa a zelenina, vše záleží na chuti strávníka. Vše se podává zapečené.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panko strouhanka

Panko strouhanka je strouhanka vyrobená z toustového chleba bez kůrky, nastrouhaná do tvaru vloček. Ty se pak ještě následně nechají ztvrdnout. Barva zůstane bílá, ale strouhanka je tvrdá a křupavá. Na rozdíl od běžné strouhanky nenasává tolik tuku a zůstává křupavá.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mouka

Mouka se mele již od paleolitu. Je to rozmělněná vnitřní část obilného zrna a umlít lze z každé obiloviny. Proto můžeme mít mouku pšeničnou i žitnou, ovesnou či špaldovou. Dalšími druhy jsou mouky kukuřičná, amarantová, sójová a pohanková, mandlová, kokosová i bezlepková. Z každého druhu lze připravit různé pokrmy. Nejvíce mouky se spotřebuje v pekárenském průmyslu, doma ji podle hrubosti používáme na buchty, koláče, knedlíky, chleba, pečivo a k zahuštění pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Muffin

Muffin je pečivo menších rozměrů, které se vejde do dlaně dospělého člověka. Některé tvarem připomínají malé dortíky, na něž se nedává žádná poleva.Toto pečivo je nenáročné na přípravu. Má mnoho variant, kdy se obměňují přísady, např ovoce, oříšky, čokoláda, skořice a mnohé další. Často se dávají dětem na svačinu a vkládají se do papírových košíčků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Naan

Tím, že se otevřel svět k cestování, poznáváme různá jídla a pokrmy. Naan je chléb nebo pečivo, které se podává jako příloha k jídlům. V Asii se peče ve speciální troubě tandoor, ve které se rychle opeče, a tím na něm vzniknou charakteristické puchýřky. Připravuje se z pšeničné mouky, dochucuje se česnekem, sezamem nebo cibulí. I v našich podmínkách si naan můžeme upéci.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mazanec

Kdo by neznal mazanec - bochník nebo bochánek z kynutého těsta, zdobený křížkem a plátky mandlí, který se peče hlavně o Velikonocích. Jedná se prakticky o totéž těsto, ze kterého se pečou vánočky. Mazance se tradičně pečou na Bílou sobotu a patří k obřadnímu pečivu, které se chystalo k posvěcení do kostela.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Langoše

Langoše jsou původem z Maďarska. Jedná se o pokrm z kynutého těsta, z mouky a tekutiny, ve tvaru placky. Z Maďarska se později rozšířil do Rumuska, Ukrajiny, na Slovensko, oblíbený je i u nás. Může se podávat ve slané verzi, potřený kečupem a zakysanou smetanou s utřeným česnekem, a posypaný strouhaným sýrem. Oblíbený je i na sladko, potřený marmeládou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Loupák

Loupák s máslem, džemem a kakaem je součástí mnoha snídaní. Jedná se o pečivo ze sladkého kynutého těsta, posypaného celým mákem. Zatímco croissant je produkt francouzské kuchyně, loupák patří do českých rodin.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jidášovy provazy

Jidášovy provazy je tradiční, zvykoslovné velikonoční pečivo z kynutého těsta. Tenké válečky těsta jsou vždy po dvou zaplétané (zakroucené v sobě) jako provaz, na kterém se Jidáš oběsil.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jidáše

Jidáše jsou sladké velikonoční pečivo z kynutého těsta, slazeného medem. Podle tradice by se měly snídat na Zelený čtvrtek, aby člověku přinesly zdraví. Zakrouceným tvarem mají připomínat provaz, na kterém se zrádný Jidáš oběsil.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Empanadas

Empanadas jsou šátečky z křehkého máslového těsta, které se plní různými nádivkami - masovou, sýrovou nebo i rybí. Empanadas jsou oblíbené nejen ve Španělsku a Portugalsku, ale i v Mexiku nebo Brazílii. Tyto šátečky se pak pečou v troubě. Mohly by se i smažit, ale byly by zbytečně mastné.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Burek

Burek pochází z turecké kuchyně, velmi populární je v zemích bývalé Jugoslávie a na celém Balkánu. Burek je pečené nebo smažené pečivo, které se peče z tenkého listového těsta - filo. Plnit se může mletým masem, sýrem nebo zeleninou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Croissant

Croissant  je pečivo, které získalo název podle svého tvaru (srpek, půlměsíc). Peče se z vrstveného kynutého těsta, prokládaného změklým máslem, tyto vrstvy se vyvalují. Tomuto způsobu zpracování se říká laminování. Pečivo lze péci bez náplně nebo i s náplní. Plní se nugátem, čokoládou, marcipánem, lze použít i slanou verzi, kdy náplň tvoří šunka, sýr nebo špenát.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Dalamánek

Dalamánky jsou drobnější pečivo (většinou oválné bochánky) z chlebového těsta pšenično-žitného nebo žitno-pšeničného s tmavou, pevnější střídou, vonící kmínem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bageta

Bageta je druh pečiva, původem z Francie. Francouzsky "baguette" znamená proutek nebo hůlka. Bageta je tudíž dlouhého tvaru v poměru ke své šířce. Délka bývá od 40 cm až k 1 metru. Zajímavostí je, že každým rokem pořádají francouzští pekaři u katedrály Notre Dame soutěž o co nejdelší bagetu. Bageta je velmi oblíbená i u nás.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Banketka

Banketky jsou drobné kousky pečiva z jemnějšího kynutého těsta, někdy jsou označovány za tiché společnice studených lahůdek. Nabízíme je ke slavnostním mísám, nářezům, aspikům, pomazánkám, také se dají použít k miniburgerům. Čerstvým a voňavým banketkám nikdo neodolá.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Beleše

Beleše jsou něco mezi bavorským vdolkem a maďarským langošem. Připravují se z jednoduchého a levného kynutého těsta. Dříve je babičky opékaly na suchých plátech kamen. Dnes se pečou na suché pánvi, potírají se rozpuštěným máslem nebo sádlem, podávají se zdobené zavařeninou a zakysanou smetanou, nebo na slano, např. jako příloha k polévkám.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Boží milosti

Boží milosti jsou známé již od doby M.D. Rettigové. Nejvíce spjaté jsou s masopustem, bývaly považovány za pečivo hojnosti - především díky tuku a cukru, tehdy vzácnostem. Někde se připravovaly i na Vánoce nebo Velikonoce, na Slovácku bývaly součástí svateb. Milosti jsou sice výborná, ale kalorická bomba.

1 6 7 8 9

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více