Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Z jakého masa připravit nejlepší steak? Vyzkoušejte to s námi
Zdroj: Pixabay

Hovězí maso obsahuje nezastupitelné plnohodnotné bílkoviny, mnoho vysoce ceněných minerálů (hlavně železa) a vitamínů. Konzumace hovězího masa podporuje zdravý životní styl a zdravé stravování, protože jeho nutriční hodnoty vysoce převyšují jiné druhy masa. Na maso byla vyšlechtěna speciální masná plemena hovězího skotu a do obchodní sítě se dostává maso už vyzrálé, které je určeno k přímé kuchyňské úpravě. Kvalitní hovězí maso z mladých dobytčat má jasně červenou barvu, starší dobytek poskytuje tmavší a tužší maso, naopak maso z nedospělého dobytka (telecí) je šedorůžové a velmi jemné. 

 

 

 

Druhy masa na steaky

Maso na steaky se dělí podle místa, z které části zvířete pochází a každé má své pojmenování.

Řezy ze svíčkové (15) se nazývají bifteky (steaky), z koncové části svíce jsou to filet mignon, dvěma menším říkáme tournedos, dvojitý (pečený vcelku) je chateaubriand.

T-bone steak získal svůj název podle hřbetní kosti ve tvaru písmena T, která spojuje dva svaly – pravou svíčkovou a nízký roštěnec. Jde tedy o dva steaky vysoké kvality v jednom kusu. Měl by vážit nejméně 400 g. Jeho chuť nejlépe vynikne grilováním. Variantou je steak porterhouse, který má stejný tvar, jen větší část je ze svíčkové.

Rib-eye steak je z vysokého roštěnce(4). Má bohaté mramorování tukem, tudíž je křehčí a šťavnatější. Můžete se setkat i s názvem Prime rib, což je vysoký roštěnec nerozdělený na jednotlivé steaky, peče se vcelku zvolna (téměř hodinu) většinou na grilu a pak teprve porcuje.

Flank steak pochází ze spodní části hovězího pupku(18) a peče se také vcelku, poté se krájí šikmo na jednotlivé plátky. Důležitá je zde správná vyzrálost masa, aby steak nebyl tuhý.

Rump steak je velmi libový kus masa z horní části kýty. Vyhovuje mu prudké opečení na pánvi nebo grilu.

Hanger steak je z části masa zvaného „veverka“ (16). Je to maso ze svalu bránice. Je velmi aromatický a chutný, nebývá bohužel běžně v prodeji. I u tohoto druhu masa je důležitá správná vyzrálost.

Striploin steak je steak z nízkého roštěnce(14). Je velmi oblíbený pro šťavnatost a libovost. Většinou bývá bez kosti, ale v některých restauracích nabízejí tzv. New York strip, který je s kostí, jež mu dodává ještě víc chuti a šťavnatosti

Skirt steak je z části zvané oponka (17), což je část bránice, která musí být také správně vyzrálá pod odborným dohledem. Steak z oponky má výraznou chuť a je velmi šťavnatý. Peče se prudce na grilu.

Steakové maso na grilu

Obecně se jako hlavní ochucení steakového masa doporučuje pepř a trochu olivového oleje vmasírovat do masa, případně položit snítku rozmarýnu. Doporučujeme dobře rozpálený gril, grilovací nebo alespoň klasickou pánev. Různé marinády a naložení by vám málokterý labužník asi doporučil, v jednoduchém ochucení totiž nejlépe vynikne chuť masa.  Kromě prime rib, který se může ještě potřít hořčicí, nechat odležet do druhého dne a peče se delší dobu, se většina steaků připravuje krátce a prudce, aby se maso nevysušilo. Rozdělení propečenosti na rare (krvavý) medium (středně propečený) a well-done (plně propečený) záleží na individuální chuti a při domácí přípravě na zkušenosti. Většinou se steaky solí až po upečení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více