Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naše kuchařka 2 právě v prodeji!

Do obchodu

Abeceda steaků. Z jakého masa připravit nejlepší pochoutku?
Pixabay

Hovězí maso obsahuje nezastupitelné plnohodnotné bílkoviny, mnoho vysoce ceněných minerálů (hlavně železa) a vitamínů. Konzumace hovězího masa podporuje zdravý životní styl a zdravé stravování, protože jeho nutriční hodnoty vysoce převyšují jiné druhy masa. Na maso byla vyšlechtěna speciální masná plemena hovězího skotu a do obchodní sítě se dostává maso už vyzrálé, které je určeno k přímé kuchyňské úpravě. Kvalitní hovězí maso z mladých dobytčat má jasně červenou barvu, starší dobytek poskytuje tmavší a tužší maso, naopak maso z nedospělého dobytka (telecí) je šedorůžové a velmi jemné. 

 

 

 

Druhy masa na steaky

Maso na steaky se dělí podle místa, z které části zvířete pochází a každé má své pojmenování.

Řezy ze svíčkové (15) se nazývají bifteky (steaky), z koncové části svíce jsou to filet mignon, dvěma menším říkáme tournedos, dvojitý (pečený vcelku) je chateaubriand.

T-bone steak získal svůj název podle hřbetní kosti ve tvaru písmena T, která spojuje dva svaly – pravou svíčkovou a nízký roštěnec. Jde tedy o dva steaky vysoké kvality v jednom kusu. Měl by vážit nejméně 400 g. Jeho chuť nejlépe vynikne grilováním. Variantou je steak porterhouse, který má stejný tvar, jen větší část je ze svíčkové.

Rib-eye steak je z vysokého roštěnce(4). Má bohaté mramorování tukem, tudíž je křehčí a šťavnatější. Můžete se setkat i s názvem Prime rib, což je vysoký roštěnec nerozdělený na jednotlivé steaky, peče se vcelku zvolna (téměř hodinu) většinou na grilu a pak teprve porcuje.

Flank steak pochází ze spodní části hovězího pupku(18) a peče se také vcelku, poté se krájí šikmo na jednotlivé plátky. Důležitá je zde správná vyzrálost masa, aby steak nebyl tuhý.

Rump steak je velmi libový kus masa z horní části kýty. Vyhovuje mu prudké opečení na pánvi nebo grilu.

Hanger steak je z části masa zvaného „veverka“ (16). Je to maso ze svalu bránice. Je velmi aromatický a chutný, nebývá bohužel běžně v prodeji. I u tohoto druhu masa je důležitá správná vyzrálost.

Striploin steak je steak z nízkého roštěnce(14). Je velmi oblíbený pro šťavnatost a libovost. Většinou bývá bez kosti, ale v některých restauracích nabízejí tzv. New York strip, který je s kostí, jež mu dodává ještě víc chuti a šťavnatosti

Skirt steak je z části zvané oponka (17), což je část bránice, která musí být také správně vyzrálá pod odborným dohledem. Steak z oponky má výraznou chuť a je velmi šťavnatý. Peče se prudce na grilu.

Steakové maso na grilu

Obecně se jako hlavní ochucení steakového masa doporučuje pepř a trochu olivového oleje vmasírovat do masa, případně položit snítku rozmarýnu. Doporučujeme dobře rozpálený gril, grilovací nebo alespoň klasickou pánev. Různé marinády a naložení by vám málokterý labužník asi doporučil, v jednoduchém ochucení totiž nejlépe vynikne chuť masa.  Kromě prime rib, který se může ještě potřít hořčicí, nechat odležet do druhého dne a peče se delší dobu, se většina steaků připravuje krátce a prudce, aby se maso nevysušilo. Rozdělení propečenosti na rare (krvavý) medium (středně propečený) a well-done (plně propečený) záleží na individuální chuti a při domácí přípravě na zkušenosti. Většinou se steaky solí až po upečení.

 

Tento tip je užitečný  (8x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Nové tituly!

v našem eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům