Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Steak není jen osmažený nebo ugrilovaný plátek masa. Je to docela věda a není vůbec snadné připravit steak, který bude měkký, šťavnatý a propečený tak, jak ho strávník vyžaduje. Sepsali jsme proto 10 nejčastějších otázek a odpovědí, které vás nejvíce zajímají.

Steaky můžeme grilovat, smažit na pánvi nebo péct v troubě. Základem je mít dobře rozpálený a čistý gril nebo pánev, kam položíme maso pokojové teploty. Aby byl steak chutný a šťavnatý, je nutné dodržet několik pravidel a koupit správný druh masa.

1

Jak správně udělat steak

Maso pokojové teploty, které může být osolené a opepřené, dáme na dobře rozpálenou pánev nebo gril. Opékáme z obou stran dostatečně dlouhou dobu tak, aby bylo propečené podle našich požadavků. Na konec necháme maso odpočinout zabalené v alobalu.

2

Jaký je rozdíl mezi biftekem a steakem

Biftek vznikl z anglického beef steak, což v překladu znamená hovězí steak. Dá se říct, že jakýkoliv plátek hovězího masa, který upečeme na pánvi je biftek. Aby byl steak steakem, mělo by k jeho přípravě být zvoleno maso vhodné přímo na steaky.

3

Jaké jsou druhy steaků

Steaky dělíme podle toho, kde se který sval nachází. Ze hřbetu pochází steak z pravé svíčkové, vysokého a nízkého roštěnce a květová špička, tedy rump steak. Z kýty se připravuje spider steak, neboli pavouček a z krku chuck roll steak. Oblíbený je také steak z pupku, tedy flank steak.

4

Které maso je nejlepší na steak

Nejlepší na steaky je takové maso, které nebylo příliš namáháno. To je měkké, šťavnaté a křehké. Delikátní jsou steaky z pravé svíčkové, ale také vysoký a nízký roštěnec. Oblíbené je i maso ze zadní kýty, které má výrazné tukové mramorování.

5

Jak nakrájet steaky

Na steaky krájíme plátky masa o výšce 2–2,5 cm. Krájíme přes vlákna, aby nám šlo maso lépe rozkousat. Steaky, které plánujeme péct well done, tedy zcela propečené, můžeme krájet 1,5–2 cm vysoké. Často se tak krájí například flank steak.

6

Kdy se solí steak

Maso na steak můžeme solit i pepřit těsně před grilováním a pečením nebo těsně po něm předtím, než ho necháme odpočinout. Rozhodnete-li se solit až po upečení, je vhodnější vločková sůl, která k masu více přilne a lépe ho tak ochutí.

7

Jak dlouho nechat steak odpočinout

Po upečení či grilování je dobré nechat maso chvilku odpočinout. Dělá se to z toho důvodu, aby se uvnitř masa mohly rovnoměrně rozložit všechny šťávy a chutě. Aby steak nevychladl, může odpočívat v teplé troubě nebo ho, společně s plátkem másla, zabalíme do alobalu. Takto by měl odpočívat zhruba 5 minut.

8

Kdy vyndat steak z lednice

Protože masu nesvědčí velké teplotní šoky, je třeba myslet i na to, že by steak před tepelnou úpravou měl být 1–2 hodiny v pokojové teplotě. Maso, které projde velkým teplotním skokem, ztuhne, a se šťavnatým a křehkým steakem se můžete rozloučit.

9

Jak nechat vyzrát maso na steak

V domácích podmínkách je nejjednodušším způsobem zrání ve vakuu. Lépe zrají plátky masa než větší kusy, ale jde to taky. Maso tedy jednoduše zavakuujeme a uložíme do lednice na 10–14 dní. V lednici vybereme místo s nejnižší teplotou, často označované jako "nulová zóna".

10

Jak se pozná vyzrálé maso

Čerstvé maso, které v naprosté většině případů zakoupíte v obchodě, není na přípravu steaků vhodné. Když ho zmáčknete, tak pruží a rychle se vrací do původní polohy. Vyzrálé maso se vrací zpět pomalu, jako líná pěna. Může mít i tmavě hnědou barvu, nikoli sytě červenou, která je typická pro maso čerstvé.

Věříme, že jsme zodpověděli ty nejpalčivější otázky, které vás ohledně problematiky steaků napadli a že si nyní již budete vědět rady. Na závěr přinášíme ještě videorecept na přípravu neodolatelného rump steaku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky