Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čerstvému křupavému pečivu se nic nevyrovná. Dokážete si bez něj představit svůj život?

Čerstvému křupavému pečivu se nic nevyrovná. Dokážete si bez něj představit svůj život?

Čerstvý rohlík namazaný máslem. Že už jen při tom pomyšlení se vám sbíhají sliny? Není divu. Pečivo miluje snad každý z nás, a to ať už se jedná o jakékoliv různé druhy. Vybere si totiž milovník sladkého, zastánce zdravé stravy i vyznavač klasiky. Existují i recepty bez droždí, a tak si nadýchané pečivo zvládnete připravit hned, co na něj dostanete chuť. 

Druhy pečiva 

Pečivo není jen o klasických bílých rohlících. Za tímto pojmem se skrývá více. 

  • Běžné pečivo: rohlíky, housky, raženky, bagety či veky. 
  • Jemné sladké pečivo: koláče, šátečky, croissanty, záviny, vánočky a další druhy. 
  • Trvanlivé pečivo: perníky, oplatky, sušenky, slané tyčinky, krekry atd. 

Pečivo dále můžeme rozdělit také pode druhu použité mouky. K dostání je celozrnné, vícezrnné, grahamové, žitné či žitnopšeničné. Existuje i pečivo bez mouky.

Jaké má pečivo využití v kuchyni? 

Asi nejoblíbenější je pečivo jen tak obložené oblíbenými surovinami (šunka, salám, sýr, pomazánka, salát, zelenina, ...). Takto si ho můžete dát ke snídani, večeři, svačině a koneckonců klidně k i obědu. Často se také pečivo přikusuje k různým polévkám, dává se do mletého masa, aby bylo nadýchanější nebo si z něj udělejte lahodnou žemlovku

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žemle

Žemle (oblastně bandur nebo bandor) je menší pečivo ze světlého nekořeněného pšeničného těsta, které má podlouhlý tvar, uprostřed rýhu, a je na povrchu nesolené.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vánočka

Vánočka je sladký druh pečiva z kynutého, ale někdy i jiného těsta, který nechybí na žádném vánočním stole. Do těsta se přidávají rozinky a ořechy, vánočky se zdobí mandlemi. Je to jistá prestiž, aby se hospodyňkám vánočka povedla, aby se nerozjela a aby ji upletly z co nejvíce pramenů. Z historie víme, že toto pečivo bylo součástí mnoha rituálů, a dávalo se i jako dárek koledníkům a služebníkům. Tradice pečení je živá i v tomto století, vánočky lze péci i koupit po celý rok, ale ubírá jim to punc vánočního pečiva. Průmyslově pečené vánočky jsou označeny jako jemné pečivo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vdolek

Vdolky jsou jídlo z řidšího a lehčího kynutého těsta. Mohou se smažit, péci v troubě, zdobí se marmeládou, povidly, sypou se strouhaným tvarohem nebo se podávají zdobené šlehačkou. Vdolky můžeme připravit i slané, ty jsou pak vhodné jako příloha k masitým polévkám nebo gulášům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Veka

Veka patří k bílému pečivu, peče se z pšeničné mouky, je oválného tvaru a nadýchaná. Nakrájená na plátky slouží jako podklad pro obložené chlebíčky, můžeme z ní připravit různé tousty, nebo z ní upečeme sladkou žemlovku.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Trdelník

Trdelník je sladké pečivo, které se tvarem podobá velké kremroli, ale bez náplně. Připravuje se z kynutého těsta, které se v pruzích navíjí na bukový válec, říká se mu trdlo, odtud pochází název. Peče se v žáru z dřevěného uhlí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Preclík

Křupavý, jemný, kynutý, slaný, sladký - ve všech těchto podobách se může preclík vyskytovat. Těsto se vyválí do tenkého válečku, stočí se do kruhu, konce se překříží a přilepí. Historie je spojena s náboženstvím a hlavně Velikonocemi, má připomínat paže a ruce pri modlení. Nyní se preclíky pečou celoročně, sypou se mákem, solí. Německé preclíky se před pečením na 30 sekund ponoří do horké vody se sodou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rohlík

Rohlík je snad nejznámější a nejvíce konzumované pečivo. Peče se v protáhlém, někdy zatočeném tvaru. Podle použité mouky se dělí na bílé a celozrnné. Spotřeba rohlíků je poměrně vysoká, protože se konzumují nejen k snídani, ale i jako příloha k mnoha pokrmům. Je oblíbený ke gulášům, polévkám, uzeninám i s pomazánkami. Též čerstvý a křupavý, namazaný máslem, chutná velmi dobře.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Plundrové těsto

Plundrové (překládané) těsto je lístkující kynuté těsto. Připravuje se podobně jako těsto listové - kynuté těsto po rozválení pokryjeme tukem (máslem), několikrát přeložíme tak, aby tuk zůstal v těstě uzavřen, a po vykynutí opět rozválíme a opět poskládáme. Toto výborné těsto je vhodné na koláče, šátečky, záviny, hřebeny nebo croissanty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panini

Panini jsou podlouhlé italské plněné sendviče s typickými pruhy. Chléb se rozřízne a plní se různými náplněmi, šunkou, mortadelou, sýrem či jinými lahůdkami. Někdy se použijí i kuličky z mletého masa a zelenina, vše záleží na chuti strávníka. Vše se podává zapečené.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panko strouhanka

Panko strouhanka je strouhanka vyrobená z toustového chleba bez kůrky, nastrouhaná do tvaru vloček. Ty se pak ještě následně nechají ztvrdnout. Barva zůstane bílá, ale strouhanka je tvrdá a křupavá. Na rozdíl od běžné strouhanky nenasává tolik tuku a zůstává křupavá.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Paštičky

Paštičky je druh pečiva určeného k plnění, nejčastěji masovými nebo sýrovými náplněmi. Obvykle je ve tvaru koleček s obrubou nebo košíčků z formiček. Paštičky se připravují z nesladkého křehkého těsta nebo častěji z lístkového těsta a bývají součástí studeného pohoštění.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Plundra

Plundra je pečivo z plundrového těsta.

1 5 6 7 8 9

Další témata

Další recepty