Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Skvělá chuť zeleniny v pomazánkách

Co si dnes namažeme?

Základem našeho každodenního jídelníčku je často chléb a jiné pečivo. Proto nás stále doprovází otázka, co si dnes namažeme. Samozřejmě často sáhneme po tom nejjednodušším, co si koupíme už hotové. Ale když máme více času, dopřejeme si rádi i různé pomazánky, na kterých si pochutnáme. Podzim, který nabízí bohaté množství čerstvé zeleniny, nás k tomu inspiruje. Zelenina je krásně barevná a plná zajímavých chutí, což v pomazánkách skvěle uplatníme. Ať už použijeme zeleninu z vlastní zahrady nebo z bohaté nabídky prodejců, máme z čeho vybírat. 

Pomazánky doplníme vhodným kořením, které chuť zvolené zeleniny podtrhne. Zeleninu používáme strouhanou, krájenou či mixovanou, a to buď syrovou nebo tepelně zpracovanou. Přidáváme k ní alespoň malé množství tuku nebo oleje, můžeme použít olivový, tuk pomáhá našemu tělu přijmout některé vitamíny. Na dochucení velmi často používáme cibuli, česnek, pór nebo křen, tedy opět zeleninu.

Plodová zelenina v pomazánkách

Pochutnáme si na lahodných pomazánkách, jejichž součástí je plodová zelenina. Jako základ můžeme použít dýně Hokkaido, rajčata, papriky nebo lilek (baklažán). Můžeme je upravit tepelně, ale papriky a rajčata využijeme i v čerstvém stavu.

Kořenová zelenina v pomazánkách

Další variantou jsou pomazánky, jejichž základem je kořenová zelenina. Využijeme především mrkev, celer, petržel a červenou řepu. Kořenovou zeleninu na pomazánky buď předem uvaříme, nebo ji zpracujeme syrovou. Když ji hned po nastrouhání lehce pokapeme citronovou šťávou, zachová si svěží barvu. Méně obvyklé, ale chutné, jsou pomazánky ze strouhané ředkve. Když je dobře ochutíme, pochutnáme si.
 

Listová zelenina v pomazánkách

Do pomazánek používáme i listovou zeleninu. Na podzim je to především špenát, čínské zelí a mangold. Další listová zelenina najde uplatnění především při zdobení hotových pomazánek. Používáme pažitku, petržel, bazalku, vytrvalou cibuli a libeček.
 

Domácí pečení dalamánků 

I pečivo si můžeme tentokrát připravit sami. Venku se ochlazuje a více času trávíme v kuchyni, proto je příjemné zkoušet něco nového. A s chutnou domácí pomazánkou to bude dvojnásobná pochoutka.

 
A jaké další pomazánky si můžeme připravit? Inspiraci můžeme najít v dalších receptech našich čtenářů:
 
 
Je skvělé, že se můžeme inspirovat mnoha zajímavými recepty. Ačkoliv rádi vymýšlíme nové kombinace, osvědčené nápady na pomazánky se vždycky hodí. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky