Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat a skladovat ostružiny. Vyzkoušejte to podle našich tipů
Zdroj: Pixabay

Ostružiník kvete později, proto nebývá poškozený přízemními mrazíky. Plodí na dvouletém prutu v srpnu a září. Pro léčebné účinky se sbírají mladé lístky planých rostlin, které obsahují množství cenných tříslovin a dalších látek. Čaj z nich se používá při léčbě některých střevních, žaludečních potížích, cukrovce a při zánětech v dutině ústní. Nálev pomáhá v kosmetice, má stahující účinky na pleť a čistí ji.

Zdroj cenných minerálů

Plody obsahují mnoho cenných minerálů jako např. vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo. Také množství vitaminů, především provitamin A, vitamin C, je významné  Ostružiny jsou pevnější než maliny, můžeme mrazit celé plody, dále v cukru nebo jako protlak.

Uplatnění ostružin

Lesní ovoce

Bývají roky, kdy se úroda lesních plodů jak v lese, tak na vaší zahradě opravdu zadaří. A tak se stane, že mlsání samotných syrových bobulí máte za chvíli už dost. Je proto třeba vymyslet, jak s…

Ostružiny najdou uplatněni v moučnících a dezertech, také se zpracovávají na džemy, často v kombinaci s jablky nebo plody bezinek (černého bezu). Jsou z nich oblíbené i sirupy, likéry, vína, mošty.

Pěstované druhy mívají veliké plody a často jsou beztrnné.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více