Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bazalka je nedílnou součástí středomořské kuchyně, a to hlavně italské. Ale patří i do té naší, dodá tu nejlepší chuť těstovinovým jídlům i rajčatovým salátům. Výborně doplní pizzu.

Bazalka obsahuje vonné silice, které jsou pro naše chuťové buňky velmi příjemné. "Bazalka zmírňuje trávicí obtíže, jako například žaludeční křeče (žaludeční neuróza), polykání vzduchu a zpomalené trávení v důsledku nervového napětí", jak uvádí Dr. Pamplona-Roger ve své Encyklopedii léčivých rostlin.

Jak pěstovat bazalku 

Rostlinu pěstujeme pro sběr mladých listů, a to buď v truhlíku, květináči nebo přímo na záhonech.

  • Semínka jsou velmi malá, proto je vyséváme těsně pod povrch zeminy. K vyklíčení potřebují vláhu a teplo. Bazalku pravou na zahradě pěstujeme jako letničku.
  • Pro časnou sklizeň bazalku vyséváme k předpěstování již začátkem března, nejlépe do truhlíku za oknem. Rostlinky jsou citlivé na chlad a nedostatek vláhy.
  • Od poloviny dubna vyséváme semena buď ještě do truhlíku za okno nebo už do skleníku či pařeniště.
  • Semínka můžeme vyset buď do hnízd nebo do řádků. Je-li třeba, rostliny přesadíme, ale přesazování není nutné.
  • Do venkovního záhonu vysazujeme předpěstované sazenice teprve v druhé polovině května, až pomine nebezpečí přízemních mrazíků. 
  • Bazalka potřebuje slunné a teplé stanoviště, které je chráněné před větrem. Vyhovuje ji lehká a výživná zemina. Rostlina potřebuje dostatek vláhy, ne však přemokření. Porosty v pařeništi nebo skleníku musí být vzdušné.
  • Bylo vyšlechtěno mnoho variant této rostliny, které se liší navzájem velikostí (vzrůstem), zbarvením a tvarem listů. Některé odrůdy jsou zkadeřené, jiné hladké. Rozdíly jsou i v chuti.
  • Nejoblíbenější a velmi chutná je základní odrůda (bazalka pravá), můžeme si ale záhonek nebo truhlík doplnit i dalšími variantami. Je třeba počítat s tím, že chuť některých odrůd se výrazně liší od bazalky pravé, na kterou jsme zvyklí.
  • V teplejších oblastech České republiky můžeme bazalku pěstovat i na venkovních záhonech. Ale pokud u vás bývá chladněji, raději bazalku pěstujte ve fóliovníku nebo skleníku, úroda pak bude spolehlivá. 

Jak sklízet bazalku

Lístky a vrcholky bazalky sklízíme průběžně během celé vegetace, až do podzimu. Sklizeň provádíme včas, aby rostliny nevybíhaly do květu a porost nebyl zahuštěný. Nejchutnější jsou čerstvé listy, co nejdříve po utržení. Přebytek listů můžeme mrazit nebo naložit do oleje. Z bazalky se připravuje oblíbené pesto, které se uplatní především na dochucení těstovinových jídel. Listy jsou sice vhodné i k sušení, ale chuť sušených listů se čerstvé bazalce nevyrovná.

Podle následujícího videa si můžete připravit slavný salát Caprese. Je vhodný i jako slavnostní předkrm a zvládnete ho během několika minut.

Pokud vás zajímá, jak pěstovat bazalku za oknem, podívejte se do dalšího článku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky