Zaštipování rajčat: Kdy začít a jak často postranní výhony zaštipovat
Rajčata jsou zřejmě nejoblíbenější plodovou zeleninou našich zahrad. Péče o ně není složitá, zvlášť když máme jen několik rostlin. Má však svá pravidla a zákonitosti, jednou z nich je nutnost zaštipování stále vyrážejících postranních výhonků u tyčkových rajčat.
Rostliny rajčat jsou velmi vitální a neustále rostou. Kdybychom je nechali dělat, co chtějí, dávaly by svou sílu do nových a nových výhonů i květů, ale na tvorbu a dozrávání plodů by jí zbývalo málo. Výsledkem by byly přehuštěné a bujně rostoucí rostliny, užitek by však byl nevalný. Právě proto je zaštipování postranních výhonků důležitou součástí péče o rostliny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kdy začít se zaštipováním
Už u malých rostlin v době vysazování na záhon můžeme pozorovat maličké postranní výhonky. Tyto výhonky raší v úžlabí listů a rychle rostou. Můžeme je hned odstranit, není potřeba na nic čekat. Čím dříve je odstraníme, tím lépe, rostlina se pak zbytečně nevyčerpává a je lépe provzdušněná, tím pádem méně náchylná k houbovým chorobám.
Tip: Větší výhony, které z rajčat odstraníme, je možné nechat ve vlhké půdě zakořenit a použít jako další rostliny do zahrady.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak často zaštipování provádět
Ideální je zkontrolovat všechny rostliny jednou za týden a vznikající zálistky odstranit. Někdy se stane, že některý výhonek přehlédneme a ten naroste až příliš (dokonce více než 10–15 cm). Při odstraňování se pak snadno stane, že poškodíme i zbývající část rostliny - i to je důvod, proč je potřeba výhonky odstraňovat včas, dokud jejich odstranění nebude tak náročné. Se zaštipováním počítejte po celou dobu vegetace.
Tip: V srpnu již bude potřeba zaštípnout také hlavní výhon, aby již více nedorůstal a dozrály všechny plody, na které je nasazeno.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Máte ještě další tipy, jak provádět zaštipování? Budeme rádi, když nám je napíšete.
Komentáře