Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bylinkové máslo moc dobře chutná na právě uvařené či grilované zelenině, pečených bramborách nebo na plátku masa. Krásně voní a chuť jídla dotáhne k dokonalosti. Úplně nejlepší je máslo na jaře, když máme k dispozici svěží a mladé listy bylinek.

Ochucené máslo během chvilky

Příprava bylinkového másla je velmi snadná. Máslo necháme povolit (změknout) v misce. Nejlépe rovnou celé. Pak k němu přidáme hrst jemně nasekaných bylinek a stroužek utřeného česneku se solí. Kdo chce, může přidat trochu pepře pro pikantní chuť.

Bylinky do ochuceného másla

Co se týče bylinek, záleží jen na nás, které do másla použijeme. Mezi nejoblíbenější druhy patří bazalka, kopr, petržel, pažitka, máta, estragon, anýz, meduňka a tymián. Skvělý je do másla i medvědí česnek. Stačí použít pouze jeden až tři druhy bylinek. Vybíráme takové bylinky, které jsou vhodné pro plánované použití másla. 

Zpracování bylinkového másla

Bylinky s máslem a utřeným česnekem doplníme trochou citronové šťávy a vše společně důkladně utřeme. Dobrým pomocníkem je elektrický hnětač. Ze zpracovaného másla vytvarujeme válečky, které zabalíme do alobalu a poté je necháme v chladu ztuhnout. Máslo můžeme také zmrazit, a to po částech, které naráz spotřebujeme. Po vytažení z mrazničky je ihned servírujeme.

Využití bylinkového másla

Ztuhlé ochucené máslo krájíme na kolečka a používáme na doplnění a ozdobení různých jídel. Výborně dochutí nasucho pečené brambory nebo topinku, v páře uvařenou zeleninu, grilovanou kukuřici, upečené maso, včetně rybího. Můžeme jím potírat různé bagety, které jsou určené k rychlému zapékání. 

Pro změnu do másla můžeme přidat lžíci rajčatového protlaku, trochu pikantní hořčice nebo jemně nasekané mandle.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky